Článek
Bez ohledu na typ kuchyňské linky vždy dbáme na zachování pomyslného pracovního trojúhelníku pro efektivní nenáročný pohyb mezi lednicí, dřezem a varným centrem.
Bonusy různých tvarů
Lineární kuchyně se hodí do malého výklenku stejně dobře jako do loftového bytu. Prostor však můžeme využít zajímavěji.
Kuchyně ve tvaru písmene U vynikne ve větších interiérech. Nabízí tři části s velkou pracovní zónou a mnoha možnostmi ukládání. Tradičně mohou stát podél zdí. K oddělení kuchyně od obývacího pokoje poslouží řešení, kdy jeden ze tří dílů kuchyňské linky stojí volně v místnosti.
V úzké dlouhé kuchyni uplatníme dvě delší části s kratším spojovacím dílem. Další alternativou je dlouhá kuchyňská linka se dvěma kratšími částmi. Nechybějí ani asymetrické tvary s různě dlouhými stranami podle potřeb specifického prostoru.
Rohové kuchyně do L sluší panelovým bytům a rodinným domům. Konstrukce se skládá ze dvou k sobě kolmých bloků - delšího a kratšího. Úložný prostor získáme nástěnnými skříňkami a policemi. Hůře přístupné místo v rohu obohatíme výsuvy pro uskladnění hrnců a pánví.
Tvar kuchyně do G vynikne v otevřeném interiéru. Uspořádání kuchyňské linky vychází z tvaru kuchyně do U, ovšem navíc s přídavným pultem nebo kuchyňským ostrůvkem, který esteticky i prakticky odděluje jídelní či obývací zóny. V této kuchyni je hodně místa pro spodní skříňky, využití rohů i přípravu pokrmů.
Nedovolte kuchyni testovat vaši kondici
Mini linky a stavebnice
Malá kuchyňská linka s délkou mezi 90-160 cm a s hloubkou 60 cm zaplní výklenek, šikminu v podkroví, instalujeme ji do chalupy. Na vrchní ploše má obvykle dřez a místo pro přípravu pokrmů. Varné centrum zastávají maximálně dvě plotýnky. V dolní části bývá lednice a úložná skříňka.
Trh nabízí také kombinovatelné komponenty k sestavení kuchyně podle představ zákazníka a kuchyňské bloky, které se prodávají demontované, obvykle bez dřezu, vodovodní baterie a elektrospotřebičů.
Kuchyni si lze nechat vyrobit na míru včetně vestavných spotřebičů, které nemusejí sloužit k vaření. Obvyklé jsou dnes v kuchyňské lince zabudované myčky, pračky a vinotéky.
Detaily
- Klasické kování má být co nejkvalitnější a zajišťovat plynulý chod.
- Nábytek bez úchytů otevřeme ťuknutím, zavřeme lehkým tlakem.
- Měkké a tiché zavření řeší systém pomalého dojezdu.
- Moderní jsou minimalistické úchyty nebo jen vyfrézované vnitřní strany dvířek.
- Nadčasové úchyty jsou ze dřeva a kovu, luxusnější z porcelánu v různých tvarech a barvách.
Houževnaté materiály
Po kuchyňské lince požadujeme vedle vzhledu hlavně odolnost a trvanlivost. Materiál nejvytíženější části - pracovní desky - musí bez újmy zvládnout vlhkost, vysoké teploty a případné poškrábání. Přitom zvažujeme nejen cenu použitých materiálů, ale i možnosti a hodnotu jejich následné opravy či výměny.
Nezapomínáme na údržbu. Nerez se snadno čistí a dlouho vydrží. Přírodní kámen (žula, mramor) vykazuje stejné vlastnosti, necháme-li upravit povrch pro zvýšení nepoddajnosti vůči skvrnám. Technický kámen zvládne ještě více. Sice si za něj připlatíme, avšak z něj vyrobenou pracovní desku budeme mít desítky let. Keramika se odmění podobnými benefity jako nerez, její plocha je však na rozdíl od něj teplá a vysoce dekorativní. Počítáme ale s vyšší cenou.
Korpusy a dvířka s delší životností bývají z několikavrstvé dýhy a laminované dřevotřísky. Chceme-li odolnější, volíme foliovaný materiál, masivní dřevo a lakovanou MDF desku.