Článek
„Klientka chtěla světlý, vzdušný prostor, který bude vyhovovat jejím aktuálním potřebám,“ popisuje základní zadání designérka Alena Koubová z ateliéru Kouba Interier.
Byt 2+1 byl technicky ve špatném stavu, a ačkoliv původní parkety bývají ceněným prvkem, byly bohužel natolik poškozené, že se je nepodařilo zachovat. Celkově byt působil zastarale a tmavá chodba volala po změně.
Nová dispozice
Cílem designérů bylo byt otevřít, zvětšit koupelnu a přivést do chodby více denního světla. Obývací pokoj zůstal na svém původním místě, protože směřuje do rušné ulice, a měnit jeho účel by proto nebylo vhodné.
Při rekonstrukci panelového bytu nebylo možné měnit dispozici. I tak prokoukl
Největší výzvou byla koupelna, kterou komplikovaly odvětrávací komínky. Ty musely zůstat na svém místě, a tak nová koupelna vznikla spojením původní koupelny, WC a komory. „Koupelna nyní nabízí prostorný sprchový kout, WC a umyvadlo s velkým úložným prostorem,“ popisuje designérka. Pračka našla své místo v kuchyni, která byla přestavěna do tvaru U.
„Pod oknem jsme umístili pracovní desku, která může sloužit i k příležitostnému stolování,“ dodává designér Martin Kouba, který zajišťoval návrh kuchyňského řešení.
Ložnici odděluje od chodby částečně prosklená stěna. Ta propouští do chodby dostatek denního světla a zatažení závěsu zároveň umožňuje vytvořit v ložnici tolik potřebné soukromí. Po celé délce ložnice byly navrženy vestavěné skříně v plné hloubce, které poskytují dostatek úložného prostoru, i když lehce omezují pohyb naproti posteli. Klientka však nakonec dala této variantě přednost.
Materiály a detaily
Byt prošel kompletní rekonstrukcí – od nových instalací, přes nové vyzdění dispozic až po zakázkový nábytek. Spojujícím prvkem interiéru je kombinace dubu a bílé. „V celém bytě je vrstvená podlaha v dekoru dubu, která je příjemná na pohled i na chůzi,“ říká designérka.
Kuchyňská linka je vyrobena z bílého laminátu, přičemž horní skříňky jsou z dubové dýhy. Pracovní deska z umělého kamene je nejen odolná, ale i snadná na údržbu.
Nábytek v chodbě a obývacím pokoji ladí s kuchyní – bílá a dub vytváří harmonický celek. Praktickým detailem jsou šatní skříně s vnitřním osvětlením.
Vyrovnání podlah bylo jedním z technických detailů, který přispěl k výsledné čistotě interiéru.
Koupelna je obložena velkoformátovými obklady v dekoru světle šedého kamene. Sprchový kout je v úrovni podlahy, bez instalačního schůdku.
Dalším zajímavým rysem nové podoby bytu je absence přechodových lišt mezi dlažbou a dřevěnou podlahou. „Vyrovnání podlah bylo jedním z technických detailů, který přispěl k výsledné čistotě interiéru,“ uzavírá designérka.
Ačkoli na počátku dostali designéři do práce zastaralý byt, kde spousta věcí už dosluhovala či dosloužila, díky rekonstrukci mu vdechli nový život. Vznikl tak funkční a esteticky zajímavý prostor, jenž respektuje potřeby majitelky.