Článek
Pozoruhodné proměny půvabné budovy z viktoriánské éry v atraktivní moderní sídlo se chopili architekti ze studia William Duff Architects. I když stojí v San Francisku, může být krásnou inspirací pro české domy, kde je také často důležité skloubit tradiční vzhled s požadavky současného bydlení.
Dispozice domu
Historický řadový dům má po rekonstrukci užitnou plochu 350 m² a je rozdělen do tří úrovní. Směrem do ulice nabízí dvě plnohodnotná podlaží. V přízemí najdete technickou místnost, kuchyňský kout, koupelnu a domácí posilovnu s betonovou podlahou a přístupem na upravený dvorek.
První patro je určeno pro hlavní ložnici s koupelnou a šatnou a také dva dětské pokoje propojené jack-and-jill koupelnou.
Co je jack-and-jill koupelna
Koupelna „jack-and-jill“ má vždy dvoje dveře a propojuje dva sousední pokoje. V češtině se označuje jako „sdílená“ nebo „průchozí“ koupelna. Slouží pro více uživatelů, aniž by omezovala soukromí – jen je samozřejmě nutné dobře vyřešit zamykání.
Ze strany zahrady se dům pyšní třemi podlažími. Vrchní patro má sedlovou střechu se střešními okny a je navrženo jako světlý prostor s vysokými stropy. Zde se nachází hostinský pokoj s koupelnou, pracovna, kuchyň propojená s jídelnou a obývacím pokojem, který má velké posuvné skleněné dveře. Ty vedou na terasu s úchvatným výhledem na panoráma města.
Historická elegance vs. moderní dřevo
Původní fasáda ze strany ulice zůstala zachována a je natřena zářivě bílou barvou s kontrastními černými okny, dveřmi a schody. Zadní část domu je však úplně jiná – obložená červeným cedrem, s velkými prosklenými plochami pro maximální prosvětlení, sedlovou střechou a střešní terasou se skleněným zábradlím.
V interiéru se kombinují tradiční a moderní prvky, světlo a stín, bílá a černá barva. Také tu najdeme mnoho luxusních a drahých materiálů. Skoro v celém domě je například překrásná chevronová podlaha ze světlého masivního dubu. U chevronu jsou na rozdíl od vzoru „rybí kost“, kde jsou díly uspořádány pod úhlem 90 stupňů, dílky řezány pod menším úhlem do tvaru písmene „V“ a spojují se do špičky, což vytváří charakteristický cikcakový vzor.
Kuchyně až v posledním patře má svůj význam
Hlavní obytný prostor je až v nejvyšším patře. Není to možná nejpraktičtější řešení, ale důvod byl jasný – z posledního patra je zkrátka nejkrásnější výhled. Samotná kuchyně je moderní, v černém ořechu kombinovaném s bílým křemenem, který je použitý na kuchyňská „okénka“ a obrovský kulatý jídelní stůl. Tento kámen se speciálním matným povrchem je odolný proti škrábancům a otiskům, což je v kuchyni a jídelně zásadní.
Hlavní ložnice má také dokonalý výhled díky velikému oknu přes celou stěnu. Původní historická římsa u stropu byla zachována a podsvícena LED pásky, což vytváří nádherný světelný efekt. Na ložnici majitelů navazuje i prostorná šatna a koupelna laděná do světlých tónů s černými detaily. Koupelna je vybavena dvojitým umyvadlem zasazeným do porcelánové desky, volně stojící vanou a sprchovým koutem se sedací lavicí.
Schodiště prozářené denním světlem i LED pásky
V třípatrovém podlouhlém domě jsou obě schodiště umístěna podél obvodové stěny, aby šetřila šířku prostoru. Nad schodišti se nachází světlík, který vnáší denní světlo a sluneční paprsky „kreslí“ zajímavé obrazce na stěny. V noci prostor osvětluje výrazný LED pásek zabudovaný ve stěně.
Dům je ukázkou promyšleného designu, který propojuje historický šarm s moderním stylem. „Historická architektura nese krásné a důležité znaky architektonické historie města, není ale vždy vhodná pro současné bydlení,“ poznamenávají architekti. „Věříme, že našimi promyšlenými designovými zásahy přispíváme k posunu historie do současnosti.“