Hlavní obsah

Majitelé žijí ve vile obklopení mraky a sluncem

4:53
4:53

Poslechněte si tento článek

V Horních Počernicích, uprostřed historické čtvrti Chvaly, vyrostla unikátní vila, která budí pozornost. Oslovili jsme jejího majitele Antonína Arnolda, aby nám o mimořádné stavbě a zajímavém konceptu pověděl víc.

Foto: Lukáš Hausenblas

Zásadní součástí interiéru je exteriér tvořený vzrostlými stromy, proměnlivým nebem i okolní zástavbou.

Článek

Proč jste se rozhodli stavět právě na tomto pozemku?

Do pozemku jsme se zamilovali na první pohled, i když nám bylo od začátku jasné, že stavba v této lokalitě nebude vzhledem ke stísněným podmínkám snadná. Oslovila nás poloha prudce svažité parcely na vrcholu kopce a pro Prahu vzácná kombinace naprostého soukromí a výborné dostupnosti, kterou nabízí.

Měli jste od začátku jasnou vizi toho, jak bude dům vypadat?

Ano, jsme totiž obdivovateli brněnské vily Tugendhat s její funkční prosklenou fasádou a také již 100 let staré myšlenky slavného amerického architekta Franka Lloyda Wrighta, který odstranil čtyři stěny vymezující místnost, aby vznikl otevřený, kontinuální prostor s vazbou na exteriér a okolí domu.

Vzhledem k tomu, že naše firma zastupuje v České republice švýcarského výrobce prosklených fasád s bezrámovými posuvnými okny a italského výrobce nábytku, je tato stavba zhmotněním naší představy o aktuální interpretaci těchto myšlenek. Autorem architektonického řešení domu je studio Air concept, interiéry navrhoval italský architekt Alessandro Corró.

Uvolněná elegance bytu v centru Prahy

Bydlení

Nevede nahrazení plných stěn sklem k určité ztrátě soukromí?

V žádném případě. Díky ideální konfiguraci pozemku nám „do talíře“ nikdo ze sousedů neuvidí a hlavně – prosklená fasáda poskytuje ve srovnání s tlustou stěnou mnoho fantastických předností. Plná stěna s malými okny nemůže nabídnout úchvatné panoramatické výhledy a záplavu denního světla. Dalším benefitem je obrovské, šest metrů široké posuvné okno. Když ho otevřeme, odstraníme vlastně kus stěny mezi vnitřkem a terasou, a obytný prostor tak rozšíříme o dalších 100 metrů čtverečních.

A co negativní dopady na komfort bydlení v podobě hluku a průvanu, nebo dokonce zatékání?

Ptáte se správně, protože je všeobecně známo, že posuvná okna s konvenčním těsněním mají v tomto směru problémy. Zde to však neplatí, protože máme posuvná okna vybavená unikátním vzduchovým těsněním, takže jsou 100% těsná a hluk, průvan nebo voda absolutně nemají šanci. Vnitřní komfort je na naprosto špičkové úrovni. Vzduchové těsnění je vynikajícím příkladem moderní technologie, která šetří peníze, protože snižuje spotřebu energie.

Hlavní obytný prostor ve třetím patře má velmi otevřenou dispozici. Proč jste dali přednost tomuto řešení?

Celý hlavní obytný prostor ve třetím patře o celkové ploše 160 m2 je od podlahy do stropu obklopen sklem a skutečně ho člení pouze jediná příčka na denní a noční část. Toto dispoziční řešení navozuje optimistickou atmosféru, kterou není možné zažít mezi čtyřmi stěnami s malými okny. Prostoru dominuje velký stůl, u kterého se odehrává nejdůležitější společenská událost rodinného života, kterou je společná příprava a konzumace jídla.

Všechny prostory a místnosti v domě, od kuchyně přes obývák až po ložnici nebo třeba dětský pokoj, jsou vybaveny nábytkem ve shodném, specifickém designu.

Ano je to tak. Jedná se o nábytek, jehož filozofie vychází z myšlenky, že ještě důležitější než design strnulého solitérního kusu je design interiéru jako celku. Má unikátní „živoucí“ designový systém, díky němuž je možné každou místnost v domě sloužící k různým účelům vybavit nábytkem v navazujícím materiálovém, barevném a tvarovém provedení.

Je to vlastně abeceda, která slouží k napsání příběhu vlastního domova. Výsledkem je vždy naprosto originální interiér, který odráží individualitu, kreativitu a praktické potřeby obyvatel domu. Nábytek je důležitým protagonistou naší představy o moderním bydlení, protože jeho DNA je tvořeno lehkostí, světlem a vzdušností. Díky mnoha inovativním technickým řešením často „levituje“ v prostoru, aniž by potřeboval stěny, ba co víc – v některých případech je může i nahradit a stát se součástí architektonického řešení.

Autor: Jana Polomová, www.modernibyt.cz

Nevelkému bytu chyběly úložné prostory. Architektky pro ně místo našly

Bydlení

Výběr článků

Načítám