Článek
Michale, kdy jste se rozhodli stavět?
Michal: Po svatbě jsme koupili stavební pozemek, to se psal rok 1999. Pak ale došlo ke změně územního plánu, o čemž jsme nevěděli. Když jsem v roce 2003 šel na stavební úřad s hotovým projektem našeho domu, paní úřednice mi řekla: „Pane, tady na tom pozemku můžete akorát tak zasadit kobzole.“ Hned jsme požádali o další změnu územního plánu, ta však proběhla až v roce 2014. Čekali jsme dlouhých jedenáct let. Ale měli jsme alespoň čas vše lépe promyslet a dům trochu zmenšit.
Půdorys vašeho domu je do kříže, to se často nevidí. Kde jste se inspirovali?
Michal: Ta představa se mi zrodila v hlavě. Když je dům jen rovný, je to takové fádní. Chtěl jsem něco originálního. Tak jsme udělali dům do kříže s otevřeným stropem.
Popis dispozice srubu s půdorysem do kříže
Srubový dům je postaven na základě individuálního projektu, který si majitelé navrhli sami s pomocí projektanta. Z předsíně s úložnými prostory se vchází do hlavní obytné místnosti, která propojuje obývací pokoj, kuchyni, jídelnu i pracovnu. Obývák je otevřený až ke stropu s impozantním krovem a štítovým oknem, je tu také krb a srubové schodiště do patra. Za pracovnou je ložnice s masivní postelí ze sibiřského cedru. Dole se nachází ještě koupelna a v zadní části je technické zázemí domu (garáž, technická místnost). V horním patře najdeme galerii se zábradlím a výhledem na obývák a zahradu, dále koupelnu, malou komoru a dva symetrické dětské pokoje.
Je stavba zkolaudovaná jako rodinný dům?
Michal: Ano, ale tehdy to bylo snazší, dnes už je potřeba energetický štítek. Sruby a roubenky bez dodatečné izolace současné normy nesplňují a nedají se zkolaudovat jako rodinné domy. Ty normové hodnoty pro dřevo jsou z 50. let a jsou zastaralé, dřevo izoluje velice dobře a bohužel to nevychází jen na papíře.
Srub jako nízkoenergetický dům
Aby dřevěná stěna splnila normu ČSN 73 0540 pro nízkoenergetické domy, musí mít maximální hodnotu součinitele prostupu tepla (U) pro obvodové stěny 0,24 W/(m²·K). Podle normy má stěna z masivního dřeva o tloušťce 30 cm hodnotu U=0,60–0,80 W/(m²·K), což také závisí na typu dřeviny, hustotě a vlhkosti. Aktuální laboratorní měření však ukazují, že dřevo českého původu o tloušťce 30 cm a při 18% vlhkosti dosahuje hodnoty U=0,26 W/(m²·K). V praxi má tedy samotné dřevo dostatečnou izolační hodnotu a splňuje téměř požadavky na nízkoenergetický dům.
Dělali jste i blower door test. Jak dopadl?
Michal: Nesplnili bychom podmínky pro pasivní dům, ale pro nízkoenergetický ano.
Jak se ve srubu zajistí, aby byla stavba těsná?
Michal: Používá se speciální spárovací tmel pro srubové stavby, který se nanáší do všech spár mezi kuláči. Tmel je elastický, chrání dřevo proti vlhkosti, plísním i dřevokaznému hmyzu a stavbu výrazně vylepší z hlediska tepelných vlastností. To za sebe určitě doporučuji.
Po padesátce si nechali na jižní Moravě postavit vysněný srub
Takže váš srub v podstatě splňuje parametry nízkoenergetického domu. Vybírali jste kvůli tomu speciální kulatinu?
Michal: Chtěli jsme větší průměry (45 až 55 cm), ale jinak je to standardní kulatina, kterou firma dodává, a to jedle přímo z Beskyd.
