Článek
Záměrem architektů bylo navrhnout dům, který plně zužitkuje kvalitu místa a bude zábavný a podnětný pro děti i pedagogy. To se rozhodně povedlo. Pro novou školku v ulici Podhrad byl vybrán park na východním okraji města, v blízkosti základní školy a bytových a rodinných domů. Stavba musela citlivě reagovat na polohu stromů v parku.
Zahrada zabírá polovinu parku, druhá polovina zůstala volně průchozí
Architekti navrhli „vilu v zahradě“ s několikrát zalomenou fasádou, která se velkými okny otevírá do části parku s největším počtem stromů. Tvarování domu a jeho umístění se vyhýbají kořenovým systémům cenných stromů, které jsou největším bonusem školní zahrady – poskytují dětem stín a přirozená herní zákoutí.
Tvarově jde o bílou stavbu s plochými střechami, která je směrem do ulice lehce členěna pomocí zalomení. Každá třída se velkými okny otevírá do tří světových stran. Stavba je částečně zapuštěna do svažitého terénu, travnaté svahy se stávají dalším herním prvkem. Objekt školky má tři nadzemní podlaží a není podsklepený.
Čtyři třídy doplňuje pátý prostor pro hudební, výtvarné a divadelní aktivity dětí. Nejvyšší patro, které je určeno pro administrativu a pedagogy, je výrazně ustoupeno na nároží objektu. V interiéru jsou použity převážně přírodní materiály.
Cihlová stavba s betonovými doplňky
Stavba má cihlové stěny s vnitřní izolací a bílou hladkou omítkou, stropy a schodiště jsou z monolitického betonu. Velkoformátová okna jsou dřevěná, doplňují je příjemné a praktické sedací parapety. Ploché střechy jsou řešeny jako zelené. Terasy v zahradě i na střeše jsou dřevěné.
Plot zahrady mateřské školky má v části navazující na chodníky výraznou podezdívku z režných betonových cihel.
Pro dopravní obsluhu slouží stávající komunikace vedoucí k sousedním bytovým domům, která byla doplněna o parkovací stání.
Stavba patří mezi loni přihlášená díla do soutěže Česká cena za architekturu. V soutěži se stala finalistou.