Hlavní obsah

Kukuřičné obklady přinášejí ekologickou revoluci do stavebnictví. Cenově konkurují keramice

Kukuřice je jednou z nejběžnějších plodin na světě, pěstuje se na všech kontinentech kromě Antarktidy. V roce 2024 dosáhne podle zpravodajského portálu World Grain celosvětová produkce kukuřice přibližně 1,226 miliardy tun. V Nizozemsku proto přišli s nápadem, jak smysluplně využít kukuřičné klasy zbavené zrn, tedy všudypřítomný odpad této plodiny.

Foto: Front Stone Cycling

Nizozemští vývojáři vytvořili obklady z kukuřičného odpadu.

Článek

„Abychom překonali problém nedostatku surovin, zaměřujeme se na materiály, které jsou dostupné,“ vysvětlují nizozemští vývojáři ze společnosti Front. „Využíváme sílu rostlin k tvorbě ekologických stavebních materiálů, které mohou nahradit plasty a pryskyřice na fosilní bázi.“

Kukuřičný odpad, který je běžně určen ke spálení nebo k rozkladu na poli, má obrovský potenciál díky dostupnosti po celém světě. Nizozemská společnost jej proměnila na inovativní produkt s přiléhavým názvem CornWall (kukuřičná stěna) – biologicky rozložitelný a plně recyklovatelný obklad pro interiéry. Nabízí konkurenceschopné vlastnosti i cenu, ale i výrazně menší dopad na životní prostředí než tradiční materiály.

Výhody nového interiérového obkladu z kukuřičného odpadu:

  • Využívá odpad jako zdroj – na 1 m² materiálu připadá 5,2 kg kukuřičného odpadu.
  • 100% recyklovaný a recyklovatelný stavební materiál.
  • Estetický, dostupný v několika odstínech – nabízí široké dekorativní možnosti.
  • Alternativa ke klasickým keramickým obkladům či jiným méně udržitelným materiálům, jako je HPL (vysokotlaký laminát).
  • Pevný a odolný, srovnatelný s tvrdým dřevem, avšak při menší tloušťce.
  • Podle výrobců cenově srovnatelný s kvalitními keramickými obklady, ale s nižšími náklady na zpracování a likvidaci.

3D tištěné cihly ze skla: Rarita pro fajnšmekry, nebo budoucnost stavebnictví?

Bydlení

Unikátní demontovatelnost

CornWall je nelepený, dodává se s demontovatelným kotevním systémem, který umožňuje snadné odstranění a opětovné použití materiálu. Poškozené či nepoužité obklady lze dokonce vrátit k opětovnému zpracování. Produkt projde drtičem a surovina se znovu použije.

Foto: Front Stone Cycling

Takto vypadají obklady na zdi.

Zatím neotestovaná ochrana proti škůdcům

Materiál je chráněn proti vlhkosti a opotřebení aplikací vodotěsné ochranné vrstvy na biologické bázi. Tato vrstva však není primárně navržena pro ochranu před UV zářením či škůdci, jako jsou hlodavci nebo hmyz. Proto se kukuřičné obklady doporučuje používat výhradně v suchých interiérech. Výrobce pracuje na testování využitelnosti v mírně vlhkých prostorech, jako jsou kuchyně. Výsledky těchto testů zatím nejsou k dispozici.

Přeměna zemědělské plodiny na stavební materiál

Nový obkladový materiál se vyrábí z kukuřičných klasů zbavených zrn, které se nejprve suší, drtí a míchají s dalšími přírodními složkami, takže výsledná směs je z 99,5 % rostlinného původu. Zbylých 0,5 % tvoří pigmenty pro požadované barevné odstíny, které zatím nejsou rostlinného původu, ale jsou rozložitelné.

Lisování probíhá při teplotě do 150 °C a využívá energii ze solárních panelů, čímž je výroba uhlíkově neutrální. Po lisování se obklady řežou na rozměry 300 × 600 mm nebo 600 × 600 mm a dostávají povrchovou úpravu. Díky tloušťce 4 mm a nízké hmotnosti (5 kg/m²) je přeprava efektivnější než u tradičních obkladů.

Výrobce získává kukuřičné klasy lokálně v západní Evropě a zatím dodává tyto ekologické obklady po Evropě a do USA.

Lastury z ústřic nemusí končit v koši. Lze z nich vyrábět bio alternativu betonu

Bydlení

Výběr článků

Načítám