Článek
Když jedlou sodu smícháte s dalšími čisticími prostředky pro domácnost, například s jarem na nádobí, zvýší se jejich účinnost. Dokáže odstranit nejenom mastné zbytky, ale vyleštit kov, uvolnit ucpané odtoky dřezu atd. Přitom je jedlá soda, soda bicarbona, dostupná snad v každém obchodě s potravinami i drogerií. Není ani drahá. Proto pokud ji chcete používat nejenom na vaření, vyplatí se pořizovat ji ve větším balení.
Úklid koupelny
Pomocí jedlé sody můžete třeba vyčistit sprchový kout či vanu a dlaždičky. Na vlhký hadřík z mikrovlákna nasypte malé množství jedlé sody a pár kapek prostředku na mytí nádobí. Vytvořte pěnu, se kterou vydrhněte stěny a podlahu sprchového koutu. Poté opláchněte teplou vodou a vytřete do sucha hadříkem z mikrovlákna. Stejným způsobem můžete čistit i sprchové závěsy.
Uvolní odtok v kuchyni i koupelně
Jednou týdně vyčistěte odtoky dřezu, vany a sprchy jedlou sodou. Začněte tím, že do odtoku nasypete několik lžic jedlé sody. Přilijte ohřátý ocet, který způsobí, že jedlá soda bude šumět, což nečistoty uvnitř odpadu uvolní. Nakonec propláchněte odtok horkou vodou.
Pomocí jedlé sody snadno vyčistíte i nerezové dřezy. Nasypte jedlou sodu na polovinu citronu (nebo si připravte pastu z citronové šťávy a jedlé sody) a vydrhněte jím dřez či umyvadlo. Bude se nádherně lesknout a vonět.
Jak odstranit tmavé skvrny z bílých ponožek
Zajistí větší účinnost houbiček
Jedlá soda pomáhá drhnout povrchy. Díky ní jsou kuchyňské houbičky účinnější, aniž by se staly příliš abrazivními. Nasypte prášek z jedlé sody na vlhkou houbu s drhnoucím povrchem. Pomocí houby vydrhněte vany, umyvadla a toalety a odstraňte odolné nečistoty.
Dejte sbohem připáleninám na nádobí i v troubě
Připáleniny z hrnců a pánví a zašlou kuchyňskou mastnotu také můžete vyčistit s pomocí jedlé sody. Přiveďte ocet k varu. Připáleniny posypte jedlou sodou a přidejte vroucí ocet. Směs nechte 30 minut působit, poté otřete vlhkou houbou a opláchněte. Pokud se mastnotu nepodaří úplně odstranit napoprvé, proces opakujte.
Obdobně můžete vyčistit i troubu. Boky a dno trouby potřete pastou z jedlé sody a vody. Pastu postříkejte octem a nechte napěnit. Opakujte postup podle potřeby, dokud nebudete moci snadno odstranit všechny připečené zbytky jídla.
Kombinace s peroxidem vodíku
Smíchejte jedlou sodu s peroxidem vodíku. Čtvrtinu hrnku jedlé sody vsypte do skleněné misky a přidejte takové množství peroxidu vodíku, abyste vymíchali pastu. Tento čisticí prostředek také můžete použít na odstranění připálenin z nádobí, k leštění velkých i malých kuchyňských spotřebičů i k vyčištění spár mezi dlaždičkami.
Nepoškodí lakované povrchy
Lakované povrchy vyžadují šetrnou metodu čištění, která nepoškodí povrchovou úpravu. Nasypte jedlou sodu na vlhkou houbu a lehce otřete stěny a malovaný nábytek, abyste odstranili nečistoty a skvrny. Otřete do sucha čistým hadříkem. Tato metoda funguje dobře na mastné skvrny, jako jsou šmouhy a otisky prstů.
