Článek
Majitelé dům stavěli rovnou se záměrem pozdějšího prodeje. Architektka proto doporučila sladit interiér do neutrálních odstínů tak, aby se budoucím majitelům lehce zabydlel – upravoval doplňky v jejich stylu a vkusu.
Aby byl celkový design interiéru co „nejuniverzálnější“, navrhla jej bytová architektka v moderním stylu. Jeho výhodou je, oproti některým jiným stylům, jakási neutrálnost.
Jinými slovy, i když s ním konkrétního člověka třeba neohromíte, určitě z něho neuteče znechucen. Ke zmíněné univerzálnosti přispěly neutrální barevné tóny, které rovněž nijak zbytečně „nekřičí“.
Interiér obou pater domu je laděn do bílé barvy v kombinaci s odstíny neutrální hnědé. Celým přízemím tak prochází dlažba ve stejném dekoru světle hnědého kamene.
Opět platí, že použití stejného dekoru v celém prostoru, nebo alespoň ve více propojených místnostech, tento prostor více otevře a opticky zvětší. Podobně je tomu i v podkroví, jen s tím rozdílem, že do klidové části domu architektka použila na podlahu přírodní dřevo mořené v dekoru dubu.
Dům má jeho obyvatelům především sloužit. K tomu přispívá prostorná a prosvětlená předsíň s dostatečným počtem věšáků.
V kuchyni a jídelním koutu je použita ještě jedna neutrální barva, a to šedá. Kuchyňská linka v bílém lesku tak lehce kontrastuje s šedou pracovní deskou z umělého kamene, ve stejné kombinaci je také jídelní stůl s polstrovanými židlemi.
Obývacímu pokoji vévodí rohová sedací souprava provedená v bílé kůži, která je doplněna zajímavě řešeným bílým konferenčním stolkem.
Protilehlou televizní stěnu naopak bytová architektka pojala v dekoru tmavšího dřeva a doplnila květinovou výzdobou.
Zajímavým prvkem, který si rozhodně zaslouží pozornost, je průhledné skleněné zábradlí u schodiště, které spojuje přízemní a podkrovní část domu. Nejen že jde o designovou záležitost, ale celý interiér pomůže prosvětlit. Je to další způsob, jak interiér opticky zvětšit.
Majitelé domu kladli velký důraz na dostatek úložných prostor. Ty našly své místo hlavně v podkrovní hale u schodiště.
Ložnice rodičů
Každý z pokojů v podkroví je laděn do kombinace dvou odstínů, přičemž společná je vždy hnědá.
Ložnice rodičů je souladem hnědé a bílé. Pohodlné dvojlůžko přechází v poličky na obou stranách postele.
Naproti dvojlůžku je umístěna komoda, na které je televize. Celý prostor ložnice umocňují dva obdélníkové koberce, které přiznávají stylovou barevnost.
Dětské pokoje
Ve třech zbylých pokojích naleznou útočiště tři odrostlejší děti. První z nich je laděn v barevné kombinaci hnědá – modrá – světle modrá. Pohodlné dvojlůžko je doplněno závěsnými poličkami, vedle lůžka stojí originální světle modrá komoda.
Celkový prostor pokoje doplňuje pohodlné křeslo v modré barvě, závěsný obraz a originální stropní svítidlo, které je použito ve všech pokojích.
Další pokoj je v kombinaci hnědá – zelená. Pohodlné dvojlůžko je ve světle zeleném provedení. Stejná barva je použita i na pohodlném otočném křesle.
Zařízení pokoje dále tvoří nízká komoda v hnědém provedení s bílými prvky, na které je umístěna televize. Nad ní je polička. Součástí vybavení pokoje je vysoká komoda s úložnými prostory.
Poslední z dětských pokojů má nádech hnědé a krémové s doplněním modré. U okna je na jedné straně umístěn rozkládací gauč v modré a krémové. Nad ním je umístěna světlehnědá polička, která je vyrobena v kombinaci volných a uzavřených prostor.
Naproti lůžku stojí pracovní stůl s pohodlnou židlí. Na něj navazuje bytová stěna v převládající krémové barvě.
Denní světlo v koupelně
Uhádnete, jaká barva dominuje koupelně? Ano, samozřejmě světle hnědá. I tady je doplňkovou barvou bílá.
Vybavení koupelny tvoří dekorativní dvojumyvadlo umístěné na bytelné polici s velkými úložnými prostory. Součástí je i prostorná vana a bidet. Místnost je dokonale osvětlena jednak denním světlem ze dvou podélných okének, jednak výkonnými stropními svítidly.
Do prostoru, který měl být původně jen toaletou, se vešel i celoskleněný sprchový kout se žlábkem.
Bytová architektka MgA. Dita Héderváry |
---|
Od absolvování ateliéru Architektury a designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze se zabývá zejména návrhy interiérů až po jejich realizaci. „Myslím, že kvalita bydlení má velký vliv na duševní pohodu. Mým cílem je tedy mimo jiné vymýšlet interiéry s takovou atmosférou, aby se v nich klient cítil co nejlépe.“ |
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.