Jak se vyrábí srubový dům
Srubový dům se vyrobí z čerstvých odkorněných kmenů, které se ručně opracují a přesně sesadí do základní konstrukce (tzv. skeletu). V tomto případě byl současně připraven i krov, který je také z kulatiny. Před rozebráním skeletu se zakreslí vedení elektrických rozvodů a přesně se určí místa pro zásuvky a vypínače. Při rozkládání konstrukce se do klád vyvrtají drážky pro kabely. Každý kmen je důkladně označen, konstrukce se rozebere, naloží a přepraví na staveniště, kde se dům sestaví jako stavebnice. Výroba srubu trvá 1,5–2 měsíce a samotná montáž asi 3 týdny.
Jak se připravit na sedání srubové konstrukce
Sruby se vyrábí ze surového dřeva, které prvních pár let vysychá a sesychá. Stavba si tak postupně „sedne“ cca o 15 cm během prvních 5 let. Nad všemi okny, dveřmi a v kontaktu se zděnými příčkami se nechává tzv. dilatační mezera, vyplněná izolací a maskovaná dřevěným obkladem. U sloupů, průvlaků a dalších nosných statických prvků se sedání řeší tzv. dilatačními šrouby, které se v průběhu prvních let několikrát povolí.
Jak dlouho trvala stavba vašeho srubu?
Michal: V listopadu 2015 jsme začali kopat základy, v březnu 2016 se postavila hrubá stavba a v květnu 2017 jsme se nastěhovali. Takže za rok a půl bylo všechno hotovo, což je u srubu asi ideální doba. Je totiž dobré nechat dřevo trochu přirozeně vyschnout.
Stavěla vám firma dům na klíč?
Michal: Ne, spoustu věcí jsem dělal sám. Dům nám stavěla srubařská firma z Beskyd, se kterou jsme byli moc spokojení. Postavili hrubou stavbu a všechny dřevěné prvky z kulatiny – stěny, krov, schodiště, střechu plus izolace. Ostatní zajišťovala spolupracující stavební firma, která řešila základy, zděné příčky, omítky, dlažby, topení a elektriku. Předávali nám v podstatě stavbu na dokončení. Sám jsem dodělával podlahy, obklady dřevěných stěn v podkroví, dřevěné prvky v koupelně a masivní postele ze sibiřského cedru z Altaje.
Zaujalo nás:
Kmen, který jakoby „visí“ ve vzduchu a tvoří dominantní prvek krovu, má jen dekorativní funkci. Běžně se dělá otevřený krov do trojúhelníku a prostřední sloupek se dotýká vazného trámu. Majitel však chtěl něco originálního, a tak se inspiroval na internetu a firma mu vyšla vstříc.
U srubu bývají větší přesahy střechy. Jak to máte vy?
Michal: Máme velké přesahy a doporučil bych to každému. Když prší, tak je metr kolem domu sucho, což je u dřeva základ.
Petro, měla jste jasno v tom, že chcete ve svém srubovém domě moderní interiér?
Petra: Ano, shodli jsme se na tom s Michalem hned od začátku. Viděli jsme už hodně klasicky zařízených srubů, u nás i v Americe, navíc máme chalupu v rustikálním stylu. Takže doma jsme to chtěli mít moderní.
Základem pro mě byla bílá kuchyně v lesku. Hodně lidí si myslí, že je náročná na údržbu, ale podle mě je to praktičtější než matné povrchy.
Poraďte, jak zařídit ve srubu vkusný moderní interiér?
Petra: Cílem je dostat dovnitř co nejvíce přirozeného světla a bílých ploch, aby se prostor maximálně prosvětlil. Když je všude dřevo, působí to příliš tmavě. Proto máme horní štítové okno a v kuchyni i koupelně bílé stropy mezi stropními trámy. Dřevo jsme navíc ošetřili olejem s příměsí běloby, aby nežloutlo – to vše přispívá k pocitu světlého prostoru.
