Hlavní obsah

Luxusní chata s panoramatickými výhledy, kde se znovu nadechnete

Na tomto domě v kanadském Ontariu nás nejvíce zaujal inovativní tvar budovy s geometrickými okny, áčková střecha, venkovní lamelové stěny z cedru a celkový přístup osvícených majitelů. Je zajímavé sledovat, jaké materiály a udržitelné stavební metody použili a co vedlo architekty k návrhu chaty se dvěma střešními hřebeny. Velmi povedený je v tomto případě také interiér.

Foto: Archiv architektů

Návrh chaty s názvem Bunkie je výsledkem práce architektů a osvíceného přístupu majitelů.

Článek

Zajímavý je příběh, jak vlastně netypický tvar chaty vznikl. Architekti z Dubbeldam Architecture + Design nejprve zvedli budovu nad terén, aby se nemuselo vůbec zasahovat do skalnatého podloží. Pak se nechali inspirovat u tradičních áčkových chat a navrhli vysokou střechu, kterou jako by rozdělili napůl a jednotlivé půlky vůči sobě mírně pootočili.

Tím vznikl sice energeticky ne úplně nejúspornější dům, zato se v něm objevilo mnoho zajímavých detailů a geometrických prosklených částí natočených na různé strany a nabízejících úchvatné výhledy. A interiér tak získal maximum přirozeného světla.

Kanaďanka proměnila část svého domu i terasy v jedno velké kočičí hřiště

Tipy a trendy

Vsadili na přírodní materiály

Majitelé si přáli využít co nejvíce přírodních materiálů, aby chata zapadala do okolních lesů a přírody. Dřevěná fasáda je z červeného cedru s povrchovou úpravou z přírodního oleje a časem bude přirozeně šednout. Cedrová je i zástěna z lamel, která chrání hlavní vstup a přes kterou prosvítá okolní les. Cedrové lamely mají estetickou i ochrannou funkci – chatu i její obyvatele chrání před ostrým sluncem, větrem i deštěm.

Není cedr jako cedr

Červený cedr, nazývaný též kanadský, není v našich končinách vůbec neznámou dřevinou. Jedná se totiž o zerav obrovský neboli túji (Thuja plicata, anglicky Western Red Cedar), kterou má mnoho z nás na zahradě např. jako živý plot. Jako dřevní surovina se však pěstuje převážně v Severní Americe a Kanadě. Toto dřevo má medovou, světle hnědou až červenou barvu, a hojně se využívá právě pro obklady fasád i vnitřních stěn.

Šedý fasádní obklad základů (tvarované desky ze surového betonu) vytváří lehký kontrast k dřevěné fasádě. Dřevěná terasa je z ipe, odolné exotické dřeviny známé také jako brazilský ořech. Střecha je bez přesahů a jako krytina byl použit falcovaný plech.

Foto: Archiv architektů

Dům je schovaný uprostřed lesů.

Půdorys na jednom a půl patře

Z polokryté terasy se dostáváme hlavním vstupem přímo do kuchyně, na kterou navazuje obývací pokoj s nádherným zvednutým stropem a impozantní celoprosklenou štítovou stěnou, odkud je přístup na terasu s výhledem na jezero. Z obývací části vedou schody do patra, kde je malý loftový pokojík s rozkládací pohovkou pro hosty a vestavěným stolem na míru.

Na druhou stranu od kuchyně je nenápadný průchod do soukromé části domu, kde je ložnice a koupelna. Chatka o dispozici 3+kk má podlahovou plochu 93 m2.

Takhle vypadá bydlení jako v pohádce

Tipy a trendy

Interiér plný světla a různých typů dřeva

V interiéru bylo pro designové odlišení různých rovin vybráno několik dřevin – vnitřní obvodové stěny jsou obloženy bílými palubkami uloženými svisle, vnitřní příčky a schodiště jsou obloženy javorovou překližkou a strop je obložený opět lamelami z červeného cedru.

Menší otevřená kuchyně poskytuje vše pro víkendové vaření. Kuchyňská pracovní deska a jídelní stůl jsou ze speciálního druhu lokálního vápence, který má charakteristickou šedou barvu a využívá se pro svoji vysokou odolnost, trvanlivost a estetické vlastnosti. Deska stolu pokračuje na jedné straně až k podlaze a vytváří hezký dělicí prvek. Svou barvou hezky kontrastuje s ostatními dřevěnými prvky, které jsou převážně světlé.

Horní loftový prostor má vestavěný psací stůl na míru s výhledem do obytného prostoru v přízemí a také na nedaleké jezero. Ložnice se nachází v zadní soukromé části domu a její dominantou je veliké okno s tmavým rámem, které slouží místo obrazu a ukazuje úžasný výhled na okolní les. I přes malý půdorys je chata zaplavena přirozeným světlem díky prosklenému štítu, mnoha oknům a vysokému stropu.

Celkově je interiér kompaktní a funkční. Malá zákoutí nabízí různé odkládací police nebo šikovné vestavěné skříňky. V obýváku najdeme kanadská litinová kamna v modročerném smaltu, na podlaze je položená vrstvená dřevěná podlaha z dubu s kartáčovaným povrchem.

Udržitelnost na prvním místě

Majitelé jsou uvědomělí milovníci přírody a bylo pro ně důležité použití udržitelných materiálů a stavebních metod. Níže popsané postupy činí z jejich chaty stavbu s vysokou energetickou účinností a minimálním dopadem na životní prostředí.

  • Vnější stěny byly zesíleny, aby se do obvodového pláště vměstnalo více izolace. Dům má parametry pasivního domu s vysokou hodnotou tepelného odporu (R > 40).
  • Konstrukce obálky budovy je vzduchotěsná.
  • K eliminaci tepelných mostů byly použity kombinované nosníky (ocelová deska mezi dvěma dřevěnými trámy).
  • Okna mají trojité zasklení a nízkoemisní povlaky (speciální vrstvy nanesené na sklo, které výrazně zlepšují energetickou účinnost).
  • Použití dřevěných prvků zajišťuje minimální ekologický dopad, protože se jedná o obnovitelnou surovinu. Všechny dřevěné výrobky mají certifikaci FSC.
  • Aby se předešlo nutnosti odstřelování skály pro umístění základové konstrukce, byla chata zvednuta nad úroveň terénu.
  • Světla i vodovodní baterie byly voleny také s ohledem na životní prostředí. LED světelné zdroje mají vysokou účinnost a všechny baterie jsou nízkoprůtokové.

Závěrem

Chata s názvem Bunkie je skvělým příkladem, jak moderní architektura může harmonicky zapadnout do přírodního prostředí a zároveň nabídnout komfortní a udržitelné bydlení.

Moderní lesní útočiště na vrcholu strmého kopce získalo rozličná architektonická ocenění a není se čemu divit.

Na otevřené parcele vznikl zajímavý dům, který chytře chrání soukromí svých majitelů

Bydlení
Související témata:
Dubbeldam Architecture + Design

Související články

Výběr článků

Načítám