Článek
Kořeny má boho styl v Paříži 19. století, tedy v období, které skutečně patřilo bohémským umělcům. Ti se zhlédli v odlišných kulturách, především v koloniích v dalekém Orientu a na Dálném východě a vše propojovali nejen ve svých dílech, ale také příbytcích. Tím pak v 60. letech inspirovali moderní bohémy z hnutí hippies, kteří boho chic milovali, protože je nekonvenční a svobodomyslný stejně jako oni. Často se k němu ale vracíme i dnes a můžeme tak alespoň v duchu objevovat neznámé kraje i designové kombinace.
Základem jsou světlé a hřejivé neutrální barvy
Před nákupem konkrétního nábytku a doplňku doporučujeme zaměřit se na barvy. Gros boho stylu tkví především v paletě světlých neutrálních barev s teplými podtóny, tedy béžové, smetanové nebo šedé. K těm pak můžete přidat zemité odstíny, především okrovou, koňakovou, hnědou, terakotovou nebo khaki. Vyhýbat se ale nemusíte ani některým výraznějším odstínům v čele se žlutou, zelenou a lila, protože tyto jasné barvy celý prostor krásně rozzáří.
Přehledný slovníček interiérových stylů aneb Poznáte scandi, vintage nebo glamour?
Výrazné textury střídají vzory
Materiály převažují přírodní, musí být kvalitní a precizně zpracované. Velký prostor má jak dřevo, tak kůže a kožešiny či textilie s výraznou texturou. V takovém případě boho styl přeje i jednobarevným kouskům a velmi žádané je macramé, háčkování nebo pletení, které se uplatňuje na taburetech, předložkách, dekách, polštářcích i dalších doplňcích. A jednoduchý kovový a dřevěný nábytek zdobí pro změnu proutěné části, které celý interiér odlehčí a provzdušní.
Další doplňky a dekorace naopak mohou zdobit pestré vzory s orientálními, geometrickými, rostlinnými nebo zvířecími motivy. A nikdo vám nebrání je mezi sebou kombinovat, jen se držte pravidla dvou neutrálních tónů a maximálně tří výraznějších. Celek tak bude působit rozmanitě, ale ne překombinovaně.
Nezapomeňte na pokojové rostliny
Důležitou roli hrají v boho chic interiéru rostliny, a to nejen v podobě vzorů. Ideálně si pořiďte živé zelené pokojovky, které nejlépe vyniknou v proutěných a hliněných květináčích. Odvážným doporučujeme také závěsné květináče, abyste si i uprostřed města připadali jako v tropické přírodní oáze.
Pestrý a vrstevnatý, nikoli překombinovaný
Boho styl nabízí širokou škálu možností, ale aby nepůsobil překombinovaně, je nutné dodržet několik pravidel. Myslete tedy hlavně na střídmý výběr barev i vyváženost mezi jednotlivými kousky nábytku. Například masivní gauč krásně odlehčí subtilní stůl a naopak. Vzdušnost pak zajistí ratan nebo i závěsná křesla, květináče či lampy.
Jak na mísení stylů?
Jsou styly, které se k boho chic hodí více než jiné, protože sdílejí některé podobné znaky. Například vintage styl je stejný v tom, že zdůrazňuje osobitost a jedinečnost majitele a urban jungle si zase libuje v rostlinách a zelené barvě. Stejně tak můžete do boho nevázanosti přidat špetku art deco luxusu nebo eklekticismu, který stylově propojuje staré s novým.