Hlavní obsah

Open House Praha oslaví krásu Veletržního paláce. O víkendu bude zpřístupněna víc než stovka budov

Open House Praha oslaví o víkendu 18. a 19. května už desáté výročí a fandům kvalitní architektury bude otevřeno úctyhodných 115 budov. Stejně jako brněnský má i pražský festival za hlavní téma inkluzi a přístupnost budov hendikepovaným. Speciální pozornost bude věnována Veletržnímu paláci.

Foto: Archiv festivalu Open House Praha a kampusu Hybernská

Otevře se i komplex domů a dvůr v Hybernské ulici.

Článek

Myšlenka otevřeného a přístupného města je hlavním tématem letošního programu. „Organizujeme víkendové speciální prohlídky pro děti, osoby se zrakovým a sluchovým hendikepem a snažíme se upozorňovat na bariéry, se kterými se návštěvníci mohou setkat v otevřených objektech,“ říká ředitelka festivalu Klára Veselá.

Jak vnímají městský prostor postižení?

Víkendu budou předcházet akce v doprovodném programu. Vstupenky na některé z nich je nutné zakoupit předem. Ve čtvrtek 16. května se od 18 hodin uskuteční debata „Otevřeně o Praze: město přístupné všem“.

Studenti Arts managementu Vysoké školy ekonomické pak na víkend 18. a 19. května zvou zájemce všech generací k účasti na interaktivní hře s názvem „Open Senses“ zaměřené na zkoumání možností zažívat architektonické krásy města i jako člověk s postižením.

Foto: Archiv Festivalu Open House Praha, Quadrio, Dušan Vondra

Účastníci hry zakusí, jaké je to poznávat architekturu trochu jinak.

Zábavné úkoly jsou navrženy tak, aby hráči poznali městský prostor pomocí smyslů a na vlastní kůži vyzkoušeli výzvy, kterým denně čelí lidé se zrakovým či pohybovým omezením.

Festival odhalí proměny Veletržního paláce

Open House Praha letos připomene několik významných československých architektů. Například Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla, z jejichž společné práce vznikl působivý funkcionalistický Veletržní palác, který dodnes obdivují návštěvníci Národní galerie.

Foto: Archiv Festivalu Open House Praha, Tomáš Slavík

Veletržní palác je jednou z nejslavnějších funkcionalistických staveb v Praze.

Připomenuto bude i padesátileté výročí požáru, který podobu paláce výrazně proměnil stejně jako následná rekonstrukce od studia SIAL, díky níž je možné využívat prostory budovy pro potřeby Národní galerie Praha.

Foto: Archiv Festivalu Open House Praha, NG Praha

Archivní snímek zobrazuje někdejší podobu Veletržního paláce.

Ten, kdo miluje funkcionalistickou architekturu, může o kousek dál od Veletržního paláce navštívit zrekonstruovanou budovu Elektrických podniků na adrese Bubenská 1 od Adolfa Benše a Josefa Kříže. Návštěvníci tak mohou zhodnotit, jak se architektům z kanceláře TaK Architects podařilo zachovat půvaby stavby.

Pozornost bude upřena i na pražské metro

Ve středu 15. května od 17:30 hodin se uskuteční přednáška, která bude věnována padesáti letům od otevření pražského metra. Přiblíží historii vzniku podzemní dráhy od prvních plánů až po současnost. Přednáška se uskuteční v budově Ministerstva dopravy ČR, kterou mohou lidé navštívit i během festivalového víkendu.

FOTO: Pražské metro slaví 50 let

Domácí
Foto: Archiv festivalu Open House Praha a Dopravního podniku Praha

Festival připomene výročí otevření pražského metra.

Ze zajímavých staveb bezpochyby zaujme možnost navštívit secesní sály hlavního nádraží, které prošly rekonstrukcí, ale třeba i vilu Karla Čapka, kterou rekonstrukce teprve čeká. Festival otevře i některé oceňované architektonické počiny, jako například zahrady se hřbitovem a kaplí sv. Václava v Suchdole, jejichž autoři ze studia Objektor získali ocenění Grand Prix Architektů za rok 2023 v kategorii Rekonstrukce.

Na Žižkově se lidé mohou podívat, jak pokročila oprava komunitního centra Žižkostel. V Troji bude zase možné prozkoumat bývalý objekt pivovaru, který je částečně opraven a nachází se v něm areál Kolovna ZOOna.

Budovy se otevírají zdarma bez nutnosti předchozí rezervace a prohlídky probíhají průběžně po celou dobu akce. Většina objektů je zpřístupněna po oba víkendové dny od 10 do 18 hodin, jsou ale výjimky. Kompletní informace o programu najdou zájemci na webových stránkách festivalu. Infocentrum se letos nachází v prostorách Kampusu Hybernská (Hybernská 998/4, Praha 1). Otevřeno je od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin, o víkendu pak od 9 do 19 hodin.

Open House Brno letos otevře téma přístupnosti staveb pro postižené

Tipy a trendy
Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám