Článek
Dům, jenž patří 69letému důchodci, byl postaven v 50. letech minulého století a on jej zdědil po své matce a dědovi. Bohužel, těsně kolem něj je naplánována výstavba chybějícího, takřka pětikilometrového úseku rychlostní silnice A417 spojující Gloucester a Cirencester, která jej odřízne od zbytku světa.
Kvůli výstavbě byl Brian Garlick donucen svůj domov opustit a bydlí nyní na jednom z nedalekých karavanových parkovišť v karavanu, který si musel koupit ze svého. A když se chce podívat do svého rodného domu, musí si o přístup zažádat s 21denním předstihem.
Jak uvádí web GloucestershireLive, vládní agentura National Highways, jež spravuje pozemní komunikace v zemi, původně nabízela, že pozemek s rodinným domem odkoupí. Částka měla činit 750 tisíc liber, tedy 22,5 milionu korun. Pak ale agentura svou nabídku stáhla s tím, že je to vlastně příliš velká suma, kterou si nemůže dovolit.
Stavební unikát, nebo omyl století? Pouliční lampa prochází balkony v novostavbě
Zároveň se muž dozvěděl, že kromě jedné nechráněné cesty povede nejbezpečnější přístup k jeho pozemku speciálně vybudovaným podjezdem, jehož ústí má být zhruba půl kilometru od jeho domu. Kdyby jej nepostavili, Garlick by se z domu nikam nedostal. Konkrétní podoba tunelu zatím ještě není známa, nicméně, jak odhalil web New York Post, náklady na jeho stavbu by se v přepočtu měly pohybovat někde mezi 122 a 184 miliony korun.
Agentura muži v této souvislosti vysvětlila, že svou původní nabídku stáhla také proto, že vybudování podjezdu bylo tak jako tak v plánu, protože bylo třeba zajistit přístup k dvojici telekomunikačních stožárů. Potřeba vyřešit nějak jeho situaci se s tím tedy „svezla“, a není tudíž důvod, proč by od něj měla dům s pozemkem vykupovat.
Máte-li pocit, že přístup agentury byl otřesný, jste na tom podobně jako samotný Brian Garlick, jenž její jednání označuje doslova za „ďábelské“.
Kvůli stavbě se musel dočasně z domu přesunout do karavanu. Společnost, která silnici staví, mu platí pouze parkovací poplatek a benzin. „Stále však musím platit obecní daň, účet za elektřinu a veškeré poplatky za dům. Od agentury jsem nikdy neslyšel jediné slovo omluvy. V červnu prostě jen přišli, řekli, že nazrál čas a jiná cesta není. Od té doby jsem o nich neslyšel,“ říká Garlick.
Chybí protihlukové stěny
Na druhé straně objektivně uznává, že až bude chybějící úsek silnice dostaven, kvalita dopravy po ní se výrazně zlepší. Rovněž tak možnost jejího překonání podjezdem bude mnohem bezpečnější než cokoli jiného. A tak jedinou další věcí, která ho dráždí, je, že agentura neplánuje zatím doplnit silnici žádnými protihlukovými prvky. Chce ji nechat v provozu celý rok a teprve poté posoudit, zda je stavba protihlukových stěn skutečně potřeba. „Takže to tu budeme mít celý rok, a pokud to bude hlučné, budeme s tím muset celý ten rok žít,“ zlobí se muž.
„S panem Garlickem jsme před zahájením stavby vedli dlouhou diskuzi o tom, jaká omezení to pro něj bude znamenat a shodli jsme se na řešení, které bylo přijatelné pro obě strany. Budeme se i nadále snažit řešit veškeré potíže a minimalizovat dopad průběhu stavby na místní komunitu a obyvatele,“ sdělil zástupce agentury National Highways Steve Foxley, který má výstavbu daného úseku silnice na starosti.