Článek
Ekologická likvidace kotlů je velmi důležitá, neboť tato zařízení mohou být zdrojem škodlivých látek, které se uvolní do ovzduší. Proto je nutné svěřit likvidaci odborníkům, kteří tento materiál umějí likvidovat správně a podle platné legislativy.
„Lidé by se měli obrátit vždy na topenáře, se kterým se domluví přímo na výměně kotle. Topenář je velmi často schopen pomoci i s dotací,“ radí Petr Cankař ze společnosti Atmos.
Nejde přitom jen o ekologii. Jak uvádí Státní fond životního prostředí České republiky (SFŽP ČR), pro čerpání kotlíkové dotace na nový kotel, o niž je možné žádat do 31. srpna 2024, je zásadní podmínkou doložení potvrzení o ekologické likvidaci starého kotle. „Nedoporučujeme kotel likvidovat svépomocí, protože se opravdu nejedná o jednoduchý úkon,“ varuje Jaromír Maňák ze společnosti Blaze Harmony.
Na výměnu kotle zbývají spíše jen týdny, v létě už může být pozdě
V případě, že se přeci jen pro tuto činnost rozhodnete svépomocí, doklad o převzetí původního kotle k ekologické likvidaci vám vystaví zařízení určené pro nakládání s odpady, typicky sběrný dvůr nebo sběrna surovin. Kotel byste měli v takovém případě donést do příslušného zařízení kompletní.
„Rozebírání kotle na jednotlivé části ze strany žadatele o kotlíkovou dotaci není třeba – kotel se předává v jednom kuse. Měl by být, pokud je to možné, identifikovatelný a přebírající osoba musí být přesvědčena, že jde o kotel, což v případě rozebrání na prvočásti nemusí nastat,“ uvádí Stanislava Beyerová z oddělení komunikace SFŽP ČR.
Co může udělat majitel starého kotle
Přestože samotnou demontáž odborníci doporučují nechat na specializovaných firmách, majitel by měl kotel na demontáž od odborné firmy „připravit“. Zde jsou potřebné kroky:
1. Vyprázdněte palivový zásobník: Pokud má váš kotel palivový zásobník, nejprve jej musíte úplně vyprázdnit. To znamená odstranit veškeré zbytkové palivo, které se v něm nachází. Buď můžete palivo spotřebovat, nebo je ze zásobníku oddělat a uložit na vhodné místo pro likvidaci.
2. Odpojte kotel od elektrické sítě: Kotel musí být zcela odpojen od elektrické sítě, aby se při jeho demontáži nikdo nezranil. Ujistěte se, že jste vypojili všechna elektrická připojení, která kotel napájejí.
Ekologická likvidace kotlů je klíčovým krokem směrem k udržitelnějšímu a čistějšímu životnímu prostředí. Kombinuje odborné znalosti, bezpečnostní normy a odpovědné postupy k minimalizaci negativních dopadů na životní prostředí, proto je důležité ji nepodcenit.
Čím kotel nahradit
Jak již bylo řečeno, do konce letošního srpna jsou majitelé a provozovatelé starých, nevyhovujících kotlů povinni tato zařízení odpojit, ideálně zlikvidovat a nahradit je moderními zdroji. Na jejich pořízení je možné čerpat dotaci, a to v současné době ze dvou zdrojů, buď tzv. kotlíkovou dotaci, nebo dotaci z programu Nová zelená úsporám. I pro obě tyto dotace je termín posledního možného podání 31. 8. 2024.
Je proto nejvyšší čas se rozmyslet, jakým novým zdrojem lze starý kotel nahradit. Zatímco spousta lidí plánuje přejít na tepelné čerpadlo, své výhody má i setrvání u kotlů na pevná paliva.
V nabídce jsou například zplynovací kotle na dřevo, které patří k nejprodávanějším, velmi vyhledávané jsou ovšem i kombinované kotle na dřevo a pelety. Kdo má dostatek prostoru a rád si dopřeje pohodlí automatického doplňování paliva, volí pak automatické kotle na pelety, jejichž provoz a ovládání je stejný jako u plynových kotlů.