Článek
Už v minulosti byla radnice v čele se starostou Milanem Jančíkem kritizována za to, že se občané se změnami nemohli seznámit. Protesty občanů vedení páté městské části v zásadě ignorovalo, už na posledním zasedání zastupitelstva si totiž koalice Milana Jančíka (ODS) odhlasovala, že se lidé, kterých přišlo několik desítek, ke změnám nebudou vyjadřovat.
„Jde pouze o náměty, veřejnost se k navrhovaným změnám bude moci vyjádřit až v další fázi, kdy se bude zastupitelstvo zabývat návrhy na změny,“ řekl tehdy přítomným Jančík.
Právě jemu, senátorovi za ODS Miroslavu Škaloudovi a dvěma místostarostům adresovali již koncem června aktivisté z Občanského sdružení za záchranu parku Kavalírka (OSK) otevřený dopis, ve kterém vyzývají vedení Prahy 5 k veřejné deklaraci svých dřívějších prohlášení.
Občanskému sdružení vadí nedostatek informací
„Je zcela evidentní, že park Kavalírka má v této dopravně velmi zatížené lokalitě svou funkci a je pro místní a jejich děti jedním z mála kousků zeleně,“ uvedl pro radniční noviny už dříve místostarosta Prahy 5 Petr Horák (ODS).
Podle druhého z místostarostů, jimž byl dopis adresován, soc. dem. Jana Smetany byla v počátku celé kauzy hlavně chyba v komunikaci mezi radnicí a lidmi, situace se ale později zlepšila a obyvatelé se uklidnili. Vznikla dokonce i pracovní skupina a radnice místní aktivisty přesvědčila, že udělá pro záchranu parku maximum.
Rodina Brouků, jíž pozemky parku od doby první republiky patřily, souhlasila s jejich výměnou za jiné parcely. „Schválení námětů radními a jejich odeslání k zapracování do konceptu územního plánu budí dojem, že se radnice i starosta osobně s náměty, které znamenají v masivní míře zastavování zeleně, ztotožňují a podporují je,“ řekl Právu Jan Fiala z OSK.
Podle dovětku otevřeného dopisu se sdružení, jehož prioritou je zachování parku Kavalírka, nehodlá smířit ani s dalšími náměty na územní plán. Radní by podle OSK měli jasně a veřejně říci, zda platí jejich dřívější prohlášení.
Lidé se bojí možné další masové bytové výstavby
„Je to celé podivné, jsme přesvědčeni, že se snaží za našimi zády změnit v územním plánu veškerou zeleň na stavební parcely, samo o sobě je ale těžké se k námětům vůbec dostat, lidé tak netuší, co se vlastně chystá,“ řekl Právu Martin Pištora, který se chtěl jako občan s náměty seznámit na jednání zastupitelů.
Mezi dalšími nespokojenci se hovořilo například o návrzích masivní bytové zástavby na Dívčích hradech či dokonce o výstavbě domů v petřínských zahradách.