Článek
Základem je běžná budka rozšířená o prostor pro umístění kamery a mikrofonu. Přes den kamera nahrává v barevném formátu, přes noc se přepne do černobílého režimu s infra přisvícením.
Budky se vyrábějí ve dvou velikostech. Menší jsou určeny pro malé ptactvo, jako jsou například sýkorky. Větší budky jsou pak pro špačky a podobně. K dispozici jsou také krmítka, která mají podobnou funkci.
„Můžeme si udělat představu o tom, jak probíhá stavba hnízda, kladení vajec, vyvedení mláďat nebo krmení. Jak tento celý proces probíhá v přírodě,“ popsal význam kamerových budek Michal Jedlička, technický ředitel společnosti Escad Trade, který s jejich nápadem přišel.
Instalace budek i krmítek je složitější v tom, že je třeba počítat s připojením k počítačové síti.
„Záznam může být prováděn buď do počítače v domácí síti, nebo na cloudový server, kde je možné jej také sestříhat a dále s ním pracovat,“ řekl Novinkám Jedlička.
Kvůli čištění lze budku zepředu otevřít. Podle autora je dobré vyklidit každou budku vždy po sezóně a odstranit z ní staré hnízdo. Ptáci si v případě potřeby vytvoří nové. Cena budek nebo krmítka se pohybuje kolem 5000 korun.
„Naše firma se od roku 1994 zabývá dovozem a distribucí komponent pro kamerové systémy. Většina techniky se používá pro zabezpečení objektů a bezpečnostní aplikace,“ popsal Novinkám jednatel společnosti Petr Rosol.
Společnost ovšem spolupracovala i na několika projektech zaměřených právě na sledování zvířat. „Naposledy jsme spolupracovali se zoologickou zahradou v Praze v rámci reality show Odhalení. Ta spočívala ve sledování goril nížinných,“ uvedl Rosol.