Článek
Obytnému komplexu s byty k pronájmu se říká Stadium Lofts, a to proto, že vznikl na místě bývalého baseballového stadionu. Ostatně nově vybudovaná budova se 138 byty poctivě kopíruje tvar někdejších tribun.
Ty tu bývaly od roku 1931 do roku 1996. Tehdy slavný stadion býval domovem baseballového týmu Indians. Jenomže pak stadion osiřel. Přesněji, pár let ještě sloužil jako závodní dráha pro motoristické sporty. Ale nakonec skončil pouze jako vrakoviště, kterému hrozila definitivní likvidace.
Osud stadionu však nezůstal lhostejný místní organizaci usilující o zachování místních památek a kulturního dědictví, Indiana Landmarks. Ta svým členům dala za úkol vymyslet, jak by se stadion dal znovu vzkřísit k životu a k čemu by jej bylo možné využívat. Předsedou představenstva organizace byl v té době (v roce 2011) John Watson, spolumajitel developerské společnosti Core Redevelopment. A právě jeho společnost přišla s nápadem proměnit stadion v obytný komplex.
Dům nabízeli za jedno euro, dnes je z něj letní bydlení snů
„Zpočátku si lidé mysleli, že jsme blázni, když jsme chtěli změnit opuštěný baseballový stadion na byty,“ řekl v rozhovoru televiznímu kanálu CNBC jeho kolega a druhý ředitel společnosti Michael Cox.
Developerská společnost tedy stadion od města koupila za symbolický jeden dolar (23 korun), přičemž součástí smlouvy s městem pak bylo vybudování dalších 144 bytů ve čtyřech budovách stojících okolo stadionu. Podle původních plánů mělo být součástí proměny stadionu i jeho znovuvzkříšení coby sportoviště, a to buď pro americký fotbal, nebo znovu baseball. Na to ale nakonec kvůli nedostatku financí nedošlo.
Spoustu věcí zachovali
Přeměna stadionu na obytný prostor byla po technické stránce pro developery výzvou. Stávající objekt nebyl v dobrém technickém stavu, který bylo třeba vyřešit nejdříve. Pak bylo třeba rozhodnout, které prvky a části zachovat a které zrušit. Watson a Cox se rozhodli zachovat například výsledkovou tabuli, staré pokladny i oddíl pro novináře.
„Navrhli jsme to tak, abyste po vstupu měli pocit, že vcházíte spíše do historického stadionu než do bytového domu,“ říká Watson. Součástí proměny byla instalace balkonů vyrobených ze řetězového oplocení, které má evokovat atmosféru stadionu. „Jednou z nekonvenčních věcí, které jsme udělali, bylo odhalení všech betonových podlah v jednotkách,“ dodal.
Komplex nabízí svým nájemníkům k dispozici i fitness centrum. Hezkým nápadem bylo rozvěsit po jeho stěnách fotografie starého stadionu. Kromě sportovního vyžití pak mají obyvatelé k dispozici také několik studoven. A všichni mohou svůj volný čas trávit také na společném nádvoří s příjemným posezením u plynového krbu.
Michael Cox přiznává, že vidět dokončenou proměnu kdysi opuštěného stadionu bylo svým způsobem „vyvrcholením dětského snu“. „Hrával jsem baseball, když jsem vyrůstal, a vždycky jsem si myslel, že se možná dostanu do síně slávy jako hráč baseballu,“ říká. Watson dodává, že bylo také úžasné vidět velký zájem lidí z Indianapolisu, když se Stadium Lofts otevřel. „Téměř každý tu byl někdy během svého života na baseballovém zápase, takže spojení bylo hluboké a lidé se nemohli dočkat, až přijdou na projekt,“ říká Watson.
V současné době je v budově vzniklé v prostorách stadionu k dispozici 95 garsonek, 26 dvougarsonek a 17 loftů. Každý z bytů má vlastní pračku a sušičku. Nájemné se pohybuje od 900 do 1700 dolarů za měsíc (20 660-39 000 korun).