Článek
První riziko požáru se týká topeniště krbu nebo kamen, které je například v obývacím pokoji. Za určitých podmínek mohou z topeniště vypadnout žhavé kusy nespáleného paliva a ty samozřejmě nesmí zapálit dům.
Kolem topeniště musí být dostatečný prostor bez hořlavých materiálů (pozor například na sušení mokrého oblečení u topidel), podlaha pod a kolem kamen musí být z nehořlavých materiálů.
Vzdálenosti jsou 80 cm před a 40 cm do stran od dvířek topidla. Největším rizikem požáru je ale komín (přesněji spalinová cesta).
Komín prochází celým domem a je potřeba, aby bylo jak jeho konstrukcí, tak vzdáleností hořlavých (spalných) materiálů od tělesa komína zajištěno, že teplota hořlavých materiálů kolem komína nikdy nepřekročí 85 °C.
Průduch komína se proto vhodně izoluje a hořlavé materiály (např. prvky krovu) by se měly nacházet minimálně 5 cm od tělesa komína s tím, že tato mezera musí být provětrávaná. V případě neprovětrávané mezery (například v prostupech konstrukcemi stropů a střechy) se tato vzdálenost zvětšuje až na 25 cm.
Velkým rizikem pro požár je vznícení sazí v nevymeteném komíně. Když už se saze vznítí, vytvoří teplotu až 1000 °C na plášti komína. Proto musí být konstrukce komína a jeho průchod domem proveden tak, aby při těchto teplotách v komíně po dobu 30 minut byla teplota hořlavých materiálů maximálně kolem 100 °C. Současně je nutné, aby byl komín pravidelně vymetán a sazí zbavován.
Tyto požadavky na komíny je nutné splnit. Dodavatel komínového systému by měl deklarovat, v jaké vzdálenosti od komína mohou být hořlavé materiály. Současně by projektant či kominík měl dát návod, jak správně vyřešit průchod komína skrz stropy a střechu.
Je potřeba si například uvědomit, že u obytných podkroví je správná funkce střešního pláště závislá i na „dvou foliích” (parotěsná a doplňková vrstva). Jak napojit tyto vrstvy těsně ke komínu, a přitom je nevystavit vyšším teplotám, než které snesou, je docela problém. Dnes ale existují speciální systémové prvky, které by měl projektant či kominík znát a správně navrhnout.
Závěrem uvádíme analýzu hasičů. Ta říká, že nejčastější příčiny vzniku požárů od topení jsou:
- nesprávná obsluha topidla
- manipulace se žhavým popelem
- umístění hořlavých látek v blízkosti topidla a spalinové cesty
- špatné umístění či instalace topidla
- zazděný trám v komíně
Patrik Vlk - inspektor Nemopas pro Berounsko, Kladensko, Rokycansko, revizní technik spalinových cest a kominický mistr - patrik.vlk@nemopas.cz
Inzertní sdělení
Potřebujete pomoc při nekvalitně provedených stavebních pracích?
Trápí vás na domě či bytě následující problémy?
- Máte vlhko ve sklepě?
- Máte mokré stěny v bytě či domě?
- Máte doma plísně na stěnách nebo na oknech?
- Máte mokré skvrny pod střechou?
- Cítíte od stěn průvan a chlad?
- Nemůžete v zimě vytopit místnosti?
- Slyšíte hluk z okolních místností?
- Slyšíte kroky z chodby?
- Bude vás soused zastiňovat při dostavbě/nástavbě svého domu?
- Trápí vás na vašem domě či bytě jiný technický problém?
Specialisté a inspektoři NEMOPAS a Znaleckého ústavu Dekprojekt vám pomohou. Vycházejí ze své více než dvacetileté zkušenosti s poruchami a diagnostikou staveb.
Specialisté Akreditované laboratoře Atelier DEK jsou připraveni provést úředně akreditovaná měření řady parametrů budov (akustická měření, vzduchotěsnost, osvětlení apod.).
Experti na poruchy staveb identifikují příčiny poruch a navrhnou, jak problém optimálně řešit.