Článek
Recyklační příspěvek je finanční částkou, která odpovídá nákladům výrobců na zpětný odběr a recyklaci výrobku. Výrobci ji odvádějí do kolektivních systémů, které vytvořili za účelem řádného plnění svých zákonných povinností.
U většiny výrobků v České republice je zavedena forma tzv. viditelného příspěvku na recyklaci. Znamená to, že náklady na ni jsou viditelně vyčleněny z ceny nového spotřebiče a transparentně uváděny při prodeji odděleně. Výrobce tak zároveň ukazuje spotřebiteli, kolik již přispěl do kolektivního systému na zpětný odběr a recyklaci starého elektrozařízení.
Výše příspěvku vynásobená počtem prodaných spotřebičů odpovídá podílu výrobce na celkových nákladech na zpětný odběr a recyklaci, který za něho zajišťuje kolektivní systém.
Viditelné uvádění
U všech domácích spotřebičů a spotřebitelských zařízení by již od loňského září měla být výše příspěvku výrobce pro spotřebitele zviditelněna. Možnost viditelně uvádět příspěvek na recyklaci mají výrobci pouze po dobu osmi let, u velkých spotřebičů, jako jsou pračky, ledničky, myčky a sušičky, je tato doba prodloužena na 10 let. To znamená, že u běžných spotřebičů do domácnosti se příspěvek přestane uvádět v roce 2013, u velkých spotřebičů v roce 2015.
- Viditelné uvádění zaručuje zabezpečení příspěvku před možným zneužitím v konkurenčním boji mezi výrobci.
- Každému zákazníkovi má být jasné, že tato částka slouží na úhradu zpětného odběru a recyklace výrobku. Stejnou chladničku nebo televizi lze tedy koupit v Praze, Zlíně nebo na internetu za různé ceny, ale se stejným viditelným příspěvkem.
Kdy se obchází zákon
Proklamace některých prodejců, že nabízejí zboží za ceny bez recyklačních nákladů, znamená pouze fakt, že obcházejí zákon a řádně neplní své povinnosti.
Finanční prostředky z recyklačních příspěvků totiž nejsou určeny jen na budoucí likvidaci elektrozařízení, která členové kolektivních systémů uvádějí na trh dnes. Někdo se musí postarat i o spotřebiče, které dosluhují už v těchto dnech a jejichž výrobci dávno přestali existovat.
Když konkurenti spolupracují
K tomu podotýká předseda představenstva společnosti Elektrowin Ing. Jaroslav Holakovský: „Kolektivní systém je velmi náročný na řízení. Když si uvědomíte, že sdružujeme několik set výrobců, konkurentů na trhu, kteří přispívají nemalými částkami, aby solidárně likvidovali historickou zátěž, kterou ve většině případů sami nezpůsobili, dovedete si představit, že řídit společnost, která takový systém provozuje, není jednoduché.
Přednosti kolektivního systému jsou však nesporné. Synergické (=součinnostní, pozn. red.) efekty plynoucí ze společného plnění povinností výrobců vedou především k významným úsporám nákladů všech účastníků. Navíc tím, že náš stát podpořil kolektivní plnění povinností výrobců osvobozením recyklačních příspěvků z daně z příjmu, je pro výrobce výhodné plnit své povinnosti tímto způsobem.“
Role spotřebitele
Systém zpětného odběru, odděleného sběru, následného zpracování a recyklace vyřazených elektrozařízení by nemohl fungovat, aniž by do hry zapojil další spoluhráče. Tím nejdůležitějším jsme právě my, spotřebitelé. Máme zásadní podíl na výsledku recyklace elektrospotřebičů.
Je to právě náš přístup, který rozhoduje o množství sebraných elektrozařízení, což je základ úspěšnosti systému. Je to na nás, kam vysloužilý spotřebič odložíme - zda do popelnice, na černou skládku či zda využijeme nabídnutých míst zpětného odběru.