Článek
Ještě nedávno měl namále a hrozilo jeho zřícení. Obec to tak ale nenechala a dům, který v Kunraticích stál jako první, převzala do svého vlastnictví i s přilehlým dvorem a dalšími stavbami.
„Areál jsme získali směnou zemědělských pozemků o výměře 29 hektarů, které jsme vyměnili s tehdejším vlastníkem areálu. Ten má hektar a půl. Myslím, že hektar a půl v centru obce má větší potenciál než devětadvacet hektarů rozesetých různě po katastru obce. Obec nikdy zemědělčit nebude, ale areál v centru stojí za využití,“ popsal starosta Kunratic Milan Götz (Kunratice).
Stoleté hodiny probudily obec. Lidé si díky nim chtějí opravit svůj kostel
Areál stojí hned vedle místního kulturního domu a coby kamenem dohodil od obecního úřadu a hasičárny. Jde o nejvýznamnější stavbu v obci. Z jedné strany jej lemuje hřbitovní zeď a kostel, na druhé straně jsou louky a velká tůně, v níž je podle místních historek utopený tank. Ten dodnes nikdo nenašel. Zato tam byl objeven třeba korečkový přepravník, který náležel ke zmíněné Simonově cihelně.
Lidé chodí na brigády i pořádají akce
A objevů učinili místní lidé v areálu celou řadu. Obec totiž „Jedničku“ ani přilehlé objekty nezakonzervovala, naopak přizvala místní, aby přiložili ruku k dílu. A opravdu, lidé z obce jsou těmi, kteří mají vše ve svých rukách.
„Když jsme získali areál, tak pár dní poté jsme svolali všelidovou brigádu a sešlo se tehdy během tří dnů asi sedmdesát lidí. Postupně jsme vyklízeli objekty, které sloužily jako odkladiště nepotřebného harampádí a jako popelnice. Odtahalo se odtud asi šest velkokapacitních kontejnerů a tři vlečky za traktor,“ vylíčil starosta s tím, že se při tom se užil spoustu legrace a našly se i nečekané drahocennosti.
Třeba zápis, ve kterém baronka Klingerová žádala zdejší hejtmanství o povolení chovati jednoho plemenného býka a plemenného kance. Místní ale našli také původní cihly, dlažební kostky nebo kunratické dlaždice, které jsou dodnes třeba v obecním úřadě nebo škole v Jindřichovicích, a zřejmě jsou i součástí frýdlantské radnice. K dalším nálezům patřily i kusy dlažby ze zdejší cihelny, jíž lze spatřit v kostele Nalezení sv. Kříže ve Frýdlantu a jinde.
O osudu devíti staveb anebo jejich pozůstatků rozhodli místní v hlasování, kam přišli se svými návrhy. Z „Jedničky“ by měl vzniknout obecní dům a v něm by se měl najít prostor pro obecní úřad, muzeum věnované historii kunratické marmeládovny a místní slavné soutěži Kunratická Jamparáda. Vejít by se měla i knihovna, společenské centrum či klubovny spolků.
Do sousedního čp. 100 se v budoucnu přestěhují místní hasiči, kteří se zde mají dočkat důstojné hasičské zbrojnice. Místo chlévů bude víceúčelová hala, třeba pro pořádání společenských akcí, například svateb a bleších trhů. V dalších domech budou obecní garáže, stravovací centrum, skladovací hala i sociální zázemí, které už je zčásti hotové.
Jedničku můžete nosit na tričku a podpořit její obnovu
„Abychom tady mohli pořádat akce, postavili jsme nové toalety a teď se snažíme dostavět ještě bezbariérové, na které pořádáme sbírku,“ podotkl Götz.
A v Kunraticích jdou s podporou svého snu ještě dál. Jedničce založili webové stránky, kde je možné si celý areál projít ve virtuální prohlídce. Koupit si na podporu můžete i třeba trička, na nichž jsou přetištěny motivy nalezených dlaždic.
Práce stále postupují. Dům čp. 100 má akorát pár dní čerstvě namontovanou elektronickou sirénu, kterou získala obec v rámci projektu „Přeshraniční výměna informací o hrozbách PL-CZ“, jejž realizuje Liberecký kraj s polskými partnery.
„Už se tak odvíjí příběh bývalé zemědělské dílny, jedné z budov areálu, která se přemění na hasičskou zbrojnici,“ dodal Götz.