Hlavní obsah

Jaro je časem rekonstrukcí. Toto je 11 mýtů, na které byste neměli dát

9:26
9:26

Poslechněte si tento článek

Na jaře se spousta lidí pouští do rekonstrukce svého bydlení. Není snad při tom materiál, architektonický prvek či technologický postup, kolem kterého by nekolovaly nějaké mýty a mylná tvrzení. Jsou obvykle vděčnou zbraní neseriózních prodejců a dělníků. Pojďme si jich proto pár projít, ať někomu zbytečně nesednete na lep.

Foto: Envato Elements

Než se pustíte do rekonstrukce jakékoli části svého bydlení, ověřte si, že při volbě daného řešení nepodléháte nějakému mýtu.

Článek

Mýtus č. 1: Při rekonstrukci se cihly nevyplatí – jsou drahé a těžké

Realita: Moderní broušené cihly umožňují rychlou výstavbu, mají výborné izolační i akustické vlastnosti. „Díky tepelněizolačnímu jednovrstvému zdivu ušetříte za zateplení a umožníte lépe starší části domu pracovat s vlhkostí díky difuzně otevřené konstrukci,“ vysvětluje Milan Rotek ze společnosti Wienerberger.

Mýtus č. 2: Dřevostavby mají kratší životnost než zděné domy

Realita: Kvalitní dřevěné domy mají srovnatelnou – a mnohdy i delší – životnost než ty zděné. Stačí se podívat do historie – existují dřevostavby, které stojí už více než tisíc let. V Evropě a Asii najdeme dřevěné chrámy i obytné domy, které jsou funkční po staletí, a to i v podmínkách mnohem náročnějších než u nás. Dřevo jako stavební materiál je extrémně trvanlivé, klíčem k dlouhé životnosti je dobré řemeslo, správné zasazení do prostředí a pravidelná péče o něj.

„Mnoho lidí má stále pocit, že dřevostavba je jen „dočasné“ řešení bydlení a že se po pár desetiletích rozpadne. Ve skutečnosti ale dřevěné domy, zvláště ty z masivu nebo kulatiny, vydrží stovky let, pokud se kvalitně postaví a správně udržují. Stačí se podívat na roubenky a sruby, které stojí na našem území už po generace,“ říká Pavel Pacák, ze společnosti Sruby Pacák s tím, že seriózní stavitelé přistupují i dnes ke každé roubence, jako by měla stát navěky.

Mýtus č. 3: Zateplení pomůže jen v zimě.

Realita: Kvalitní izolace chrání v zimě před chladem a šetří tak energie za vytápění. V létě pak chrání domov před přehříváním a tím šetří náklady na klimatizaci.

„S rostoucími venkovními teplotami bude tato výhoda ještě důležitější. Klíčové je nešetřit na tloušťce izolace a věnovat náležitou pozornost i vnějšímu stínění,“ říká Vítězslav Malý z Centra pasivního domu. Správně navržené zateplení společně se stínicí technikou, jako jsou venkovní žaluzie, rolety nebo pergoly, a správná práce během dne s nimi pomohou udržet v interiéru příjemné klima i během horkých letních dnů.

Foto: Envato Elements

Výměna oken se seriózní firmou klienta nezaskočí ani zbytečně dlouhým časem, kdy je domov zcela otevřený, a dokonce ani přílišným nepořádkem. Bývá slušným zvykem klienta na vše nejprve připravit, seznámit ho s celým postupem a pak po sobě i uklidit.

Mýtus č. 4: Kvůli výměně oken zůstane interiér přes noc otevřený

Realita: Jednoduché okno standardních rozměrů je vyměněné raz dva, větší balkonové sestavy nebo velkoformátová okna vyžadují více času.

„Výměna se vždy provádí v co nejkratším čase, aby byl interiér co nejdříve uzavřený. Práce se dělají postupně, což je důležité hlavně za nepříznivého počasí. Stavební otvor po odstraněném okně musí být ještě ten den vyplněn novým. Nikdy se nepostupuje tak, aby byl otevřený celý byt či dům,“ uvádí na pravou míru Pavel Kašpar ze společnosti Vekra a vysvětluje tím, proč je v současnosti možné měnit okna dokonce i během zimy.

Mýtus č. 5: Sádrokarton je jako papundekl, snadno se prorazí a je přes něj všechno slyšet

Realita: Moderní sádrokarton má vysokou mechanickou odolnost a vynikající akustické vlastnosti. „Sádrokarton se rozhodně rukou prorazit nedá. Některé druhy sádrokartonových desek mají navíc odolnost proti mechanickému namáhání ještě speciálně zvýšenou,“ vysvětluje Robert Hošek ze společnosti Rigips.

Sádrokartonové desky také výborně tlumí hluk. „I při menší tloušťce dosahují sádrokartonové příčky až o 20 decibelů lepší hodnoty vzduchové neprůzvučnosti než zděné příčky,“ říká Hošek.

