Článek
Myšlenka otevřeného a přístupného města je hlavním tématem letošního programu. „Organizujeme víkendové speciální prohlídky pro děti, osoby se zrakovým a sluchovým hendikepem a snažíme se upozorňovat na bariéry, se kterými se návštěvníci mohou setkat v otevřených objektech,“ říká ředitelka festivalu Klára Veselá.
Jak vnímají městský prostor postižení?
Víkendu budou předcházet akce v doprovodném programu. Vstupenky na některé z nich je nutné zakoupit předem. Ve čtvrtek 16. května se od 18 hodin uskuteční debata „Otevřeně o Praze: město přístupné všem“.
Studenti Arts managementu Vysoké školy ekonomické pak na víkend 18. a 19. května zvou zájemce všech generací k účasti na interaktivní hře s názvem „Open Senses“ zaměřené na zkoumání možností zažívat architektonické krásy města i jako člověk s postižením.
Zábavné úkoly jsou navrženy tak, aby hráči poznali městský prostor pomocí smyslů a na vlastní kůži vyzkoušeli výzvy, kterým denně čelí lidé se zrakovým či pohybovým omezením.
Festival odhalí proměny Veletržního paláce
Open House Praha letos připomene několik významných československých architektů. Například Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla, z jejichž společné práce vznikl působivý funkcionalistický Veletržní palác, který dodnes obdivují návštěvníci Národní galerie.
Připomenuto bude i padesátileté výročí požáru, který podobu paláce výrazně proměnil stejně jako následná rekonstrukce od studia SIAL, díky níž je možné využívat prostory budovy pro potřeby Národní galerie Praha.
Ten, kdo miluje funkcionalistickou architekturu, může o kousek dál od Veletržního paláce navštívit zrekonstruovanou budovu Elektrických podniků na adrese Bubenská 1 od Adolfa Benše a Josefa Kříže. Návštěvníci tak mohou zhodnotit, jak se architektům z kanceláře TaK Architects podařilo zachovat půvaby stavby.
Pozornost bude upřena i na pražské metro
Ve středu 15. května od 17:30 hodin se uskuteční přednáška, která bude věnována padesáti letům od otevření pražského metra. Přiblíží historii vzniku podzemní dráhy od prvních plánů až po současnost. Přednáška se uskuteční v budově Ministerstva dopravy ČR, kterou mohou lidé navštívit i během festivalového víkendu.
FOTO: Pražské metro slaví 50 let
Ze zajímavých staveb bezpochyby zaujme možnost navštívit secesní sály hlavního nádraží, které prošly rekonstrukcí, ale třeba i vilu Karla Čapka, kterou rekonstrukce teprve čeká. Festival otevře i některé oceňované architektonické počiny, jako například zahrady se hřbitovem a kaplí sv. Václava v Suchdole, jejichž autoři ze studia Objektor získali ocenění Grand Prix Architektů za rok 2023 v kategorii Rekonstrukce.
Na Žižkově se lidé mohou podívat, jak pokročila oprava komunitního centra Žižkostel. V Troji bude zase možné prozkoumat bývalý objekt pivovaru, který je částečně opraven a nachází se v něm areál Kolovna ZOOna.
Budovy se otevírají zdarma bez nutnosti předchozí rezervace a prohlídky probíhají průběžně po celou dobu akce. Většina objektů je zpřístupněna po oba víkendové dny od 10 do 18 hodin, jsou ale výjimky. Kompletní informace o programu najdou zájemci na webových stránkách festivalu. Infocentrum se letos nachází v prostorách Kampusu Hybernská (Hybernská 998/4, Praha 1). Otevřeno je od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin, o víkendu pak od 9 do 19 hodin.