A co se týká vybavení, základem pro mě byla bílá kuchyně v lesku. Hodně lidí si myslí, že je náročná na údržbu, ale podle mě je to praktičtější než matné povrchy. Vyráběl ji místní stolař, který měl zkušenost s výrobou kuchyní do srubů a zajistil speciální uchycení horních skříněk kvůli sedání.
V jednom interiérovém studiu měli vystavený krásný světlý rohový gauč s tímto originálním konferenčním stolkem. Tak se nám to líbilo, že jsme koupili celý komplet. K tomu ještě Michal vyrobil špalky na kolečkách, které používáme jako taburety. Takže jsme zařizovali vše postupně a pocitově, nemám asi žádné konkrétní pravidlo. Jde spíš o nějakou citlivou kombinaci moderního vybavení s rustikálními srubovými prvky.
Pociťujete nějaké nevýhody bydlení ve srubu? Třeba z hlediska údržby, usazování prachu nebo pavučin?
Petra: Dřevo mi přijde právě praktičtější – nečistoty na stěně snadno setřu vlhkým hadříkem, což u omítky nejde. Prach se na kládách usazuje minimálně, stačí ho otřít jednou ročně. Zvenku je hodně pavučin, ale pavouci dovnitř kupodivu nejdou. Dříve jsme bydleli v bytě, kde se prach usazoval víc. Možná to také záleží na lokalitě – tady jsme mimo hlavní cestu, takže se nepráší.
Michal: Jednou za rok vezmu hadici nebo vapku a umyju zvenku stěny od nečistot. Jinak dřevo z exteriéru natíráme každých pět let olejovou lazurou, která se nám osvědčila.
Vytápění a chlazení obstarává čerpadlo
Srub je vytápěný tepelným čerpadlem vzduch-voda, které je napojené na teplovodní podlahové topení v přízemí. Nahoře jsou radiátory, které však není potřeba zapínat. Ve srubu je stabilní teplota 23 °C v létě i v zimě, dřevo celoročně vytváří skvělý tepelný komfort. Proti přehřívání pomáhá nadkrokevní izolace PIR o tloušťce 16 cm. Chlazení a větrání probíhá přirozeně.
S tepelným čerpadlem jste spokojení?
Michal: Funguje dobře, ale hned po záruce se porouchal kompresor za 25 000 Kč, takže slibovaná sedmiletá návratnost je nereálná. Už dříve jsme řešili vadné čidlo. Bylo léto, odjeli jsme zrovna na dovolenou a čerpadlo začalo naplno topit.
Petra: Přijeli jsme domů a bylo tady jako v sauně. Nešlo to ani vyvětrat, podlahy byly úplně horké a roztekly se nám všechny čokolády.
Michal: Jako záložní zdroj tepla máme ještě krbovou vložku, ale zapalujeme v ní jen pro atmosféru, protože je asi předimenzovaná. Když v ní zatopíme, máme tu během hodiny „trénýrkovou teplotu“ 26 stupňů.
Máme fotovoltaiku, baterie a akumulační nádrž na ohřev vody. Ušetří nám to asi třetinu nákladů. Bez dotace bych do toho ale nešel, ta návratnost je nesmyslná.
Máte spočítané, kolik vás stojí vytápění?
Michal: Všechno máme na elektřinu a před zdražením nás to stálo kolem 25 000 Kč ročně. Teď odhaduji, že platíme dvojnásobek.
Máte na střeše srubu fotovoltaiku. Kolik vám ročně ušetří?
Michal: Máme fotovoltaiku, baterie a akumulační nádrž na ohřev vody. Ušetří nám to asi třetinu nákladů. Bez dotace bych do toho ale nešel, ta návratnost je nesmyslná. U tchána, který bydlí nedaleko, jsme taky nainstalovali panely a plánujeme sdílení. U něj svítí slunce pořád, takže budeme energii posílat i sem k nám.
Co akustika a hluk v dřevostavbě z masivu?
