Hlavní obsah

Letošním mottem Města z perníku byla recyklace. Výtvory překvapují nápaditostí

Každoroční výstava nazvaná Město z perníku, kterou pořádá londýnské muzeum architektury, se stala již neodmyslitelnou součástí Vánoc ve městě nad Temží. Architekti si místo tužek pravidelně nabrousí vařečky a nože a vytvářejí pokaždé zcela nové výtvory z perníku, přičemž každým rokem se snaží vyhovět jinému tématu. Letos to byla recyklace, a to nejen materiálů, ale i celých budov.

V Londýně znovu vyrostlo perníkové městoVideo: Reuters

Článek

„Recyklované město je vyrobeno z perníku, polevy a sladkostí a letošní ročník byl celý o opětovném využití stávajících budov. Chtěli jsme kreativně inspirovat lidi a ukázat jim, jak můžeme znovu využít stávající a také někdy velmi oblíbené budovy, které jsou v krajině svým způsobem ikonické,“ řekl agentuře Reuters o tématu letošní výstavy ředitel Muzea architektury Rob Fiehn.

A tak se její návštěvníci mohou letos kochat pohledem na perníkové miniatury londýnské BT Tower, Královské opery, budovy Stride Treglown Devonport, patřící Greenwichské univerzitě, a další nádherná dílka, jichž je letos k vidění 25 a která znázorňují budovy, jež byly nebo by v budoucnosti mohly být používány jinak, než tomu bylo původně.

Jak popisuje web BBC, k vidění jsou i různě proměněné železniční mosty, vodárenské věže, elektrárny, kostely, továrny i přepravní kontejnery. Na tvorbě perníkových objektů se podílelo celkem 50 designérů.

Vatikán rozsvítil vánoční strom a návštěvníky láká i na unikátní betlém

Vánoce

Mezi ně patřila například strojní inženýrka Aarti Patelová, jež prozradila, jakým způsobem zajišťují, aby sladké stavby držely pohromadě. Pro někoho možná překvapivě, ale úplně stejně, jako to dělají zkušené perníkářky, když vyrábějí tradiční chaloupky: „Máme konstrukčně velmi dobře fungující polevu, která to celé drží pohromadě a je docela robustní. A samotný perník je také strukturálně velmi dobrý.“

Zároveň připojila i zákulisní zajímavost z výroby ústředního díla výstavy odhalující, jak různorodě tvůrci k zadanému tématu recyklace přistupovali: „Hlavní budova je kruhová, takže pokusit se ji vytvořit z perníku bylo docela náročné. Nakonec jsme použili starý zbylý kus kovového potrubí ze staveniště, abychom kolem něj upekli perník a získali tak potřebný válcový útvar.“

Sama ale moc velkou fanynkou perníkových pochoutek není. Na perníku oceňuje, že bez problémů vydrží měsíc, ale že by si na něm nějak zvlášť pochutnala, to ne. A není sama. Stejně je na tom její kolega architekt Yitao Zhu, který si kousek perníku také „uzobl“. Ani jeho však nijak neomámil. „Je tvrdý na ukousnutí,“ řekl Zhu poté, co popsal, jak recyklovali prvky z loňského Města z perníku.

Téma recyklace je totiž organizátorům výstavy Město z perníku od počátku velice blízké. Na konci každého ročníku tak vytvořená díla nekončí v odpadkovém koši, ale najdou různá využití. Ta loňská skončila zcela příhodně. „Rozlámali jsme je na kusy a ty se pak použily na výrobu letošních děl,“ říká architekt.

Výstavu mohou zájemci navštívit v budově The Gaumont v londýnské Chelsea, kde bude pro veřejnost otevřena až do 29. prosince.

Řezbář s výučním listem automechanika zasadil svatou rodinu do vinařské obce

Vánoce

Výběr článků

Načítám