Článek
Skla do lesku
Základem je čistota, to je jasné. Sklo i rámy se musí blýskat. Okna umývejte pravidelně, alespoň dvakrát za rok. U plastových oken je dobré rámy otírat častěji, protože slunce dokáže pyl a prach do plastového profilu i zapéct.
Okna nečistěte nasucho, vyhněte se abrazivním přípravkům, nepoužívejte drsné houbičky ani silné chemikálie.
K dokonalému umytí postačí vlažná voda, saponát, čistič skel a hadřík na vyleštění. Můžete zkusit i generacemi prověřený roztok z bílého octa.
Deset tipů, k čemu v domácnosti využít ocet
Balzám na dřevěná okna
Dřevo je choulostivý materiál, a tak je jeho správné ošetření důležité. U kvalitních dřevěných oken s dobrou povrchovou úpravou stačí dřevěné části (rámy a křídla) přejet houbičkou namočenou ve výrobcem doporučeném balzámu. Ten šikovně zacelí mikrotrhlinky po zimě a celkově oživí lazuru. Balení s balzámem vám vydrží rok a vystačí na okna v celém rodinném domě.
Zkontrolujte těsnění
Často se zapomíná na čištění těsnění a kování. Zanedbávají se i odtokové kanálky v dolní části okenního rámu, ze kterých se z profilu odvádí vysrážená tekutina.
Již čisté těsnění je dobré ošetřit silikonovým olejem nebo glycerinem a také vyzkoušet jeho pružnost. Pokud je poškozené, vyměňte ho. Těsnění se totiž významně podílí na správné izolaci oken, má být v dobré kondici.
Kování nesmí zlobit
Jednou za rok promažte i kování, všechny jeho pohyblivé části. Skvělý k tomu je silikonový olej nebo olej na šicí stroje. Nezapomeňte ani na místa vyznačená po obvodu kování a promažte i všechny čepy a pohyblivé díly. Okno pak několikrát otevřete a zase zavřete, aby se olej dostal všude, kde je třeba.
Plísně, zmizte!
Nedostatečné větrání, ale i netěsnost oken mají vliv na vznik plísní kolem nich.
Nevítané plísně se jednoduše zbavíte, když použijete klasické lihové dezinfekční prostředky. Na rozdíl od těch na bázi chloru nepoškozují malbu.
V zimě jsme s větráním na štíru a to je chyba. Větrejte častěji a nárazově, aby se vlhký vzduch dostal ven, ale zároveň neprochladly stěny.