Článek
Do roku 2021 sídlilo Mezinárodní centrum tance na levém břehu řeky Vltavy v Hlubočepech. Tamní prostory ale konzervatoři nestačily a navíc s budovou měla Městská část Praha 5 jiné plány, a tak byli tanečníci nuceni hledat si nový domov.
Kvůli potřebě několika tělocvičen byly prostory klasických škol nemyslitelné. „To prostě žádná normální budova nemá. Jedině že by k tomu účelu byla přímo postavena,“ říká jednatel taneční konzervatoře Antonín Schneider. „Ve světě to bývá běžné, ale u nás je to bohužel vyloučeno,“ dodal.
S vidinou toho, že do srpna roku 2021 musí původní budovu opustit, začali majitelé konzervatoře intenzivně hledat místo nové, a nezbývalo jim nic jiného než zabrousit i mezi komerčně pronajímané prostory.
V budově branického pivovaru měla původně sídlit počítačová firma, ta ale vzhledem k nástupu pandemie covidu přehodnotila své plány a do budovy se nakonec nepřestěhovala.
Tím pádem se nabídka na pronájem budovy bývalé varny objevila na realitním serveru.
„Měl jsem obrovské štěstí, že mě majitelé tohoto areálu pochopili. Vymysleli pro nás sice astronomické, jinak ale celkem přijatelné podmínky, na hranici toho, co zvládneme,“ popisuje Schneider.
Interiér budovy už byl připraven pro kancelářský provoz. Proto jsou všude kabely a také si konzervatoř rozhodně nemůže stěžovat na nedostatek elektrických zásuvek.
Pivovarská zařízení nahradily taneční sály
„Byly tady velké haly, ve kterých byla ta pivovarská zařízení, takže jsme spíš ty velké prostory rozdělovali na menší a z těch kancelářských a skladových prostor jsme poměrně dobře udělali třídy, zázemí pro pedagogy a pro teoretickou výuku,“ vysvětlil jednatel školy.
Kromě taneční školy sídlí v budově také další umělecké soubory. Pražský komorní balet, Balet Praha Junior, Baby Balet Praha, Nadace Tanec a divadlo a Nadační fond a Institut Pavla Šmoka.
Konzervatoř investovala do vnitřního vybavení a zapůjčení provizorních prostor 7,7 milionu korun. Samotnou rekonstrukci budovy platili přímo její majitelé.
Jednatel konzervatoře by rád v budoucnu v pivovarské sladovně vybudoval také komorní divadlo. „Doufám, že ta myšlenka bude pochopena, a to hlavně ze strany Národního památkového ústavu,“ dodal Schneider.
Historie branického pivovaru
Dnes památkově chráněný objekt začal stavět spolek sládků a majitelů malých pražských pivovarů v roce 1899. Celý areál má rozlohu 52 tisíc metrů čtverečních.
Celkem sedm budov stavěla tehdy firma Václav Nekvasil. Dominantou areálu je sladovna, kterou zdobí výrazný štukový reliéf podle návrhu Mikoláše Alše. Ten je zároveň i autorem loga pivovaru.
Nový pražský průmyslový pivovar s názvem Společenský pivovar pražských sládků se výstavem 100 000 hektolitrů piva zařadil mezi největší v zemi. Pivo z Braníku se dodávalo i na dvůr císaře Františka Josefa I., který pivovar dokonce v roce 1907 osobně navštívil.
Největšími odběrateli piva byli pražští hostinští. Kvůli dodávkám do města měl pivovar dokonce vlastní přístav a dvě lodě, které především před otevřením vyšehradského tunelu v roce 1903 vozily pivo na Výtoň.
Pivovar přežil první světovou válku, kdy však jeho výstav značně klesl až pod 10 000 hektolitrů, a úspěšně podnikal takřka po celou dobu první republiky. Během nacistické okupace byl v letech 1942 až 1946 jeho provoz zastaven. V roce 1948 byl znárodněn a v roce 1958 začleněn do národního podniku Pražské pivovary.
Od počátku devadesátých let 20. století procházel areál pivovaru rozsáhlou rekonstrukcí, která skončila v roce 1995. Rostoucí produkce piva si ovšem vyžadovala modernizaci, kterou uzavřený areál neumožňoval. Pivovarnická výroba se proto po roce 2005 přesunula na Smíchov.
Pivovar následně koupila holandská skupina ING RED Nine, která v něm chtěla postavit byty. Po pěti letech areál ale prodala skupině českých investorů. Dnes patří akciové společnosti Pivovar Braník, jejímž jediným akcionářem je JUDr. Michal Mareš.
Současný majitel na svých webových stránkách uvádí, že je jeho cílem areál kompletně opravit a vdechnout této architektonické památce zpět plnohodnotný život.
„Disponujeme tisíci metry čtverečních kancelářských, skladových a výrobních prostor a mimo to hledáme i strategické partnery pro rekonstrukce historických objektů s cílem nalezení vhodné programové náplně (dětská a vzdělávací centra, muzea, galerie, tržnice s čerstvými lokálními produkty, funparky, IQ parky…),“ uvádí na svém webu.