Hlavní obsah

Na výrobě vesničky z perníku pracuje šéfkuchař v důchodu skoro celý rok. Odměnou mu je radost druhých

3:18
3:18

Poslechněte si tento článek

New York

Obří perníkovou vesnici se stovkami cukrářských výtvorů mohou během vánočních svátků obdivovat návštěvníci v nákupním centru The Shops at Columbus Circle v New Yorku. Už potřicáté ji letos vytvořil perníkový tvůrce a bývalý šéfkuchař Jon Lovitch.

Obří perníková vesnice v New Yorku obsahuje stovky cukrářských objektůVideo: Reuters

Článek

Letos tvoří perníkovou vesnici úctyhodných 720 domků. Stávající Guinnessův světový rekord, který Lovitch drží, je 1251 objektů v jedné vesnici. Perníkář se zapsal před lety do knihy rekordů s počtem 157 domečků z perníku, ten ovšem postupně zvyšoval. Letos rekord sice nepřekonal, ale pořád je na svůj výkon patřičně hrdý.

Lovitch začal připravovat letošní vesnici téměř před rokem ve své „dílně“, jak říká suterénu svého domu v New Yorku. Rukama mu při té práci projdou tisíce kil sladkostí, vaječných bílků a mouky. Navzdory rostoucím cenám pekař – a zapřísáhlý nákupčí v rámci výhodných slev – připouští, že si za ta léta už našel triky, jak překonat bolest způsobenou šokem z cenovek.

„Ceny šly nahoru. Není pochyb,“ řekl v reportáži stanice ABS-CBN. „Musíte mít větší trpělivost než obchodníci a čekat, dokud vám to nebudou ochotni dát levněji. Takže pokud počkáte do určitých svátků, klasicky Velikonoce a Vánoce, a přijdete den po nich, všimnete si, že ceny některých věcí klesly.“

Vláček, srnka a stovka chaloupek. Obyvatelé maďarské vesničky vytvořili její repliku z perníku

Bydlení

Při vymýšlení letošní vesnice se Lovitch inspiroval v ulicích New Yorku. Ve vesnici je k vidění prodejna bagelů, prodejna dýňového koření, stanice metra, a dokonce i Santa Claus jezdící na ikonickém žlutém taxíku.

Po třiceti letech výroby vesnice by toho měl už kdekdo plné zuby, řeknete si, ale Jon Lovitch se do ní pouští každý rok se stejným nadšením. Tím, co ho totiž na práci nejvíce těší a co ho za ni odměňuje, je to, když vidí, kolik radosti, potěšení a úžasu jeho dílo přináší druhým.

Foto: Reuters

Perníkář vytvořil vesnici se stovkou objektů.

Foto: Reuters

Na přípravě letošní vesnice pracoval Jon Lovitch skoro rok.

„Bez ohledu na to, co se dělo kvůli covidu nebo Trumpovi a Bidenovi, bez ohledu na to, jaká je ekonomická situace, nebo třeba jen, jaké je počasí, bez ohledu na to, jak si na tom stojíte s hypotékou nebo čímkoli, tohle je nádhernou příležitostí k úniku od toho všeho. Stačí vám pět, deset, patnáct minut a máte tendenci zapomínat na své problémy,“ říká.

„Lidé to opravdu milují a vidíte reakci v jejich tvářích,“ popisuje svou zkušenost s diváky svých děl.

Vesnička Gingerbread Lane bude k vidění v New Yorku do 5. ledna. Po tomto datu bude Lovitch rozdávat perníkové chaloupky zdarma. Ty, co zůstanou, daruje chovatelům prasat a krav v severní části státu New York, aby si jejich zvířata na nich mohla také pochutnat a užít si se zpožděním Vánoce.

A jak už dopředu tuší, nebude to po Novém roce trvat dlouho a opět se vrátí do práce, aby zahájil přípravy na celoroční výrobu další vánoční perníkové vesničky.

Letošním mottem Města z perníku byla recyklace. Výtvory překvapují nápaditostí

Bydlení

Výběr článků

Načítám