Hlavní obsah

Ostravské vysoké pece se promění v muzeum. Za jeho návrhem stojí architekt Pleskot

Ostrava

Další skvost z dílny úspěšného architekta Josefa Pleskota se připravuje v Ostravě. Ze dvou vysokých pecí v národní kulturní památce Dolní oblast Vítkovice má do roku 2028 za 1,3 miliardy korun vzniknout Industriální muzeum v Ostravě, MUSEum+, které připomene historii tohoto areálu i města. Do nového muzea se přesunou i tři unikátní technické památky, kterým se přezdívá parní divize.

Foto: Archiv - MUSEum+

Budoucí podoba Industriálního muzea v Ostravě, MUSEa+

Článek

Nejprve musí vláda rozhodnout o přidělení dotace na vznik muzea a zabezpečit financování starých ekologických zátěží v dané lokalitě. Muzeum je od roku 2021 státní příspěvkovou organizací. Jeho přípravy začaly už v roce 2019.

„Žádost do operačního programu Spravedlivá transformace, jejíž součástí je studie využití vysokých pecí číslo 4 a 6 pro MUSEum+, zpracovaná architektem Josefem Pleskotem, byla podána na konci roku 2023,“ řekla Novinkám generální ředitelka Národního památkového ústavu a současně ředitelka MUSEa+ Naděžda Goryczková.

Foto: Archiv - MUSEum+

Vizualizace proměny dvou vysokých pecí v muzeum

Dodala, že projekt už byl k financování schválen Regionální stálou konferencí a Státním fondem životního prostředí.

Ostrava má novou lávku podle architekta Josefa Pleskota

Domácí

„Aktuálně čekáme na vydání rozhodnutí o přidělení dotace. Současně se řeší také otázka financování sanace starých ekologických zátěží v předmětné lokalitě,“ upřesnila Goryczková.

Podle již schváleného harmonogramu by nové muzeum mělo být hotovo do konce roku 2028. „Pokud však nebude v nejbližších dnech rozhodnuto o financování zmíněných starých ekologických zátěží, je realizace projektu ohrožena,“ upozornila generální ředitelka.

Foto: Archiv - MUSEum+

Pohled do interiéru MUSEa+

Přesun tří technických památek bude náročný

Do prostor muzea budou přesunuty i tři unikátní ostravské technické památky. Na jejich záchranu už finančně přispělo město Ostrava i Moravskoslezský kraj.

Trojici strojů, nazývaných parní divize, tvoří: parní rohový buchar Märkische Maschinenanbauanstalt, vyrobený v roce 1898, parní buchar Wulkan z roku 1902 a parohydraulický lis Davy-Brothers z roku 1908.

Ministerstvo kultury stroje zapsalo v roce 2005 mezi mimořádně hodnotné movité kulturní památky. Na jejich zachování se podílel vlastník strojů firma Skatlop, která již převedla stroje do vlastnictví MUSEa+, v němž budou vystaveny.

Foto: Lenka Barišová

Parní buchar Wulkan vyrobený v roce 1902

„Aktuálně probíhá veřejná zakázka na dodavatele rozebrání a nového uložení těchto tří vzácných strojů v pronajatém depozitáři. Tyto buchary by měly být v budoucnu zásadními exponáty muzejní expozice v obnoveném areálu vysokých pecí. Vzhledem k tomu, že každý ze strojů váží odhadem 70 až 80 tun, je jakákoliv manipulace s nimi velmi náročná,“ vysvětlila Goryczková.

Stroje jsou nyní umístěny v kovárně - lisovně bývalé Heavy Machinery ve Vítkovicích. Nelze je přemístit jako sestavený celek, je zapotřebí demontáže, přepravy a následného uložení, včetně očištění a konzervace.

Jeden z nejvýznamnějších průmyslových oborů v Česku

Ostravský primátor Jan Dohnal (Spolu) upozornil, že strojírenství s areály kováren a lisoven je bezpochyby jedním z nejvýznamnějších průmyslových oborů v Česku, který zde má dlouhou tradici.

„Navíc se na hospodářském růstu naší země podílí i v současnosti. Přesto fond kulturního dědictví téměř postrádá typologické zástupce, kteří by deklarovali vývoj tohoto oboru u nás,“ upozornil primátor s tím, že záchrana a přemístění takto rozměrného, těžkého a technicky komplikovaného souboru památek bude na našem území ojedinělá.

Foto: Lenka Barišová

Parohydraulický lis Davy-Brothers byl vyroben v roce 1908.

Stroje jsou podle něj dokladem významu a vyspělosti výroby, techniky a hospodářství Ostravy na přelomu 19. a 20. století v celoevropském kontextu. Vykazují vysokou dokumentační, vědeckou i historickou hodnotu. Oba buchary byly využívány spíše ke kusové výrobě, oba jsou dochovány v autentickém stavu, bez pozdějších úprav a modernizací. Fungovaly do roku 1986, stejně tak parohydraulický lis.

Pleskotovy Dolní Vítkovice

Podle návrhu architekta Josefa Pleskota se již v ostravské Dolní oblasti Vítkovice úspěšně proměnil bývalý plynojem na multifunkční halu Gong či socialistické zdravotní středisko na hotel s restaurací. Jeho rukopis nese i nová lávka spojující Dolní Vítkovice s centrem města či proměněná vysoká pec na vyhlídkovou věž s kavárnou Bolt Tower.

Architekt Josef Pleskot a jeho tým jsou rovněž podepsáni pod návrhy Světa techniky, Nohavicova klubu Heligonka či Národního zemědělského muzea.

Foto: Denisa Doležalová, Novinky

Ze zchátralých městských jatek vznikla v Ostravě městská galerie Plato.

V Ostravě se v posledních letech záchrana památek daří. Kromě proměny Dolní oblasti Vítkovice se podařilo zrekonstruovat bývalá jatka, z nichž vznikla městská galerie Plato, letos byla dokončena i dvouletá obnova Grossmannovy vily. V plánu má nyní radnice zachránit historickou sýpku, která je jednou z nejstarších dochovaných staveb na území města.

Ostrava má další netradiční objekt v Dolní oblasti Vítkovice od architekta Pleskota

Tipy a trendy
Související témata:
MUSEum+
Technické památky

Výběr článků

Načítám