Článek
Poslední z majitelů cirkusu Karel Kludský žil v Jirkově v této maringotce až do roku 1969. Původně rodině patřila i vila, kde cirkus zimoval. Dnes je v ní knihovna. Po smrti Kludského sloužila maringotka jako chatka a později stála zaparkovaná v areálu chomutovského dopravního podniku a chátrala.
Radnice se v roce 2019 rozhodla maringotku od tehdejšího majitele koupit a nechat ji opravit jako jedinečný doklad historie města.
„Myslím si, že je povinností každé obce usilovat o vrácení historických artefaktů, když se k tomu naskytne příležitost. A my jsme tu šanci v podobě slavné maringotky vnímali jako možnost zachránit ji a uchovat pro příští generace coby dědictví našeho slavného předka, který neodmyslitelně patří k minulosti našeho města,“ řekla Novinkám starostka Jirkova Dana Havlátková Jurštaková (ODS).
Bydlení ve staré cirkusové maringotce má okouzlující atmosféru
Renovace salonního vozu probíhala jeden rok v restaurátorské dílně v Hořicích na Královéhradecku, kde se mu zruční řemeslníci pokoušeli vrátit primární podobu podle dochovaných fotografií.
Restaurátorský ateliér se snažil dosáhnout původního stavu se zachováním tradičních materiálů a technik. Restaurátor Tomáš Bárta do procesu zapojil řemeslníky zhruba dvaceti profesí, například vitrážisty, umělecké kováře, brusiče, slévače, cizeléry či pasíře.
Vybavení a materiály sháněl v několika zemích. Například zámky jsou z Rakouska, kůže z Itálie, skla z Brazílie. Dobový radiátor sehnali v polském Gdaňsku. Tapety uvnitř jsou všechny replikami těch původních.
„Unikátní jsou ty na stropech s dekorem kůže, kdy jsme jako jediní našli systém, jak je vyrobit,“ pochlubil se Bárta.
Jedenáct metrů dlouhý a asi deset tun vážící salonní vůz dostal podle dobových materiálů krémovou barvu. Na bok vozu restaurátoři vrátili velká písmena se jménem Kludsky. Písmena jsou tmavě modrá. Na skleněných výplních dveří jsou vybroušené květy.
„Restaurátorská firma dokázala uvést vůz do stavu, v jakém byl v době největší slávy cirkusu, kdy v něm přebýval i úřadoval jeho ředitel Kludský. Za to jí patří velké poděkování,“ pochválila starostka odvedenou práci.
Pětipokojový salonní vůz pochází zřejmě z roku 1929. Původně byly v Hannoveru vyrobeny dva. Druhý obýval Karlův bratr Rudolf.
Jirkov koupil maringotku před pěti lety za 600 tisíc korun. Za její obnovu do současného stavu zaplatila radnice 5,5 milionu. Výstavba proskleného a klimatizovaného pavilonu stála téměř 7,9 milionu. Zájemci mohou salonní vůz navštívit po objednání v informačním centru.