Článek
Sprchování dáváme přednost před koupáním ve vaně, protože je to hygieničtější, rychlejší a levnější. Abychom byli spokojeni, musíme si ale umět dobře vybrat: rozměr koutu, materiál, systém otevírání dveří, sprchovou baterii a myslet i na praktické doplňky (sklopné sedátko, protiskluzná podložka).
Kout praktický a komfortní
Mít pohodlný a bezpečný vstup! To je zásada při výběru sprcháče. Vybírejte proto kout minimálně se šířkou 90 až 100 cm s průchodem o šíři alespoň 80 cm. Ocení to starší osoby i lidé se sníženou pohyblivostí. Když to jde, preferujte větší rozměr.
Spokojenost se sprchou často ovlivňuje funkčnost a kvalita dveří. Zejména sledujte systém otevírání, jeho materiál, rámovou konstrukci. Důležité jsou i pojezdy: nesmí při posuvu nijak drhnout, skřípat. Proto se ptejte na kvalitu – z čeho jsou vyrobená kolečka apod. Preferujte systém Antiblock, který pracuje na principu kluzáku a je spolehlivý.
Sprchové dveře mohou být z plastu nebo ze skla. Sklo je přirozeně dražší, ale esteticky přijatelnější. Je vždy bezpečnostní a kalené, usazuje se buď do rámové kovové konstrukce, nebo v bezrámovém provedení. Takové sklo má pak tloušťku minimálně 6 mm a pevné nerezové či mosazné závěsy s kvalitním chromováním.
Typy dveří
Posuvný systém dveří: je nejpraktičtější, neboť v koupelně šetří prostor. Nevýhodou je, že se hůře čistí, zejména když bydlíte v oblasti s tvrdou vodou (vytváří povlak z vodního kamene).
Zalamovací systém: dveře se otevírají dovnitř a hlavní výhodou je, že nám poskytují velkorysý vstup. Musíme však pamatovat na dostatečnou hloubku sprchového koutu.
Pivotový systém: dveře jsou usazené v otočném čepu a otevírají se směrem ven. Uživateli poskytují komfortní vstup, ale pozor při maximálním otevření. Musíte předem zkontrolovat, zda nenarazíte do umyvadla apod. Také počítejte s tím, že po dveřích stečou kapky vody přímo na podlahu.
Vanička - ano, či ne?
Běžné jsou sprchové kouty s vaničkou z různých materiálů: akrylátu, smaltu, keramiky, litého mramoru. Mají tvar čtverce, obdélníku nebo čtvrtkruhu v rozmanitých velikostech (klasikou je 90 x 90 cm).
Vaničky mají i různou hloubku: nižší preferují senioři, hlubší rodiny s dětmi, protože suplují chybějící vanu.
Sprchový kout bez vaničky nabízí čisté designové provedení. Odtok vody jistí žlaby zapuštěné do jedné roviny s podlahou. Používají se v nerezu, možné je i luxusnější provedení ze skla.
Výhodou je bezbariérový přístup, ale pozor na řemeslnou kvalitu provedení! Podlaha se musí přesně položit a spádovat, obvykle platí pravidlo sklonu dvou centimetrů na metr.
Sprchová baterie
Co od ní čekáme? Že bude mít dobrý průtok, hezký tvar a zároveň bude úsporná. Existují baterie nástěnné nebo podomítkové, přičemž ty pod omítkou nabízejí čistý styl.
Na trhu je široký výběr – některé baterie třeba nabízejí tři režimy proudu vody, které dokážou efektně masírovat záda a krční páteř nebo spustit jemný dešťový proud vhodný k relaxaci.
Pro rodiny s dětmi jsou ideální termobaterie, kde lze nastavit přesnou teplotu vody. V průběhu sprchování se teplota nemění a vy máte jistotu, že se děti neopaří. Chytré termostatické baterie umějí navíc v prostoru šetřit místo, také se na svém povrchu nezahřívají.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.