Článek
Původní dispoziční řešení bytu bylo standardní 2+1; oddělený obývací pokoj a samostatná kuchyň. Stěžejním požadavkem klientky bylo přepracování dispozice do moderního pojetí, propojení obývací části s kuchyní a vytvoření samostatné šatny. „Dalším přáním klientky bylo zakomponování prvků v retro stylu,“ říká architekt Jan Počepický.
Propojení obývacího pokoje s kuchyní
Nová dispozice vznikala tak, že architekt nejprve vyčlenil v návrhu prostor pro šatnu přístupnou z chodby. Bylo rovněž třeba vybourat příčku mezi obývacím pokojem a kuchyní, aby se tyto místnosti propojily do jedné. Díky této úpravě bylo možné zakomponovat do kuchyně novou linku včetně ostrůvku s barovým sezením a dále pak i prostorný kulatý jídelní stůl s čalouněnými židlemi, lavicí pod oknem a knihovnou.
Pro kuchyň vybral architekt ve spolupráci mladou obyvatelkou rákosově zelenou barvu na čílkách skříněk v kombinaci se zlatými decentními úchytkami. Za kuchyňskou stěnu byl zvolen velkoformátový obklad s výrazným rostlinným motivem.
Proměna vinohradského bytu odpovídá potřebám rodiny se třemi dětmi
Velmi pěkně vypadá v tomto prostředí světlá kamenná pracovní deska doplněná bílou varnou indukční deskou. Specifikem linky je i výběr kvalitního dřezu z netradičního materiálu - keramiky, který je doplněný stojánkovou dřezovou baterií s možností připojení na užitkovou i filtrovanou vodu. Je to možné díky dvěma páčkám a dvěma perlátorům s možností vytahovací koncovky.
Odpadkový koš je vyřešen pomocí vestavné konstrukce ve skříňce pod dřezem včetně plnovýsuvu s tlumením.
Koupelna v zelené a zlaté
Barevné ladění kuchyně se opakuje v koupelně. I zde je kombinace zelené a zlaté barvy a na stěnách velkoformátový obklad s výrazným rostlinným motivem. Při výběru zařizovacích předmětů byla jedním z hlavních kritérií kvalita provedení od osvědčených výrobců. Požadavkem klientky byla vana, tu doplňuje praktická a esteticky nerušící skleněná sprchová zástěna pro pohodlné sprchování.
Podomítková termostatická vanová baterie je vybavena intuitivním tlačítkovým ovládáním pro výběr požadovaného zdroje vody a regulaci jejího množství. Lze si na ní volit mezi napouštěním vany vanovým přepadem, sprchováním ruční sprchou se třemi funkcemi nebo hlavovou sprchou. Umyvadlo je umístěno na desce a je doplněno pákovou podomítkovou baterií.
Atmosféru v koupelně lze navodit LED páskem umístěným pod deskou koupelnové skříňky či ambientním osvětlením zrcadla. Koupelnu s WC sjednocují precizně zpracované doplňky ve stejném designu.
V historickém bytě v pražském Karlíně se nádherně snoubí původní prvky s moderními
Kde je pračka?
Zajímavé je atypické umístění pračky. Není totiž ani v koupelně, ani v kuchyni. Architekt nápaditě využil výklenek v chodbě, do nějž navrhl na míru vestavnou skříň s prostorem jak pro vestavnou pračku, tak pro skladování úklidových potřeb a čisticích prostředků.
Dalším kusem navrženým na míru byl i věšák s botníkem v chodbě v jednotném stylu se skříní.
Z chodby vede vstup do šatny, která byla stěžejním požadavkem klientky. Tato samostatná místnost se pyšní otevřenými velkorysými úložnými prostory - botníkovou skříní, skříní s šatní tyčí, skříní s výsuvnými prosklenými šuplíky a i regálem.
Laminát v dekoru medového dubu
Architekt v celém bytě zvolil voděodolnou laminátovou podlahu v dekoru medového dubu s celoobvodovou V drážkou. Doplnil ji bílými soklovými lištami. Podlaha je vyrobená ze speciálního impregnovaného jádra na bázi dřeva. Tento typ v sobě spojuje výhody laminátových podlah, kterými jsou zejména cenová dostupnost, jednoduchá pokládka, realistická imitace dřeva a jeho textury a v neposlední řadě odolnost povrchu vůči oděru.
Dveře v interiéru plní funkci čistě praktickou, proto padla volba na bílou barvu se zlatým akcentem kování jako propojující prvek v interiéru.