Hlavní obsah

Lávka, která končí v jezeře. Bizarní turistická atrakce oživuje zapomenutou krajinu

3:17
3:17

Poslechněte si tento článek

Kreativní spojení architektury a přírodních krás dokáže proměnit zapomenutá místa v atraktivní destinace. Takovým příkladem je nekonvenční projekt od norského architektonického studia Rever & Drage, který revitalizoval zátoku na severním konci jezera Sundshopen. Tradiční místo ke koupání, které upadalo v zapomnění, nyní ožívá díky originální lávce a modernímu pojetí celé turistické atrakce.

Foto: Tom Auger

Lávka se ztrácí ve vodách jezera.

Článek

Hlavním prvkem projektu je tradiční norské molo z kamene a dřeva, které se táhne od břehu přes mělké vody až do hluboké části jezera. Molo končí ve vodě, což vytváří jedinečný vizuální dojem – jako by lávka nevedla nikam. Tato zdánlivě bizarní konstrukce má však hluboký historický základ.

Tradiční norská mola, jež bývala pevně ukotvena, sloužila k bezpečnému nastupování a vystupování z lodí. Navíc poskytovala ochranu před větrem a vlnami, což moderní plovoucí mola často postrádají. Díky své pozici molo na Sundshopenu funguje jako ukazatel hladiny vody, která se mění během ročních období, a současně jako estetický prvek rámující výhled na celou zátoku.

Moderní zásah do přírody

Součástí revitalizace je i moderní budova, v níž se nacházejí toalety a praktické zázemí pro návštěvníky. Je z hliníku a svým minimalistickým pojetím ostře kontrastuje s rustikální lávkou. Záměrně zvolený kontrast má podle architektů zdůraznit rozdíl mezi historickou tradicí a současným designem a také symbolizovat propojení historie a současnosti.

Místo, které stojí za to navštívit

Projekt Sundshopen není jen o estetice – představuje citlivou revitalizaci, která respektuje historické hodnoty a zároveň splňuje nároky moderního cestovního ruchu. Ikonické molo přitahuje místní i turisty a znovu proměnilo zátoku v oblíbené místo setkávání, koupání, rybaření či pikniků na travnaté pláži. Pokud se někdy ocitnete na severu Norska, určitě si tuto lokalitu přidejte na seznam. Užijete si nejen krásnou přírodu, ale i pocit, že chodíte po vodní hladině – až do okamžiku, kdy zmizí pod vámi.

A je to bezpečné?

Přestože lávka končící ve vodě budí obdiv, nelze přehlédnout otázky bezpečnosti. Co když bude povrch mola za deště kluzký? A jak zajistit bezpečnost malých dětí pohybujících se na okraji hluboké vody? Návštěvníci by na molu rozhodně měli dbát zvýšené opatrnosti. Norové jsou v otázkách bezpečnosti možná benevolentnější než my v Česku, dokážete si představit takové molo bez zábradlí či dalších bezpečnostních prvků i u nás? Kde by podobná stavba mohla vzniknout a jak bychom k těmto otázkám přistoupili? Jedno je však jisté – podobný projekt by rozhodně oživil každé místo u vody.

Štvanická lávka sklízí architektonická ocenění. Zlepšuje lidem život

Lifestyle

Anketa

Líbila by se vám podobná lávka někde u vás v okolí?
Ano, bylo by to prima.
88,9 %
Asi docela ano.
1,7 %
Spíš asi ne.
2,7 %
Ne, vůbec.
6,7 %
Celkem hlasovalo 588 čtenářů.

Výběr článků

Načítám