Článek
Po prohlídce se paní Jana rozhodla dům koupit. Po koupi nemovitosti předpokládala, že provede pár menších úpravy a může se nastěhovat.
Aby věděla co a jak nejlépe opravit, kontaktovala expertní kancelář, kde pracují i inspektoři nemovitostí Nemopas.
Inspektor se přijel na domek podívat a po průzkumu objektu byl zděšen. Dům byl v hrozném technickém stavu a řada poruch byla skryta či dokonce úmyslně maskována.
Obrazově uvádíme několik zásadních poruch a problémů. Inspektor Nemopas paní Janě vyčíslil orientační náklady na rekonstrukci domu. Ty činily zaokrouhleně přes jeden milión korun.
Paní Jana si po návštěvě inspektora uvědomila, že udělala velkou chybu. Peníze, které za domek zaplatila, rozhodně neodpovídaly technickému stavu domu. Rozhodla se, že to tak nenechá a bude chtít odstoupit od kupní smlouvy.
A tak se nyní soudí, což není příjemné a rozhodně to je finančně a časově náročné. A možná soud nevyhraje, domek jí zůstane a ona bude muset investovat nemalé prostředky do jeho další rekonstrukce. Kdyby si bývala pozvala inspektora před koupí...
Inzertní sdělení
Inspekce nemovitostí NEMOPAS pomáhá majitelům nemovitostí a hlavně kupujícím i prodávajícím na realitním trhu zjistit skutečný technický stav nemovitosti. Inspekce tak šetří peníze za budoucí neplánované opravy nemovitosti a snižuje rizika realitního obchodu. U nových domů a bytů inspektor pomáhá novým majitelům s převzetím nemovitosti od realizační firmy nebo developera. Majitel má tak šanci pomocí inspekce významně snížit riziko výskytu skrytých i zjevných vad a vyhne se tak budoucím nepříjemnostem při reklamacích.
Inspekce nemovitostí NEMOPAS provádí certifikovaní inspektoři nemovitostí, kteří mají vzdělání a praxi v oboru pozemních staveb a technického zařízení staveb a jsou členy Asociace inspektorů nemovitostí (AIN).
Technický stav nemovitosti je nejvíce podceňovanou skutečností při jejím nákupu. Kupující často věnuje enormní pozornost a energii vyjednávání o ceně, a k jeho škodě naprosto opomíjí samotný technický stav nemovitosti. Ten však může mít zásadní vliv na výslednou cenu. Tato zarážející situace se dá trefně vyjádřit lidovým příslovím našich předků „kupovat zajíce v pytli“, a taky je jí možno moderněji přirovnat k nákupu mobilního telefonu nebo počítače bez znalosti jejich základních parametrů.
Investici v řádech tisíců korun by bez znalosti parametrů neudělal nikdo, ale nákup nemovitosti za milióny korun bez znalosti jejího technického stavu je bohužel běžnou praxí. Jen málokdo si uvědomuje, že malý vlhký flíček v podkroví nebo drobná prasklina nad schodištěm má přitom často cenu mnoha stovek tisíc nebo i miliónů korun vydaných za následné opravy.
Důležitost této služby ilustruje i fakt, že služba je běžným doplňkem realitního trhu v zahraničí (v USA přes 90 % realitních obchodů).