Článek
Konopí sice mnozí znají jako rostlinu, z níž se vyrábí lehká droga marihuana, ale využívá se i k výrobě textilu a papíru, léčiv a kosmetiky, rovněž jako biopalivo. Vědci začali hledat využití pro posklizňové zbytky z konopí kvůli nedostatku dřeva, s nímž se potýkají nábytkáři.
Odolnější než klasická dřevotříska
K výzkumu vedlo odborníky to, že stonek konopí je svou strukturou nejvíce podobný dřevu, a má dokonce oproti němu i mnoho výhod. „Hektar konopí pohltí z ovzduší čtyřikrát více oxidu uhličitého než stejně rozlehlý les. Na hektaru konopí přitom naroste čtyřikrát více hmoty,“ řekl Novinkám Milan Gaff z Ústavu designu a nábytku Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity.
„Doba, za kterou konopí naroste, může být 80 dní, zatímco u dřeva se bavíme o 40 až 120 letech. Navíc je to odolná rostlina, která nepotřebuje pesticidy ani herbicidy,“ pokračoval Gaff.
Vědci zjistili, že kapři po konopí utěšeně přibírají
Stonky konopí jsou před slisováním do desek usušeny a naimpregnovány sójovým škrobem, případně ještě olejem. Při slisování se zapečou v jednu hmotu.
Vývojáři vyrábějí tři typy konopných desek, nejjemnější strukturu mají ty ze štěpky do velikosti pět milimetrů. Desky lisují i ze stonků. Každý typ má své výhody i nevýhody, jsou ale odolnější než dřevotříska.
Nábytek z kokosu, řepky i mořské trávy
„Konopí je jeden z materiálů budoucnosti a jedna z cest, které máme. Většina nábytku vyrobeného v dnešní době je recyklát druhé nebo třetí generace,“ uvedl Gaff.
Vysvětlil, že dřevotříska z použitého nábytku není již tak odolná a drží pohromadě jen díky povrchovému dekoračnímu materiálu. Opakovaným použitím dřevotřísky se zhoršuje její pevnost.
Náhradu za dřevo hledají vývojáři na celém světě. Testují se zbytky z kukuřice, stonky ze slunečnic, posklizňový odpad z řepky a lnu. V zahraničí existují i varianty z kokosu, slámy, jehličí, nebo dokonce mořské trávy. Z materiálů běžně dostupných v Česku ale konopí svými vlastnostmi jednoznačně vede. Z desek tým vyrábí i nábytek, který má netradiční design.