Hlavní obsah

Jaké jsou aktuálně dotace na zdroje vytápění

6:50
6:50

Poslechněte si tento článek

V únoru letošního roku se pozměnily podmínky pro čerpání některých dotací zaměřených mj. na výměny méně úsporných zdrojů tepla. Dotace se staly nejen přístupnějšími, ale zároveň je lze čerpat předem. Méně zdůrazňovanou, ale přitom neméně důležitou úpravou je možnost čerpání dotací pouze na certifikovaná tepelná čerpadla.

Foto: Envato Elements

Ilustrační foto

Článek

Od února platí nové podmínky pro čerpání dotací na výměnu zdroje tepla v domácnostech, přičemž k tomu nyní slouží dva programy, a to Nová zelená úsporám LightOprav dům po babičce. Kotlíkové dotace byly zrušeny, neboť s nástupem zákazu neekologických zdrojů tepla pozbyly významu.

„Kompletní administraci dotací na výměnu zdrojů tepla tak aktuálně zajišťuje pouze SFŽP. Kromě této změny je nově poskytováno zálohové financování všem žadatelům (nikoliv jen nízkopříjmovým jako doposud),“ upřesňuje Zdeněk Smrž ze společnosti Nibe.

Dotace jsou díky vyplácení dopředu dostupnější pro spoustu lidí, neboť takto mohou shánět finance skutečně jen na tu část nákladů, kterou jim příspěvek od státu nepokryje bez nutnosti předfinancovat náklady celé.

„Tepelné čerpadlo nejčastěji užívaného typu vzduch-voda totiž vyjde na 220–450 tisíc korun, jedná se tedy o vysokou investici, ve které hraje podpora státu klíčovou roli a navýšení dotační podpory na 130 tisíc, respektive 150 tisíc korun u vybraných skupin je velmi dobrou zprávou,“ uvádí Jan Potucký z Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ).

Typy dotovaných zdrojů

Z dotací lze získat příspěvek na výměnu starých zdrojů tepla. Podporovaná zařízení jsou nově už jen kotle či kamna na biomasu a tepelná čerpadla.

Výše dotací na podporované zdroje tepla
Kotel na biomasu vč. akumulační nádrže s ruční nebo samočinnou dodávkou paliva65 000 Kč
Kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva a celosezónním zásobníkem pelet90 000 Kč
Kamna – lokální zdroj na biomasu se samočinnou dodávkou paliva v provedení sálavé, teplovzdušné nebo s teplovodním výměníkem35 000 Kč
Kamna – individuálně stavěná akumulační kamna na biomasu 35 000 Kč
Tepelné čerpadlo vzduch-voda pro vytápění75 000 Kč
Tepelné čerpadlo vzduch-voda pro vytápění a přípravu teplé vody90 000 Kč
Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch pro vytápění40 000 Kč
Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch pro vytápění a přípravu teplé vody60 000 Kč
Tepelné čerpadlo země-voda, voda-voda pro vytápění110 000 Kč
Tepelné čerpadlo země-voda, voda-voda pro vytápění a přípravu teplé vody130 000 Kč
Zdroj: NZÚ

K výše zmíněné dotaci lze získat ještě bonus 5 % z celkové výše dotace pro žadatele ze znevýhodněných regionů.

Konec šmejdům: Stát podpoří jen certifikované produkty

Velice důležitou změnou v pravidlech pro čerpání dotací na nová zařízení nahrazující dosavadní hlavní tepelné zdroje v domácnostech je možnost čerpání dotace pouze na zařízení, která mají certifikát z nezávislé akreditované zkušebny. Tato nepříliš zdůrazňovaná úprava může být ale pro mnoho žadatelů zásadní z hlediska využívání pořízených technologií do budoucna a slouží jim jako určitá pojistka kvality dotovaného výrobku.

