Článek
Před pořízením plotu si vyjasníme jeho účel. Masivní varianta z betonových tvárnic poskytne více soukromí než třeba drátěné pletivo.
A zatímco dřevěné a kované ploty vyžadují pravidelný nátěr, plastové a hliníkové jsou téměř bezúdržbové.
Styl a design plotu by měl také ladit se stavbou a s okolím. Moderní domy často vhodně doplní minimalistický plot z tahokovu, venkovskému stavení pro změnu sluší dřevo a kámen. Před finálním výběrem zvážíme i cenu a náročnost instalace.
Ploty z kovů
S povrchovou úpravou prodlužující jejich životnost patří do vyšší cenové kategorie. Tradiční volbou pro dekorativní kované ploty je železo, které však bez galvanizace nebo ochranného nátěru podléhá rzi.
Lépe je na tom těžká a pevná litina. Nerezová ocel je velmi odolná proti povětrnostním vlivům a bývá i dražší. Moderním designovým nárokům vychází svými vlastnostmi vstříc hliník.
Trendem je tahokov vyrobený z plechu, nařezaného a nataženého tak, aby tvořil síťovou strukturu s různě velkými oky. Mřížovina se vyrábí nejčastěji z hliníku a oceli.
Pozinkované a poplastované pletivo patří k levnějším produktům. Samo o sobě však netvoří téměř žádnou pohledovou bariéru, proto ho doplníme stínicí tkaninou, pásky či necháme porůst popínavými rostlinami. Pevností a delší životností se vyznačují kovové svařované sítě a 3D panely.

Kované ploty se vyznačují velkou zdobností.
Plast a kompozit
Na plast si netroufnou škůdci, jakými jsou houby, mechy a plísně. Díky novým technologiím vypadá tento umělý materiál přirozeně zejména ve formě plotovek.
Houževnatější kompozitum WPC neboli dřevoplast se vyrábí ze směsi dřevěných pilin a polypropylenu. Je stálobarevné, nabízí řadu barevných odstínů i dekorů. Povrch může mít drážkovaný i hladký. Kresbou letokruhů a suky téměř dokonale imituje skutečné dřevo.
Oba materiály jsou populární pro nenáročnou údržbu - stačí je opláchnout vodou z hadice - a imunitu vůči rozmarům počasí.

Poplastované pletivo patří k nejlevnějším produktům.
Věčný beton a kámen
Skvělou ochranu soukromí a protihlukovou clonu zajišťují ploty z betonových a kamenných bloků.
Beton tvarem, povrchovou strukturou a barvou napodobí štípaný kámen i cihlu. Betonové prkno je téměř k nerozeznání od toho dřevěného.
Mase z betonu svým účelem konkurují gabiony, tj. mřížové klece obsahující kameny různých tvarů, barev a velikostí.
Kamenné ploty působí v zahradách přirozeně, podobně jako ty dřevěné.
A stejně tak se o ně musíme starat. Mají-li si zachovat svou krásu, dopřejeme jim přípravky proti nasákavosti vodou a impregnaci. U betonu i přírodního kamene počítáme s vyššími pořizovacími náklady a náročnější stavbou. Odměnou nám však bude velmi bytelný plot s dlouhou životností a téměř nulovou údržbou.
Pravé dřevo
Pro výrobu dřevěných plotů se většinou využívá smrk, kvůli odolnosti severský modřín a exotické dřeviny jako teak a cedr. Soukromí na terase, u bazénu poskytují stěny z vrbového proutí či panely vyplétané bambusem.
Ploty z běžného dřeva vyžadují péči, a to hlavně po deštích a zimě. Mohou být napadené plísní, hnilobou a škůdci. Proto je aspoň jednou za dva roky pečlivě očistíme, naimpregnujeme nebo napustíme fungicidním přípravkem. Vzhled oživíme lazurou či novou barvou.
Živý plot
O živé ploty se musíme pravidelně starat, a to nejen střihem, ale také závlahou. Hustý, dobře tvarovatelný je habrový a bukový plot, k oblíbeným patří zimostráz obecný a bobkovišeň lékařská.
Ochranu proti vetřelcům zajistí trnité druhy jako hloh či šípková růže. Elegantní, pozvolna rostoucí a dlouhověký je tis (ovšem pozor, celá rostlina je jedovatá!), skvělý pro vysoký plot je cypřišovec Leylandův.