Článek
Drobné úpravy omítky lze udělat rychle a efektivně, zejména pokud využijeme sádrové omítky. Jejich aplikace je snadná a nezabere mnoho času.
Sádrové omítky se dají využít na povrchy panelové, pórobetonové i cementové. Navíc oproti standardním jádrovým omítkám se rychleji aplikují a nepotřebují prakticky žádné přestávky technologického rázu.
„Omítka nemusí zlepšit pouze estetiku bytu, ale v případě větších ploch zlepší také klima v místnosti. Zajišťuje totiž, že zdivo zůstává prodyšné, a nevytváří se tak plísně, které bývají právě v zimním období častým problémem,“ vysvětluje Robert Hošek ze společnosti Rigips.
Sádrové omítky lze využívat jen v místnostech s vlhkostí zhruba do 70 %. To samozřejmě platí i pro některé koupelny a kuchyně, tento faktor je tedy třeba předem zvážit.

Výměna oken nemusí proběhnout jen v letních měsících. Doba, po kterou je byt s volným stavebním otvorem, je minimální.
S novými okny nečekejte
Protahuje vám kolem oken studený vzduch, rosí se skla a tvoří se plísně? Pak je to jasné znamení, že je nutná výměna.
Jasné pravidlo pro montáž zní: stavební otvor po odstraněném okně musí být ještě ten den vyplněn novým. Solidní dodavatel vás vždy na vše dopředu připraví a vysvětlí, co se bude dělat a kolik času to zabere. Výměna se vždy provádí v co nejkratším čase, aby byl interiér co nejdříve uzavřený.
„Práce se dělají postupně, což je důležité hlavně za nepříznivého počasí. Nikdy se nepostupuje tak, aby byl otevřený úplně celý byt či dům,“ říká Pavel Kašpar ze společnosti Vekra. Montážníci si nejprve okna a otvory přeměří, aby měli jistotu, že vše přesně pasuje. Nestane se tedy, že by vybourali staré okno, nové se nevešlo a otvor by zůstal otevřený.

Pokud staré radiátory netopí tak, jak by měly, jsou zralé na výměnu. Při správném načasování všech prací a přípravě je lze měnit i během topné sezony.
Rychlá výměna topení
Musíte se v zimě halit do svetru a deky, protože staré topení nedokáže váš domov dostatečně vyhřát? Výměna starých radiátorů se v zimě dá provést s co nejkratší odstávkou, tedy bez kompletní výměny rozvodů. Je ale nutné si pohlídat, aby ty nové pasovaly na stávající přípojky.
„V případě výměny radiátorů s teplovodním provozem je třeba respektovat původní přípojky, což by mohlo být komplikací z hlediska jejich napojení na otopnou soustavu. Vždy si proto u výrobce ověřte, že radiátory budou na rozvody pasovat,“ upřesňuje Miroslav Váša ze společnosti Zehnder.