Hlavní obsah

KVÍZ: Poznáte architektonický sloh těchto známých českých staveb?

Dnešní kvíz můžeme pojmout jako rychlou procházku po naší zemi. Navštívíme spoustu slavných staveb, které vznikaly v různých obdobích naší historie. Každá je důstojným reprezentantem nějakého architektonického stylu. Na vás je poznat, který to je. Tak co, připraveni? Vyrážíme!

Foto: Jan Handrejch, Petr Horník, Ondřej Kořínek, Miroslava Schärfnerová, Vratislav Konečný, Jana Nesvadbová, Novinky

Každá stavba reprezentuje určitý architektonický styl. Poznáte který?

Článek
1. Začněme velice zlehka. Tuto stavbu ve svém životě spatřil na vlastní oči snad každý Čech. Pro ty, kteří by snad váhali, připomeneme, že stojí na hoře Říp. V jakém je postavena slohu?
Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
2. Také druhou stavbu budete dobře znát a mnozí z vás ji jistě navštívili. Chrám svaté Barbory je chloubou Kutné Hory a je nádhernou ukázku slohu…
Foto: Vratislav Konečný
3. Třetí stavba se nachází na Moravě a letos je to už 20 let, co byla zapsána na seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO. Vrcholné dílo slavného architekta je ukázkou jakého slohu?
Foto: Miroslava Schärfnerová
4. Tuto zajímavou stavbu naleznou návštěvníci v zahradách krumlovského zámku. Vznikla v letech 1690–1692, v polovině 18. století, kdy ji vlastnili Schwarzenbergové, však prošla několika rekonstrukcemi pod dohledem stavitele Andrease Altomonteho ve stylu, pro nějž se stala jedním z ukázkových zástupců v naší zemi. Víte, který to je?
Foto: NPÚ České Budějovice
5. Přemístíme se po Vltavě o něco severněji, na Orlík. Zahradami zde návštěvníci dojdou až k hrobce majitelů zámku, rodu Schwarzenbergů. Autorem jejího návrhu je architekt Antonín Šiman. Poznáte sloh, ve kterém je postavena?
Foto: Jan Handrejch
6. Interiér Jubilejního chrámu Mistra Jana Husa v Pečkách je nádhernou ukázkou…
Foto: Jana Nesvadbová, Novinky
7. Tuto výraznou budovu postavila v Opavě v letech 1927–1928 firma Breda & Weinstein. Ve své době se stala největším obchodním domem v tehdejším Československu podle návrhu architekta Leopolda Bauera. Je českým zástupcem směru zvaného:
Foto: Vratislav Konečný
8. V těsném sousedství Prašné brány v Praze, na náměstí Republiky, stojí Obecní dům. Na jeho místě stávala rezidence českých králů, tzv. králův dvůr. Dnešní Obecní dům má především reprezentační účel, odehrává se v něm spousta kulturních akcí, k nejznámějším patří zahájení festivalu Pražské jaro. Víte, jak se nazývá architektonický sloh, ve kterém byl tento impozantní dům postaven?
Foto: Jan Handrejch, Právo
9. A v Praze se zdržíme až do konce našeho dnešního kvízu. Budovu Nové scény Národního divadla postavenou v letech 1977–1983 podle návrhu architekta Karla Pragera není třeba dlouze představovat. Pravidelně figuruje na horních příčkách všemožných anket o nejošklivější stavbu. Její krásu či absenci krásy ale ponechme tentokrát stranou a připomeňme si, jaký stavební styl reprezentuje.
Foto: Petr Horník, Právo
10. Posledním dnešním zastavením bude Nová budova Národního muzea. Postavili ji v letech 1966–1973 v blízkosti magistrály, hned vedle historické budovy Národního muzea, a původně v ní sídlilo Federální shromáždění. Je zástupcem slohu s názvem:
Foto: Stanislava Benešová, Novinky

Tak co, máte všechny odpovědi zkontrolované? Pokud ano, vyhodnoťte si test.

KVÍZ: Vyznáte se v architektuře?

Tipy a trendy

KVÍZ: Významné české stavby z éry socialismu

Tipy a trendy
Související témata:
Architektonické slohy

Výběr článků

Načítám