Článek
Sklenice a víčka určená na zavařování používejte vždy jen čisté a vyvařené. Při vaření marmelád, džemů a povidel nikdy pochoutky neochutnávejte z vařečky či lžíce, kterou právě používáte! A protože produkt dáváte do sklenic horký, je třeba předem nahřát i sklenice, jinak mohou prasknout. Nikdy je neplňte až po okraj, stačí 2-3 cm pod něj.
Dokonale čisté okraje sklenic
Těsně před zavíčkováním musí být okraje sklenic dokonale čisté. S tím pomohou trychtýře a různé zúžené naběračky.
Anketa
Jen zdravé ovoce!
Plody zpracovávejte zralé, ale ne přezrálé. Nesmí být nahnilé, potlučené či plesnivé. Odstopkujte je, vypeckujte, zbavte jadřinců, oloupejte. Aby v kompotech ovoce s bílou dužinou ve sklenici nezhnědlo, ponořte je po oloupání do vody s trochou octa nebo citronové šťávy.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.
Sušení ušetří námahu
Výrazně snižuje obsah vlhkosti v potravinách, takže vydrží déle a plody jsou stále s plnou chutí. Proces dehydratace sníží obsah vody o 5 až 20 %, v tomto rozmezí nepřežijí bakterie, které jídlo kazí. Usušit ovoce lze i na slunci, ale moderní doba volá po speciálních sušičkách. Mají několik přednastavených programů s délkou sušení, přesně podle druhu ovoce, bylinek či hub.