Jak pečovat o koupelnu, aby zůstala jako nová
Účinné mytí podlah
S pomocí sody můžete snadno vyčistit i různé druhy podlah, ideálně dlaždice, ale třeba i vinyl, PVC, případně lakované dřevěné. Smíchejte polovinu hrnku jedlé sody v kbelíku s teplou vodou, vytřete směsí podlahu a opláchněte. Pozor ale, vzhledem k účinným čisticím schopnostem sody není vhodná k čištění podlah z masivního dřeva ošetřeného voskem. Soda by totiž mohla narušit ochrannou vrstvu z vosku.
Zachová svěžest a čistotu prádla
Čisticí a pachy pohlcující schopnosti jedlé sody dobře využijete i při praní. Do bubnu pračky přidejte před praním polovinu hrníčku jedlé sody společně s běžným pracím prostředkem. Tento trik může také pomoci odstranit pachy ze špinavého oblečení, ale i ze samotné pračky. Kromě toho jedlá soda při praní pomáhá změkčovat tvrdou vodu a funguje také jako účinná aviváž.
Odstraní zápach z lednice, bot i odpadkového koše
A v odstraňování pachů můžeme pokračovat ještě dál. Stačí ji například nasypat do menší mističky a tu volně umístit do lednice. Eventuální nelibé zápachy, které v ní zůstaly po aromatických potravinách skladovaných mimo uzavřené nádoby, pohltí.
Stejně tak zvládne neutralizovat nepříjemné pachy vycházející z kuchyňského odpadkového koše. Tam je třeba ale postupovat ve fázích. Tak jak se v koši hromadí odpad, prosypávejte jej vrstvami sody. Zajistíte si tak svěží vzduch v kuchyni i ve dnech, kdy jste se nedostali pár dní ven s odpadky.
Dalším zapeklitým předmětem, kde může jedlá soda pomoci odstranit zápach, je obuv. Se sodou v tomto případě pracujte obdobně jako v lednici, tj. nasypte ji v jemné vrstvě dovnitř boty a ujistěte se, že je rovnoměrně rozestřená po povrchu. Nechte přes noc odležet a poté sodu z bot vyklepejte. V případě, že máte podezření, že by soda mohla z jakéhokoli důvodu poškodit vnitřek drahé boty, postupujte jako při zkoušení nové kosmetiky. Aplikujte ji nejprve jen na maličký kousek vnitřku boty a teprve když se ujistíte, že se nic nestalo, můžete jí posypat celou plochu.
Jak se zbavit nelibého pachu v lednici
Osvěžíte koberce a čalounění
Pokud se vám zdá koberec doma už trochu zašlý, a možná příliš nevoní, je nejvyšší čas „dát mu sodu“. V praxi to bude znamenat, že po vzoru rozsévačů rozprášíte sodu v tenké vrstvě po povrchu koberce a necháte ji na něm 15 minut působit. Poté koberec důkladně vysajte. Společně se sodou vymizí pachy, které absorbovala.
Pokud koberec potřebuje důkladnější péči, posypte jej směsí jedlé sody a soli. Do rozprašovače potom vlijte studenou vodu a postříkejte koberec, aby byl mírně vlhký, ale ne příliš mokrý. Potom kartáčem zapracujte směs do vláken koberce. Nechte koberec dobře uschnout a poté vysajte zbytky směsi z jedlé sody.
Jednoduchý a levný osvěžovač vzduchu
Všude tam, kde je potřeba odstranit účinně zápach, ať již je jeho příčinou chyba v kuchyni při vaření, nebo třeba kouř z cigaret, hodí se vám rychlý a levný osvěžovač vzduchu: Do skleněné misky jednoduše nasypete několik lžic sody a zakápnete oblíbeným esenciálním olejem. Soda pohlcuje nevhodné pachy, olej dodá vzduchu svěží vůni.
Poslední radu doma raději nezkoušejte
V nejrůznějších seznamech babských rad se můžete setkat také s nápadem na využití směsi jedlé sody a citronu jakožto podomácku vyrobeného bělidla na zuby. Zubní lékaři vám ji ale nedoporučí. Může totiž poškodit zubní sklovinu. V tomto případě se proto raději držte osvědčených výrobků k bělení zubů skutečně určených.