Článek
Atypický prostor vyžadoval citlivý a odvážný přístup architekta. Důležité bylo vizuálně sjednotit a propojit jednotlivá patra a zvolit jednoduché a kvalitní materiály, a navíc ještě dodat jedinečnému prostoru i jedinečný prvek. V tomto případě se leitmotivem celého interiéru stala záliba majitelů v letectví. A poznávacím znamením letecká dřevěná vrtule.
„Projekt se nesl v režimu shell&core, tudíž jsme mohli udělat vše po svém. Od podlah a stěn až po změny některých příček,“ popisuje architekt a dodává: „Prakticky jediným zadáním od klientů bylo přání vlastní pracovny, kvalitní audiovizuální technika a komfortní kuchyně,“ říká architekt Petr Holada.
Tři patra, tři různé stropy
Rekonstrukce bývalého statku byla velká profesní výzva. Architekt se musel popasovat hlavně s různými druhy stropů a vizuálně je sjednotit. Přízemí dominovaly klenby, v prostředním patře se nacházely rovné stropy se sádrokartonovými podhledy a třetí patro bylo podkrovní. Tři světy a každý jiný.
Neotřelý půdní elegán
„Přízemí oblé, uprostřed pravoúhlost a nahoře nic nefungovalo kvůli šikmým krovům. V této nesourodosti jsem hledal inspiraci a snažil se vytvořit jednotný kompaktní celek, který bude mít takzvaně hlavu i patu,“ přibližuje architekt.
Osvětlení připomíná mraky
Při vstupu do bytu nás přivítají oblé klenby, díky nimž máte dojem otevřeného prostoru. Je tu i na míru zhotovená šatní skříň v béžové barvě s elegantními dlouhými černými madly, které se odrážejí v protilehlé podsvícené zrcadlové stěně.
Na stropě pak návštěvník spatří první dekorační prvek, který odkazuje na zálibu v létání: atypická, ručně foukaná, skleněná plastika připomínající mraky. Navrhl ji architekt, zhotovili šikovní čeští skláři.
Bubliny vypadají jako mračna svým tvarem i zbarvením: od čirého skla přes bílé a šedivé tóny. Tento umělecký kousek osvětlují bodová svítidla zabudovaná v nosné konstrukci připevněné ke stropu, která vše drží pohromadě.
Garden vila u Prahy je důkazem toho, že bydlení nekončí doma
Sestava se opakuje i u schodiště vedoucího do dalších pater, kde dodává prostoru nevšední atmosféru s osobitým příběhem.
Odkazem na aviatiku je rovněž dřevěná vrtule vznášející se v podkroví nad schodištěm. Majitelé vrtuli vlastnili a přáli si ji v interiéru symbolicky použít.
Po schodech z masivu s proskleným zábradlím se dostaneme do ústředních místností bytu: kuchyně a obývacího pokoje. Pozornost upoutá dřevěná podlaha do tvaru stromečku.
V otevřeném prostoru kuchyně a jídelny pak dokonce přechází jako designový prvek i netradičně na stěnu. Tento vzor se opakuje i v obou dětských místnostech.
V podkroví boj o centimetry
Hned u schodiště ve třetím patře se nachází pracovna, což byl jeden z mála požadavků majitelů. Opět se pro pocit vizuálního sjednocení opakuje stejná podlahová krytina jako v předchozím podlaží. Nechybí ani na míru vyrobený nábytek. Zeď se schody zdobí betonová stěrka, která podtrhuje čistý koncept interiéru.
Pod střechou se nachází rovněž ložnice rodičů s vlastní koupelnou a šatnou. Místa však nebylo mnoho, proto architekt přistoupil k atypickému řešení, co se úložných prostorů týče. U postele situoval vestavěnou skříň, která je nenápadně schovaná za posuvnými dveřmi, jenž slouží i jako rám pro umělecké obrazy.
Informace o projektu:
Lokalita bytu: Praha 6
Zastavěná plocha: 210 m2
Dodavatelé:
Vytápění: Plynový kotel a teplovodní podlahové vytápění; sanita a obklady: Elite Bath; atypický nábytek včetně dveří a podlah: de.fakto; dveřní kování: M&T, kolekce Minimal 2.0.; spotřebiče: Miele