Článek
Dřevostavba s užitnou plochou 287 m2 je od kamenného základu jasně oddělená, ale přitom ho dispozičně respektuje. Interiér objektu se tak částečně prolíná s exteriérem stejně jako současnost s historií, která se začala psát okolo roku 1912.
A přestože zde předchozí generace nebydlely, zanechaly zde svůj otisk. Majitelé domu i jejich hosté ho tedy pocítí pokaždé, když do domu vstoupí, nebo naopak vyjdou ven.
Stodola byla vždy důležitou součástí venkovských sídel. Především se zde skladovalo seno a pod klenutými oblouky projížděli sedláci se svými vozy. Postupně sloužila i jiným účelům, a tak se dočkala přístaveb, dalších dřevěných prvků i několika vrstev omítky. Tyto úpravy by ale zasazení dřevostavby nevyhovovaly, proto byly před rekonstrukcí odstraněny a zůstalo jen původní torzo.
Architekti proměnili původní stavbu k nepoznání. Je moderní a nabízí přenádherné výhledy
Příprava na další etapu
Po očištění až na cihlovo-kamenné obvodové zdi došlo ke stabilizaci nadbetonávkou a částečně i oplechováním, aby nehrozila degradace. Po odstranění střechy mohly být otevřeny původní větrací průduchy a kolmou ztužovací zeď nahradila ocelová konstrukce. Pak už mohla být dovnitř umístěna nová základová deska a další postup byl poměrně rychlý. Složitější řešení vyžadovaly jen stropní konstrukce, krovy a výrazné přesahy střechy nad kamennými zdmi. Hrubou stavbu se podařilo dokončit za pouhých 10 dní.
Architekti elegantně vyřešili šikmé podepření krokví přesahu a také obvodovou konstrukci, která je velmi subtilní. Šířka stěny činí jen 333 milimetrů a díky difuznímu otevření přirozeně větrá. Praktická je i instalační předstěna, díky které se mnohem snadněji upravují pozice vypínačů a zásuvek i koncové prvky osvětlení.
Dvě zahrady i tři terasy
Atypický dům stojí přesně uprostřed zahrady. Jeho obyvatelé si tak můžou vybrat, jestli dají přednost relaxu v klidnější polovině, nebo práci v užitkové části. Severní dvojice klenutých oblouků slouží k parkování nebo průjezdu zahradní techniky a vedle je umístěna i dílna s venkovním skladem.
Naopak jižní strana patří příjemnému bydlení a odpočinku na ranním nebo odpoledním slunci. Prostor není nutné narušovat pergolou. Stačí si vybrat terasu na straně, kde je právě stín, nebo naopak slunečno, záleží, co zrovna preferujete. Třetí a největší terasu pak najdete v patře nad průjezdem.
Architekti, známí svým neotřelým přístupem, se tentokrát hodně zaměřili na práci s denním světlem, které do domu proniká prosklenou střechou i velkoformátovými okny. Ranní slunce vítá obyvatele v ložnici a dětských pokojích v patře, kde se nacházejí i dvě koupelny, pokoj pro hosty a malá posilovna. Společenskou část s jídelnou zase osvětlují odpolední paprsky a celý propojený prostor tak působí ještě příjemněji.