Hlavní obsah

Komu a proč chutná zateplená fasáda

3:38
3:38

Poslechněte si tento článek

Zvyšující se počet zateplených budov přinesl problém, který by málokdo předvídal: zateplené fasády totiž začaly přitahovat datly, strakapoudy a žluny, kteří tesají do nových fasád. Jak potíže vyřešit?

Foto: Envato Elements

Jedním z možných způsobů, jak přesměrovat pozornost strakapouda od zateplené fasády domu, je nabídnout mu potravu v krmítku.

Článek

Ptáky může motivovat měkká vrstva, která jim pravděpodobně evokuje tlející dřevo a dává jim naději na získání potravy. Možné také je, že se ptákům líbí zvuk, který se při bubnování do fasády ozývá. Někteří jedinci ale mohou v tesání pokračovat i po odstranění měkké zateplující vrstvy a výsledkem může být dutina, kterou pak ptáci mohou využívat k nocování nebo hnízdění.

Co dělat?

Před zateplením: je potřeba se zamyslet nad změnou technologie zateplování budov. Zdá se, že účinné by mohlo být, kdyby pod povrchovou úpravou (vrstvou) omítky bylo na polystyrénu husté, a hlavně pevné síto či síťovina, která ptáky odradí od další činnosti.

Po zateplení: pokud se pták soustřeďuje na jedno místo (dutinka v trámu), můžete mu mechanicky zamezit v přístupu k tomuto místu.

Vlhkou fasádu zkrotí sanační omítka a hydroizolace

Bydlení

Vypnuté sítě

Na menších objektech (rodinných domech) lze provést mechanické zabezpečení ohrožených stěn instalací pevně vypnuté síťoviny (z hobby marketů), vzdálené 50 až 100 mm od stěny.

Lze ji uchytit na střešní konstrukci. Je potřeba ji především pevně vypnout, aby se do ní ptáci nezamotali, a zajistit, aby se drobní pěvci (typicky sýkory) nedostali pod ni. Velikost by neměla být větší než 30 mm.

Obměňujte plašítka

Pokud pták klove dutiny na různých místech, můžete ho odplašit (střapce z igelitu či alobalu, sklenice na tyči, CD, zvonkohry – cokoliv, co se ve větru hýbe, odráží světlo a vydává zvuky). Ovšem pozor! Ptáci si dříve či později na jakékoliv plašítko zvyknou. Je proto dobré je měnit.

Použít se dají i atrapy sov, ale je nutné je opět přemisťovat, a hlavně je neumisťovat na nápadné viditelné místo. Takových se ptáci nebojí, jsou totiž zvyklí, že predátoři je napadají ze zálohy. V některých případech se osvědčila maketa samotného strakapouda či datla nainstalovaná na ničené fasádě.

Aby z domu neuteklo teplo

Tipy a trendy

Nabídněte potravu

Dalším důvodem, proč vám zrovna ten váš šplhavec díry do fasády dělá, je hledání potravy. Zkuste tedy opeřeným predátorům nabídnout přístupnější, pohodlnější zdroj potravy – pro strakapoudy je ideální kousek loje.

Nemají snad kde hnízdit

Hledá-­li datel, strakapoud či žluna místo k hnízdění, nabídněte jim vhodnou budku (ovšem strakapoudi se jen zcela výjimečně nechají nalákat do budky). Chtějí-­li být hluční, zkuste umístit kus plechu či jiné rezonující desky do koruny stromu.

Co rozhodně nedělat

Řešit tento problém odchytem ptáků (může provádět jen osoba s oprávněním) a jejich odvozem do jiného vhodného území dál od lidí odborníci z České společnosti ornitologické nedoporučují. Uvolněné teritorium totiž obsadí jiní strakapoudi. Lepení nebo malování siluet dravců na fasádu zase nemá na ptáky plašicí efekt.

Hrady fasádu nepotřebují, váš dům ano

Tipy a trendy
Související témata:

Výběr článků

Načítám