Článek
Tyto problémy budou i příští rok srážet hodnotu cenných papírů vlastněných bankami, fondy a pojišťovnami. "Stále jsme ještě nedospěli k nejhoršímu bodu, co se týče přeceňování, insolvencí a ztrát z hypoték," uvedla OECD podle agentury Reuters.
Zpráva očekává, že znovu nastavit úrokové sazby bude příští rok nutné u rizikových hypoték v celkovém objemu 890 miliard dolarů. Vrchol těchto úprav čeká OECD v březnu. OECD doporučuje finančním společnostem a úřadům, aby se celý problém nesnažily řešit narychlo a pokusily se získávat drahocenný čas.
Za dobrý nástroj takového získávání času označila organizace založení takzvaného superfondu, v němž přední americké banky Citigroup, Bank of America nebo JPMorgan Chase shromáždí cenné papíry, které jsou spojeny s trhem realit a jsou ohroženy dalším poklesem cen.
Založení superfondu podle OECD zabrání u cenných papírů krytých nemovitostmi novému prudkému poklesu. Prudký výprodej a propad hodnoty těchto cenných papírů v létě vyvolal na finančních trzích těžké otřesy a vedl ke globální krizi úvěrů.