Hlavní obsah

Jak se postarat o pokojové květiny, které nám zpříjemňují Vánoce

Většina lidí si pod spojením slov Vánoce a květiny okamžitě vybaví nádherně rozkvetlé vánoční hvězdy. Jejich sytou červeň máme spojenu s nejkrásnějšími svátky v roce. Nejsou ale zdaleka jedinou rostlinou, která vám může dělat radost svými květy v době pošmourných zimních dnů.

Foto: Envato Elements

Vánoční kaktus překvapil už nejednu českou majitelku svými květy i zcela mimo období Vánoc. Když se ale „strefí“, stojí to za to.

Článek

Projasní váš byt

Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata) můžeme s trochou nadsázky označit za rozkvetlý zimní zázrak. Proslavil se krásnými, kaskádovitými květy v odstínech růžové, červené a bílé. Rozzáří váš byt v době, kdy většina ostatních rostlin spí.

Jak na něj, aby vám dělal radost co nejdéle? Toužíte-li, aby vydržel kvést do Nového roku (kaktus obvykle kvete jenom několik dní), musíte ho doma uložit do chladné místnosti, kde nekolísá teplota. Ideální je pro něj pozice poblíž světlého okna.

Pozor na přímé sluneční světlo

Kaktus zalévejte střídmě a jen v případě, když začne horní část půdy v květináči vysychat a zdá se na dotek suchá. Přemokření může způsobit hnilobu kořenů. Dbejte tedy na to, aby půda mezi zálivkami trochu vyschla. Přímé sluneční světlo může spálit jeho listy, takže rostlinu do něj nikdy nestavte. Ocení ale dostatečně jasné, i když nepřímé světlo.

Sedm důvodů, proč pěstovat vánoční kaktus

Zahrada

Omezte zálivku

Chcete si vánoční kaktus nechat do příštího roku? V tom případě mu při každém zalití přidejte poloviční dávku hnojiva určeného pokojovým rostlinám. Jakmile odkvete, květy otrhejte. Postupujte ale opatrně, abyste stonky nepoškodili. Když kaktus přestane kvést, zalévejte ho pouze minimálně. Větší a pravidelnější zálivku mu dopřejte až příštím rokem koncem léta. Abyste zvýšili šance, že i napřesrok v tomto období nádherně rozkvete, snižte během října množství světla, kterému rostlinu vystavujete, a na noc kaktus uložte do chladnější místnosti. Díky tomu opět rozkvete v období kolem vánočních svátků.

Foto: Envato Elements

Velice hezkou květinou, která může domov během Vánoc zkrášlit, je azalka v květináči. Dobře v nich budou prosperovat například druhy indica a japonica.

Milovnice chladu

Masy nařasených květů v široké škále barev, včetně červené, růžové, fialové, bílé a dvoubarevné, a oválné tmavě zelené listy azalek (Azalea) dodají vašemu domovu tu pravou sváteční atmosféru.

Azalky jsou odolné a dobře snášejí i nízké teploty. Mají rády chlad a světlé, chráněné místo. Umístíte-li je do stínu nebo na plné slunce, budou trpět. To platí v případě, že je uložíte v teplých, centrálně vytápěných místnostech.

Nadbytek vody není dobrý

Azalky vyžadují dobře odvodněnou půdu s pH v rozmezí 4,5 až 6. Když je trochu přihnojíte organickým mulčem, rozhodně tím nic nezkazíte. V době květu potřebují azalky časté zalévání. Nejvhodnější je, když květináč asi na hodinu posadíte do vody a poté necháte její nadbytek odtéct. Pokud je to možné, používejte pro zálivku vlažnou dešťovou vodu, zejména v oblastech s tvrdou vodou. Pro zvýšení vlhkosti můžete rostliny mlžit. Pravidelně trhejte odkvetlé květy.

Foto: Envato Elements

Ne nadarmo se říká, že květy bramboříků připomínají motýly…

Květy připomínající motýly

Chcete-li krásné dekorativní květy na vánoční stůl, brambořík v květináči je skvělou volbou. Bramboříky (Cyclamen) jsou známé svými jemnými květy připomínajícími motýly v odstínech růžové, červené, bílé a fialové. Doplňují je jedinečné mramorované listy. Rostliny nejsou nijak zvlášť vybíravé, pokud jde o kvalitu půdy. Pocházejí z chladnějšího podnebí, ale v interiéru se pěstují poměrně snadno. Uvítají, dáte-li je do chladné místnosti, ideálně s teplotním rozmezím 15–18 °C. Dávají totiž přednost chladu před teplem, a pokud tuto podmínku dodržíte, krásně vám vykvetou. Relativně dobře však snášejí i nižší teploty až do 2 °C.

S vodou to nepřehánějte

Umístěte bramboříky do jasného, nepřímého světla. Vyhněte se přímému slunečnímu záření, protože může být pro jejich jemné květy příliš intenzivní. Půdu jim udržujte rovnoměrně vlhkou, ale nepřelévejte ji. Rostliny je lepší zalévat tak, že květináč umístíte do mělké misky s vodou a necháte je několik minut absorbovat tolik vody, kolik potřebují. Voda se nesmí dostat na listy a do koruny, aby nedošlo k hnilobě. Vyberte pro bramboříky dostatečně velký květináč vybavený drenážními otvory.

Dopřejte rostlinám chladný odpočinek

Co s bramboříkem po Vánocích? Po odkvětu u něj nastává období vegetačního klidu. Nelekejte se, pokud jeho listy zežloutnou a odumřou. Omezte zálivku a uložte rostlinu na chladné a tmavé místo, dokud koncem léta nebo začátkem podzimu nezačne znovu růst. Jestliže rostlině dopřejete dostatečný chladný odpočinek, příští zimu se vám opět odmění nádhernými čerstvými květy.

Tři tipy na závěr

Dalším svátečním favoritem je hvězdník (Amaryllis), který se pyšní velkými květy ve tvaru trumpety v barvách od sytě červené až po jemně růžovou a bílou. Také toulitka (Anthurium) s nápadně lesklými červenými listeny podobnými květům patří k pěkným vánočním dekoracím. Kolopejka (Kalanchoe) je možná trochu nenápadnou popelkou, ale svými drobnějšími kvítky vám také udělá velkou radost nejenom v době zimních svátků.

Zahradu buduje deset let. Její pýchou jsou hlavně rododendrony a azalky

Zahrada

Bramboříky můžete mít doma i na zahrádce. Nabízejí různé velikosti i rozmanitost barev

Zahrada

Výběr článků

Načítám