Hlavní obsah

Koupil protijaderný kryt, upravil na obytný prostor a prodal dál

Angličan Jon Graves je milovníkem válečné historie. Jedním z jeho snů bylo vlastnit protiatomový kryt, a když byl jeden nedaleko jeho domova v Západním Yorkshiru k mání, nezaváhal a koupil jej. Po „odzátkování“ kryt zařídil v duchu doby, kdy sloužil britským vojenským jednotkám k monitorování jaderné aktivity. Nakonec ho ale prodal, protože se plánuje s rodinou odstěhovat z Anglie.

Brit si přestavěl protijaderný kryt z 50. let minulého století na obytný prostorVideo: AP

Článek

Po celé Británii je jich 1500 a říká se jim zkráceně ROC. To podle vojenských jednotek, které tyto kryty používaly - Royal Observer Corps (Královské pozorovací sbory). Podzemní protiatomové kryty jsou dědictvím studené války a jako takové byly nejintenzivněji používány v období od 60. do začátku 90. let. Poté jich spousta skončila stejně - armáda je opustila, jejich vršek zalila betonem a dál se o ně nikdo příliš nestaral, pokud se občas nějaký neobjevil na realitním trhu.

To byl i případ bunkru, který si koupil Jon Graves nedaleko svého domova v Pontefractu. Jako milovník válečné historie toužil bunkr znovu otevřít a jeho vnitřek dát do pořádku a obnovit do stavu, v jakém se nacházel, když jej armáda ještě využívala.

„Když jsem ho poprvé otevřel, bylo tam absolutní sucho, což bylo skvělé. Díky tomu jsme mohli hned přistoupit k jeho renovaci a zařízení,“ pochvaluje si v reportáži webu The Yorkshire Post.

Starý protijaderný kryt slouží jako nevšední chata pro milovníky naprostého odloučení od společnosti

Lifestyle

„Snažili jsme se to udržet ve stejném stylu, ve stejném uspořádání, které tam bylo původně, a myslím, že se nám to podařilo poměrně dobře. Strhali jsme všechny staré polystyrenové panely a vyčistili to, zbavili jsme se všech mrtvých myší, které v tom uvízly, a prostě jsme to nějak zařídili a dali zpátky to, co tam už bylo. Například jsme nepořídili úplně nové moderní postele, ale vrátili jsme tam ty staré, kovové,“ popisuje Jon.

Kryt se tak stal na jedné straně důstojně zachovanou vojenskou památkou, ale přitom v něm lze poměrně dobře přespávat, přičemž obrovskou výhodou je absolutní ticho. Je tak dobře zvukově izolovaný, že by v něm podle Jona mohlo být například nahrávací studio. Kryt sahá do hloubky 4,5 metru a je obklopený pozemkem o rozměrech 12 × 15 m.

Původně byly v krytu naskládané také zásoby potravin, které měly v případě jaderného výbuchu jeho obsluze vydržet alespoň dva týdny.

Protože se však muž, jenž vlastní několik firem, rozhodl přestěhovat s rodinou do Dubaje, nabídl kryt v aukci k prodeji. Startovní cena činila 15 tisíc liber (454 tisíc korun). Kupec, jehož identita nebyla odhalena, jej nakonec minulý týden získal za 29 tisíc liber (878,5 tisíce korun).

Anketa

Láká vás myšlenka vlastnit historický vojenský bunkr nebo třeba řopík?
Ano, to je odedávna můj sen.
13 %
Občas mi to tak bleskne hlavou...
54,3 %
Ne, tak to mě nikdy nelákalo.
27,7 %
Já ho mám.
5 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 3155 čtenářů.

Designéři navrhli útulný bunkr. Zařídili jej v růžové barvě

Bydlení

Výběr článků

Načítám