Článek
Majitelé oslovili zkušené architekty a s výsledkem jsou nadmíru spokojeni. Dům má odpovídající dispozici pro chod jejich rodiny a menší zahrada nijak neubírá pohodlnému žití.
„Jakmile se povede využít stísněný pozemek, je to pozitivní signál, že města lze stále zahušťovat a stavět bez nutnosti rozšiřování dopravní infrastruktury. Když se navíc splní všechna přání investorů, je to důvod k oslavě,“ dodává k projektu v Řepích architekt Jan Jakub Tesař, s nímž jsme si o projektu povídali.
Proč jste zvolili přízemní stavbu?
Stává se, že pozemek si o to sám řekne. Podobně jako zde. Parcela vznikla rozdělením části zahrady sousedního domu. To přineslo řadu problémů, se kterými jsme se museli vypořádat.
Futuristický dům Vlna splývá s přírodou
Stavbu jsme proto umístili k severní hraně pozemku, kde díky jednopodlažnímu uspořádání nijak neomezuje své okolí a skvěle zapadá do původní zástavby rodinných domů z druhé poloviny 20. století.
Zastavěli jsme 30 % pozemku. Může se zdát, že je to na malé parcele moc, ale dům má své soukromé zóny a z nich výhledy do zeleně. Pocit stísněnosti majitelé nemají.
Navrhli jsme světlý a vzdušný dům, který svým majitelům zajišťuje soukromí i prostor pro relaxaci Z každého pokoje lze pohodlně vystoupit ven na zahradu. S přehledem se vešlo i kryté parkovací stání pro dvě auta.
Jaké jsou podle vás výhody a nevýhody jednopodlažních domů?
Výhodou je samozřejmě bezbariérovost a přímý kontakt s venkovním prostorem.
Nevýhodou je cena. Přízemní dům je finančně náročnější: nejdražší na stavbě jsou základy a střecha.
Rád bych připomněl, že ne vždy lze projektovat přízemní domy. Limity určuje velikost a tvar pozemku, nejbližší okolí. Jsou také lokality, kam se jednopodlažní stavba vyloženě nehodí.
Autorský projekt „propisuje“ chod a požadavky rodiny. Jak je zjistíte?
Rodinný dům musí sloužit majitelům do posledního detailu. Proto zadáváme klientům esej na téma: ‚Můj vysněný dům‘.
Když sepisují požadavky na papír, více se zamyslí a reálně přiblíží tomu, co skutečně potřebují. Není to pak jen povídání o tom, co chtějí…
A samozřejmě, každý člen rodiny píše sám za sebe a neměl by opisovat!
Rozumím. A poté je společná debata…
Ano, když známe jejich potřeby, lépe se nám diskutuje o velikosti samotného domu, vnitřní dispozici. Na nic se nezapomene.
Nejde ale jen o popis. Jsme rádi, když si vypomáhají obrázky, zajímají se o referenční stavby, jsou aktivní a hledají i jinde. Přiblíží nám tím atmosféru a my se snažíme do ní trefit.
Jakou má tento jednopodlažní dům dispozici?
Prostřední, celoprosklená část domu, která je hlavním obytným prostorem, je oproti ostatním částem zúžená, aby vytvořila kryté, poloviční atrium. Symbolicky jej uzavírá zeď zahradního domu souseda, na které je murál výtvarníka Jana Šerých.
Na centrální část navazuje pracovna s vlastním sociálním zázemím a toaletou u vstupu. Místnost v případě potřeby slouží jako hostitelský pokoj.
Na východní straně dispozici uzavírá křídlo se třemi ložnicemi a společnou koupelnou, s oddělenou toaletou. Do konceptu také skvěle zapadá návrh zahrady, která ladí s architekturou objektu.
Používáte rádi v projektech moderní technologie?
Nikdy jsme se nebránili novým technologiím a například tepelné čerpadlo navrhujeme běžně už mnoho let. Finančně se vyplatí. Na vstupech jsou aktuálně stejná čísla jako investice do nového plynového kotle a plynovodní přípojky. Provoz čerpadel je pak levnější.
Klienti navíc oceňují, že umí v létě i pasivně chladit. Oproti klimatizaci je komfortnější, nefouká studený vzduch.
Část energetické spotřeby pokryjí i fotovoltaické panely. Dnes je lze namontovat i na rovné střechy do vodorovné polohy. Což je velký posun. Nevypadají na střechách jako ošklivé zuby.
Chalupa v Jizerkách překvapí moderním interiérem i kombinací barev
Někdy je v jednom domě technologií až moc…
Souhlasím, všeho s mírou. Hrát si na ekologa poté, co do stavby zabuduji drahé energie, mi nepřijde košer.
Udělejme každý dům rozumně, pojďme si nejdříve říci, co skutečně potřebuje. Nemusíme mít vše za každou cenu. V tomto domě jsme například nepoužili rekuperaci. Popravdě, slova jako udržitelnost, ekologie mám čím dál méně rád. Nadužívají se jako levné reklamní nálepky.
Jak architekti reagují na měnící se klimatické podmínky?
Co jsme si nechtěli připustit před deseti lety či nebylo tak viditelné, se pravidelně opakuje: města a domy se více přehřívají.
Stavby v našich podmínkách zvládnou fungovat bez klimatizace, ale musí mít kvalitní vnější obálku a kvalitně zateplenou střechu.
Má tento dům zelenou střechu? Pomáhá i jeho fasáda držet teplo?
Ano. V návrhu jsme počítali se zelenou střechou s extenzivní vegetací, která je téměř bezúdržbová. Fasáda nese tmavý cihelný obklad, je to trvanlivý a kvalitní materiál. Vydrží po generace, aniž by se s ním muselo cokoliv dělat.
V létě dům stíníme, v zimě hezky zafungují velkoformátová okna. Když svítí slunce, interiér se přihřeje. Takové prosklené plochy zvládnou jedině hliníkové profily. Jsou tenké a naprosto stabilní.
Je vhodné situovat garáž přímo do objektu?
Záleží na konkrétním pozemku. Domy postavené na hranici s veřejnou komunikací si o garáž říkají. Je vyloženě na místě. Vjezd do ní je přímý, v krátké vzdálenosti.
V momentě, kdy tomu tak není, a garáž by dům navíc „nafukovala“ a nedávalo by to smysl, ptáme se investora: „Opravdu chcete obývák pro auto?“
Prozraďte na závěr zajímavý detail, který jste v tomto domě použili…
Odřezky cihel, které se při výrobě pásků běžně likvidují, jsme použili na vydláždění terasy a garážového stání. Je to atypický spojující prvek, který souzní s cihelným obkladem samotné fasády.
Informace o projektu:
Základní popis: Vzdušný rodinný dům na stísněném pozemku ve starých Řepích
Studio: Stempel Tesař architekti
Krajinářský architekt: Lucie Vogelová: Terra Florida
Pozemek: 549 m²
Zastavěná plocha: 168 m²
Užitná plocha: 132 m²