Hlavní obsah

Klenotem mezonetového bytu je spirálové schodiště z ebenu a ložnice s dechberoucím výhledem

São Paulo

Když si majitelé pořídili mezonetový byt ve 34. podlaží budovy sousedící s parkem Ibirapuera v São Paulu, mysleli si, že bude potřeba trochu upravit soukromou zónu s ložnicí. Oslovili tedy místního bytového architekta Diega Revolla. Ten jim v návrzích předvedl, co všechno je třeba v bytě změnit a jak si pak teprve užijí jeho největší výhody, což je výhled na park. Majitelé byli nadšení, a tak se architekt pustil do práce.

Foto: Fran Parente

Ložnice zvedla cenu bytu. Nabízí jedinečný výhled na město i park.

Článek

Byt má velmi velkorysou plochu, 1200 m2. Jeho dispozice ovšem majitelům neumožňovala, aby si pořádně užili tu největší přednost, kterou má, což je výhled na park. Problematické bylo i rozvržení jednotlivých zón v bytě, neboť přirozený pohyb mezi nimi nebyl náležitě plynulý.

Jako nešikovné viděl architekt i doplnění obývacího pokoje nepřiměřeně velkým rohovým balkonem, z nějž se zmiňovaný výhled na park nabízel. Navrhl proto balkon zrušit a na jeho místě vytvořit ložnici majitelů. Tu doplňují dvě velké samostatné šatny a rovněž i koupelny pro pána a pro dámu. Část zachovaného balkonu pak jen podporuje jedinečný zážitek, jenž ložnice manželskému páru nabízí. Díky dvěma proskleným stěnám místnosti má tak člověk pocit, jako by se celá místnost nad městem vznášela.

Výhled, který se majitelům z lůžka otevírá, je nádherný v každé době, ať ráno při úsvitu, nebo večer při západu slunce, anebo v noci. Samozřejmostí byla instalace dokonale izolujících skel, žaluzií s automatickým ovládáním a klimatizace, což vše dohromady zajišťuje tepelnou i akustickou pohodu.

Designér vnesl klientům do obývacího pokoje kus džungle

Tipy a trendy

Zajímavě řešené jsou rovněž koupelny manželů, kde architekt propojil často oddělované funkce pracovní a úložné do jednoho kusu nábytku. Na něm pak nechal vedle sebe vyznít dokonalou truhlářskou práci se dřevem a obklady ze šedého onyxu.

Právě přemístění hlavní ložnice a prostorů s ní souvisejících bylo krokem, který dle přesvědčení architekta nejenom okamžitě nadchl majitele, ale také významně zvýšil hodnotu bytu.

Schodiště jako skulptura

Stejný efekt má i druhá hlavní úprava, kterou architekt v bytě provedl. Obě podlaží mezonetového bytu propojovala dvě schodiště, hlavní a obslužné. Architekt přepracoval obě, přičemž právě z hlavního schodiště vytvořil druhou vizuální ikonu celého bytu.

Pojal ho totiž jako elegantní plastiku. Schodiště je tak nejenom důležitou komunikací v bytě, ale zároveň i uměleckým dílem. Jeho základem je kovová konstrukce spirálového tvaru. Stupně jsou kryty mramorovými nášlapy, přičemž ze stran je celé těleso obložené dřevem makassarského ebenu, ošetřeným lakem ve vysokém lesku.

Architekt zásluhu na velice působivém vzhledu schodiště přikládá i dokonalé zručnosti a zkušenosti všech řemeslníků, kteří se na jeho výrobě a instalaci podíleli.

Anketa

Líbilo by se vám bydlet ve 34. podlaží?
Ano, moc!
37,6 %
Asi ano, kdyby odtamtud byl hezký výhled.
6,7 %
Ani moc ne.
8,4 %
Ne, to by nebylo nic pro mě.
47,3 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 1546 čtenářů.

Samotný makassarský eben se pak objevuje ještě na dalších místech v bytě, přičemž všude působí velmi impozantním dojmem. Nechybí samozřejmě ani v ložnici majitelů, kde je jím obložena stěna za čelem postele.

Zbytek bytu je zařízený tak, aby odpovídal potřebám života rodiny se třemi dcerami, pro něž jsou připravené dětské pokoje zařízené v živých sytých barvách. Na jejich volbě se každá mohla podílet a spolunavrhnout si tak svůj vlastní soukromý prostor.

Pánskému bytu vládne cenný kulečníkový stůl

Tipy a trendy

Výběr článků

Načítám