V minulých letech totiž mnoho domácností ve snaze co nejvíce ušetřit vybíralo nová zařízení především podle ceny. To dávalo prostor nepoctivým prodejcům, aby nabízeli nekvalitní výrobky, které nejenomže nebyly tak úsporné, jak zákazník očekával a  potřeboval, ale mnohdy byly i výrazně poruchové.

„Upravené schéma dotačních programů je nově o něco spravedlivější a dostanou se tam tak pouze výrobky s doloženou certifikací. Výraznou změnu tato novinka přinese hlavně v sortimentu obnovitelných zdrojů pro vytápění, což my jako výrobci kvalitních tepelných čerpadel velmi vítáme. Ocení to ale především koncoví zákazníci, protože se budou moci v té široké nabídce značek snáze orientovat,“ pochvaluje si Pavel Hendrich ze společnosti Vaillant.

Podporu pouze certifikovaných produktů vítají i výrobci, kteří na trhu působí dlouhodobě. „Sami jsme delší dobu upozorňovali na to, že by bylo vhodné, aby v rámci programu Nová zelená úsporám byly zaregistrovány pouze výrobky s vydaným certifikátem 3. strany, protože jenom takovýto ‚nezávislý‘ dokument potvrzuje uváděné technické parametry výrobcem,“ říká Petr Horký ze společnosti Panasonic.

K vytápění lze využít i dotovanou fotovoltaiku

Podobně jako v minulých letech není ale hlavní zdroj tepla v rodinných domech jedinou položkou související s teplem v domácnostech, na kterou lze získat dotaci. Nezanedbatelný příspěvek nabízí stát prostřednictvím Nové zelené úsporám Light také na pořízení fotovoltaického systému. Ten lze rovněž využít mj. i k vytápění, nebo alespoň přitápění. Pořizovací náklady na fotovoltaiku jsou podle dodavatelů v průměru zhruba 300 000 korun, přičemž v základní podobě na ni lze čerpat dotaci do výše 100 000 korun.

„Za každý instalovaný 1 kWp na střeše (cca 2 panely) je 10 000 Kč. Za každý 1 kWh v kapacitě bateriového úložiště je taky 10 000 Kč. Platí podmínka, že kapacita baterií v kWh musí být minimálně stejná, jako je instalovaný výkon panelů v kWp. Jednoduchý příklad: 5 kWp + 5 kWh = dotace 100 000 Kč, 4 kWp + 4 kWh = dotace 80 000 Kč, 4 kWp + 6 kWh = dotace 100 000 Kč,“ vysvětluje Lukáš Papež ze společnosti Woltair.

Státní příspěvek lze ale navýšit ještě o dalších 40 000 korun, pro to je ale nutné splnit ještě další podmínky. Pořizovaný systém musí mít dohromady 14 kWp a kWh (např. 5 kWp + 9 kWh, nebo 7 kWp + 7 kWh), musí být zapojený do systému sdílení vyrobené energie a využívat chytré řízení spotřeby.

Systém by měl navíc aktivně spolupracovat se stávajícími technologiemi, které v domě máte, pokud tyto stávající technologie aktivní spolupráci umožňují – zejména se jedná o technologie na elektrické vytápění a ohřev vody v domě, popřípadě Wallbox, klimatizace, apod.

Další dotace související s teplem v domácnosti

Teplo v domácnosti lze získat i prostřednictvím některých dalších technologií, jejichž pořízení stát rovněž dotuje a vyplatí se je proto zvážit. Na systém pro využití tepla z odpadní vody lze získat 50 000 korun. Na řízené větrání s rekuperací pak 90 000 korun. Za některé kombinace lze pak ještě získat i tzv. dotační bonus. Je to 30 000 korun za kombinaci zateplení a výměnu zdroje tepla, případně za kombinaci zateplení a fotovoltaiky, případně ohřev vody, řízené větrání nebo získávání tepla z odpadní vody.

Výběr článků

Načítám