Hlavní obsah

Neútulné bydlení proměnila bytová designérka na krásný domov se sedacím oknem a rustikální kuchyní

Už nějakou dobu bydleli v novém domě, ale stále se v něm necítili jako doma. Majitelé moderní novostavby v jižních Čechách proto oslovili interiérovou designérku, aby jim pomohla s proměnou jejich interiéru na útulný domov.

Foto: Archiv bytové architektky

Na hlavní stěně proti sedačce je nanesena betonová stěrka.

Článek

„Majitelé mě oslovili, protože v domě už delší dobu bydleli, ale pořád to nějak nebylo ono. I když si na zařizování domu dali záležet a měli v něm zajímavé a drahé vychytávky, stále se v obýváku a kuchyni necítili dobře,“ popisuje interiérová architektka a designérka Bára Baštová, zakladatelka Interiérové laboratoře. „Proto jsme se rozhodli začít s proměnou obýváku a jídelny a pak se věnovat i rekonstrukci kuchyně.“

Dlouhý seznam požadavků

U velkého fixního okna v obýváku si majitelka přála lavici, kde by měla čtecí koutek s výhledem do zahrady. Dále chtěli mít manželé standardní modul pod televizí, novou sedačku, úložné prostory a nenápadné místo, kam by mohli schovat centrální vysavač. Ten byl předtím vyvedený za sedačkou jen dírou ve zdi a byl špatně přístupný.

„Byli jsme limitováni krbovými kamny, která už tam byla, a manželé je nechtěli měnit ani posouvat. Navíc potřebovali místo na ukládání dřeva v interiéru,“ popisuje designérka další požadavky majitelů. „Dalším důležitým prvkem byl jídelní stůl. Majitelka si přála, aby byl dominantou a měl co nejvíce rustikální vzhled.“

Loftový byt pro světoběžníka architekti zařídili v duchu odkazu závodnice Elišky Junkové

Bydlení

Postupná proměna obýváku a jídelny

Prvním zásadním krokem byla výměna podlahy za masivní dřevěnou třívrstvou krytinu z dubu. „Dům má vysoké stropy s přiznanými dřevěnými trámy. Podlahovou krytinou jsme obložili i část stěny nad televizí, aby se prostor s vysokými stropy vyplnil a nepůsobil opticky tak prázdně,“ popisuje designérka.

Vznikla celá nová dřevěná knihovna na míru, kam se do jedné ze skříněk šikovně schoval i centrální vysavač. Na dvířkách je speciální krytka, díky které se může jednoduše používat. Je teď víc po ruce a zároveň hezky zamaskovaný.

Dále byla vybrána nová světle šedá sedačka a na hlavní pohledovou obývákovou stěnu byla nanesena betonová stěrka. Stojan na dříví byl vyroben tak, aby ladil ke krbovým kamnům. Kolem okna vzniklo nakonec místo lavice celé tzv. sedací okno. Vytváří prodloužení a orámování okna s pohodlným místem na sednutí a úložným prostorem. Rodina je z něj nadšená.

„Jídelní stůl je veliký, pro osm osob, a lemují ho pohodlné koženkové židle. Má masivní desku, která imituje letité fošny, protože majitelka si do moderního domu přála dostat i trošku rustikálního, venkovského stylu.“

Kuchyně byla větší oříšek

Když byl obývací pokoj s jídelnou hotový a namontovaný, byla na řadě přestavba kuchyně ve tvaru G.

„Původní kuchyně už měla to nejlepší za sebou. Skříňky byly klasické, ploché, materiály nebyly sladěné a nebylo to ničím extra zajímavé. Ale s dispozicí kuchyně byla rodina více méně spokojená,“ dodává architektka. Rozvržení kuchyně zůstalo zachováno i kvůli stávajícím a vyhovujícím rozvodům vody a odpadů, svítidlům, digestoři a spíži.

Designérka po dohodě s majiteli zvolila rustikálnější vzhled, a to lakovaná, profilovaná dvířka s výraznými úchytkami a světle zelený keramický obklad za kuchyňskou linkou. Dodělaly se horní skříňky, které v původní kuchyni chyběly, a přidal se LED pásek pro lepší osvětlení pracovní desky. Dále designérka vytvořila zákoutí pro kávovar a skříňku na uschování různých spotřebičů, aby na lince nepřekážely.

„Barový pult byl trochu neprakticky navržený, proto jsme ho upravili a přidali dvířka i z druhé strany, čímž vzniklo více úložného prostoru. Vstup do spíže byl dříve řešen klasickými dveřmi, které moc nezapadaly do celkového designu. V nové kuchyni je vstup opticky schovaný za kuchyňskými dvířky, a celý prostor se tak sjednotil.“

Líbí se mi sedací lavice u okna, protože vytvořila útulný kout ke čtení a hezky doplnila vybavení obýváku.

Budiž světlo

I přes mnoho velkých oken nebyl manželský pár spokojený s osvětlením místností. Zdálo se jim, že je v obýváku a kuchyni stále tma. Na přiznané trámy se tedy přidala bodová světla, dále LED pásky do kuchyně a výrazná industriální svítidla nad jídelní stůl, která prostoru dodávají originalitu.

Nejvíce se povedlo propojení stylů

Celý interiér je navržen designově neutrálně s velkým množstvím dřeva a dominující šedou barvou. Veškerý na míru vyráběný nábytek je z dubové dýhy. Výraznějšími prvky jsou pouze industriální svítidla nad stolem a světle zelené obkladačky. Místnosti se podařilo dodatečně prosvětlit a přidat jim funkční a pěkná zákoutí. Interiér domu je teď sladěný, útulný, plný krásných detailů a má šmrnc. Co se podle interiérové designérky Báry povedlo nejvíce?

„Líbí se mi sedací lavice u okna, protože vytvořila útulný kout ke čtení a hezky doplnila vybavení obýváku. A jsem moc spokojená s výslednou kuchyní. Bylo náročné vše prostorově i designově sladit, ale povedlo se nám udělat funkční kuchyni, při zachování původní dispozice a oken, a zároveň vnést do interiéru prvky rustikálního stylu, aniž by byl narušen moderní vzhled. A nejdůležitější pro mě samozřejmě je, že jsou s výsledkem spokojení majitelé.“

Byt s okny na tři strany architekti ještě více prosvětlili

Bydlení

Anketa

Líbilo by se vám mít doma posezení u okna?
Ano, moc, to je můj sen.
66,5 %
Docela ano.
17,8 %
My ho máme.
4,8 %
Ani moc ne.
4,6 %
Ne, to bych nevyužil/a.
6,3 %
Celkem hlasovalo 820 čtenářů.
Související témata:
Interiérová laboratoř (Inlab)

Výběr článků

Načítám