Mýtus č. 6: Keramická a betonová krytina je příliš těžká pro starší krovy.

Realita: Pokud již byla na střeše použita pálená nebo betonová taška, není třeba volit jiný typ krytiny. Pálené i betonové tašky jsou naprosto vhodnou volbou i při rekonstrukci.

„Těžká krytina tvoří pouze přibližně 15–20 % zatížení krovu, zbytek musí krov unést kvůli sněhové a větrné zátěži. Právě těžká krytina však často přispívá ke stabilitě střechy – dobře odolává silnému větru a pomáhá rovnoměrněji zatěžovat konstrukci například při nerovnoměrném tání sněhu. Pokud je část krovu poškozená nebo dožilá, je nutné ji doplnit či obnovit,“ upozorňuje Milan Rotek s tím, že je vždy vhodné rekonstrukci střechy konzultovat s odborníkem.

Jeho slova potvrzuje rovněž Jakub Ponec ze společnosti Betonpres a ujišťuje: „Hlavní výhoda betonové krytiny spočívá v její vysoké životnosti. Správně položená střecha s betonovou taškou zůstává funkční desítky let, aniž by bylo nutné ji zásadně opravovat či měnit.“

Foto: Envato Elements

Skládaná střešní krytina ať již keramická, nebo betonová, se velice dobře hodí pro rekonstrukci střech, kde už taková krytina byla a je-li krov střechy v pořádku.

Mýtus č. 7: Plechová střecha toho mnoho nevydrží

Realita: To, že je plech tenký a lehký, je jednou z jeho předností. Jeho montáž je rychlá a díky tomu, že plech tolik neváží, jej lze využít k rekonstrukci střechy i tam, kde už krov není v úplně stoprocentním stavu.

„I když svou tloušťkou nepřesahuje jeden milimetr, na odolnosti mu to nic neubírá. Plechová krytina je sama o sobě velmi pevná, a protože je lehká, snadno se s ní manipuluje,“ ujišťuje Petr Tureček ze společnosti Satjam.

Mýtus č. 8: Tepelná čerpadla se hodí jen do novostaveb

Realita: Moderní výkonná tepelná čerpadla jsou dobrým řešením i pro starší domy. Je ovšem výhodné je nejprve zateplit. „Výrazně tím snížíte tepelné ztráty a tím pádem nepotřebujete zařízení s tak velkým výkonem,“ radí Vítězslav Malý z Centra pasivního domu.

„Stejně tak velké radiátory byly navržené na vysokou tepelnou ztrátu domu, takže i ty mohou být po zateplení zbytečně předimenzované. Poraďte se s odborníkem, zda by nebylo lepší investovat do nové efektivní otopné soustavy, třeba s podlahovým vytápěním,“ dodává.

Řešení ovšem existuje i pro domy, kde zateplení není výhledově možné. Na trhu jsou čerpadla určená přímo do starších domů.

Mýtus č. 9: S rekuperací si nebudeme smět otevřít okno

Realita: Rekuperační jednotka slouží k výměně vzduchu mezi interiérem a exteriérem bez nutnosti větrání okny. Čerstvý vzduch se ohřívá ve výměníku tepla vzduchem, který odchází z domu ven. Dostává se tak do interiéru i bez klasického větrání, to ale neznamená, že větrat nesmíme.

Chceme-li se nadechnout jarních vůní zvenčí nebo pozorovat dění na ulici, je to zcela v pořádku. „Otevřením oken samozřejmě může ven unikat teplo, které bychom bývali ušetřili, jinak ale rekuperaci nijak neškodí,“ ujišťuje Jakub Archalous ze společnosti Energy Systems, Saint-Gobain.

Mýtus č. 10:  Energeticky úsporná rekonstrukce je příliš drahá

Realita: Počáteční investice může být vyšší, ale díky úsporám na energiích se opatření zaplatí do pár let. U starších domů se úspora energií při komplexní renovaci pochybuje od 60 až do 90 %.

„Až polovinu nákladů můžete zaplatit z dotace, kterou získáte předem. Druhou polovinu můžete financovat zvýhodněným úvěrem, který má přibližně poloviční úrokovou sazbu oproti běžným úvěrům na rekonstrukce. Platí, že u správně provedené komplexní rekonstrukce většinou úspory na energiích pokryjí splátku úvěru,“ říká Milan Pospíšil ze Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky).

Mýtus č. 11: Dotace jsou administrativně složité a málokdo na ně dosáhne

Realita: Státní fond životního prostředí (SFŽP) v posledních letech provedl kroky k jejich zjednodušení. Pokud máte obavy, můžete se obrátit na odborníky, kteří vám se vším pomohou.

„Ve stavebních spořitelnách vám dotační specialisté navrhnou vhodná rekonstrukční opatření a ideální dotační program, připraví seznam všech potřebných dokumentů, propojí vás s odborníky a usnadní podání žádosti,“ říká Milan Pospíšil.

Výběr článků

Načítám