Článek
Základem tradičních kachlových kamen je masivní konstrukce z cihel nebo ze šamotových materiálů. Povrch je obložen kachli, které vylepšují jejich vzhled a napomáhají rovnoměrně rozptylovat teplo.
Rozšířené „light“ krbové varianty kachlových kamen seženeme v hobby marketech. Většinou disponují ocelovým skeletem a překvapivým výkonem. Zastanou funkci hlavního zdroje tepla, v kombinaci s jiným zdrojem jimi můžeme i jen přitápět. Spolehneme-li se na výrobek opláštěný ručně vyráběnými kachli či deskami, získáme do své domácnosti designově originální kousek.
Proč pozvat kominíka
Před zakoupením kachlových kamen se poradíme s certifikovaným kominíkem. Necháme provést kontrolu komína a posoudit jeho vhodnost pro daný účel. Pozor na připojovací rozměry kouřovodu a předepsaný tah komína. V každém případě dodržujeme návody k montáži i obsluze a dbáme na nutné bezpečnostní odstupy. Před prvním zatopením musí kominík provést kontrolu krbu.
Krbová kamna sníží výdaje za topení
Při nákupu vybíráme model s výkonem odpovídajícím míře zateplení a velikosti prostoru, který bude vyhřívat. Výkon se udává v kilowattech, ale v popisu produktu obvykle nalezneme informace o tom, pro jak velký objem místnosti výrobce kamna doporučuje.
Pro jednu až dvě místnosti například na chalupě o velikosti 120 m3 postačí kamna s výkonem 3-6,4 kW. Pro rodinný domek, kde může mít vyhřívaný prostor i víc než 270 m3, se doporučují kamna s výhřevností kolem 15 kW.
Dlouho hřející obklad
Kamna s dvojitými ocelovými plášti sice nepůsobí tak měkce jako ta kachlová, zato je velmi rychle roztopíme. Jsou ideální pro příležitostné zatopení na netemperované chatě nebo chalupě.
K oblíbeným patří kamna se zdobným kamenným či keramickým obkladem, například v imitaci dřeva, kamene či s kachlovým obložením.
Kachlová kamna vynikají dlouhou životností a vysokou tepelnou účinností. Jejich roztápění sice chvilku trvá, zato ale hřejí ještě dlouho po vyhasnutí. Kachle totiž výborně akumulují teplo, které uvolňují postupně. Uživatele tak často překvapí jejich ekonomický provoz s nízkou spotřebou paliva. Stačí do nich přiložit třeba jen dvakrát denně.
Je dobré vědět
- Kamna lze napojit na horní či zadní kouřovod.
- Externí přívod vzduchu z venkovních prostor omezuje nutnost větrání v místnosti, kde se topí.
- Terciární spalování zužitkuje zbytkové plyny, takže kamna topí úsporně a přitom účinně, do vody výměníku odvádějí přes 70 % tepla.
- Pro zabezpečení topného okruhu proti přehřátí lze dokoupit vychlazovací smyčku.
- Zapínání a intenzitu hoření ovlivníme jedním regulátorem, u některých modelů i dálkově.
Topit můžeme poleny. Provoz kachlových peletových kamen probíhá s minimem nečistot a popelu, bez zakouření do místnosti. Automatický režim zajistí hoření na desítky hodin nebo dnů.
Elektrické krby zatopí i potěší oko, a to bez špíny a komínu
Sporák stále v módě
Sporák na pevná paliva vytápí místnost, v níž je umístěn, a navíc na něm uvaříme a v troubě upečeme různé pokrmy. Bývá natolik výkonný, že vyhřeje i další přilehlé prostory.
Trouba sporáku bývá větších rozměrů a v její výbavě nechybí mřížka a pečicí plech. Je dobré, když plamen obtéká okolo celého obvodu trouby. Topeniště umožňuje použití dřevěných polen o délce do 340 mm a průměru do 160 mm. Vývod zplodin bývá umístěn symetricky ve středu sporáku, proto není nutné určovat, zda jde o levou nebo pravou variantu jeho provedení.
Sporák optimálně situujeme do volného prostoru, takže je sálavé teplo vyzařováno všemi směry, nejvíce však zepředu a plotnou.