Michal: To je asi jediná věc, kterou jsem tady podcenil. Chtěl jsem větší světlou výšku nahoře v pokojích, takže jsem udělal příliš slabou izolaci mezi stropem a podlahou.
Petra: Je slyšet, když nahoře někdo chodí, ale jinak je to v pohodě. Dům je navržený tak, že žijeme pohromadě. V bytě jsme byli zvyklí být pospolu a tento otevřený, propojený prostor funguje podobně. Když chci soukromí, zavřu se v ložnici a neslyším ani televizi z obýváku. Zvuky přes stropy vnímáme, ale nevadí nám, nebo jsme si zvykli.
Máte úžasný zahradní domek. Jak vás to napadlo a kdo ho postavil?
Petra: K nám chodí hodně známých, i naše děti už jsou dospělé a často si sem zvou kamarády, takže jsme chtěli mít místo na oslavy mimo obývák. Celé to navrhl a postavil Michal sám.
Michal: Říkáme tomu „buda“ nebo „chlast budka“. Máme tam venkovní kuchyň, krb, velké posezení, vedle je speciální venkovní ohniště na grilování a vzadu můj oblíbený „uďáček“ se zelenou střechou.
Nejlepší investice na zahradu
Robotická sekačka na trávu byla pro manžele tou nejlepší investicí. Koupili si výkonnější model sekačky na pozemek o velikosti 2400 m2 a museli položit vodicí dráty pod trávník, což nebylo nijak náročné. V aplikaci v telefonu si teď nastaví přesný žací plán a mají stále pokoseno. Jen okraje pozemku a špatně přístupná místa musí občas dosekat klasickou sekačkou. Celá investice je přišla asi na 60 000 Kč.
Je z dnešního pohledu něco, co byste udělali jinak?
Michal: Hodně lidí říká, že až druhý nebo třetí dům je opravdu podle jejich představ, ale já jsem tady maximálně spokojený. Dnes bych akorát volil tepelné čerpadlo na vrt a dal víc izolace do stropů. Jinak je všechno super.
Petra: Určitě bych si naplánovala šatnu. Když se člověk stěhuje z bytu, tak má pocit, že je dům obrovský a místa dost. Ale věcí přibývá a mít samostatnou místnost na oblečení bych ocenila. Úložných prostor není zkrátka nikdy dost.
S čím jste tady nejvíce spokojení?
Petra: Nejvíc si užívám to, že jsme pořád v kontaktu s přírodou, uvnitř i venku. Dřevo má úžasné vlastnosti a v domě z masivu se prostě dobře žije. A místo je super, jsem ráda, že jsme v horách a pryč z města.
Co byste doporučili nebo poradili lidem, kteří se chystají stavět?
Petra: Pořádně si promyslet pořadí prací. My jsme sotva dokončili krásný trávník a až pak jsme se rozhodli postavit zahradní domek. Takže jsme tady zase jezdili s technikou a celé se to rozjezdilo a rozbahnilo.
Michal: Za mě je základ dobrá izolace zespoda, kvalitní střecha a velké přesahy střechy. Pak vydrží dřevostavba 1000 let. Je to vlastně jednoduché jak facka.
Informace o projektu:
Užitná plocha: 145 m2
Zastavěná plocha: 139 m2
Konstrukční systém: srubová konstrukce z beskydské jedle bělokoré
Ochrana dřeva v exteriéru: třívrstvá olejová lazura
Povrchová úprava dřeva v interiéru: olejový nátěr s bělobou
Srubařský spárovací tmel: Woodchink
Zdroj tepla: tepelné čerpadlo vzduch-voda napojené na teplovodní podlahové topení, krbová vložka s výkonem 9 kW jako doplňkový zdroj tepla
Větrání a chlazení: přirozené
Tepelná izolace: konopná izolace mezi trámy, nadkrokevní PIR izolace 160 mm
Realizace hrubé stavby: Sruby Pacák