Článek
Čerpadlo musí být schopné volně nasávat vzduch, což je v zimě obzvláště důležité. Například to o výkonu osm kilowattů potřebuje asi pět tisíc kubíků vzduchu za hodinu.
„U venkovní jednotky je vhodné zajistit vyčištění od listí, trávy a jiných nečistot, které by mohly bránit proudění vzduchu. Ujistěte se, že kolem jednotky není nashromážděný sníh nebo led,“ řekl Novinkám expert na tepelná čerpadla společnosti Woltair Karel Náprstek.
Vyplatí se zkontrolovat, zda nejsou na ventilátoru nebo výparníku mechanické překážky. Zároveň prověřte stav lamel a uvolněte případné nahromaděné nečistoty. Pokud máte na zahradě psa, bývá výparník velmi často ucpaný jeho chlupy.
Tepelné čerpadlo se teď vyplatí hlavně lidem se starým plynovým kotlem
Venkovní jednotky tepelných čerpadel produkují až dvacet litrů kondenzátu denně. Ten by se měl odvádět pryč, aby na čerpadlu nezamrzal. Velmi často je odtok ucpaný listím. Pokud se jedná o volný odkap, je dobré zkontrolovat, že prostor pod čerpadlem je čistý a kondenzát se má kam vsakovat.
Čisté filtry i správná teplota
Tepelné čerpadlo obsahuje filtry, které se mohou během sezony zanést. Jsou-li znečištěné, snižují průtok vody, což vede k nižší účinnosti a vyšší spotřebě. Proto je vhodné je ideálně před každou topnou sezonou vyčistit.
Během zimního provozu může na venkovní jednotce vznikat námraza, kterou tepelné čerpadlo odstraňuje pomocí automatického odmrazování. „Ujistěte se, že je funkce odmrazování aktivní a funguje správně. Pokud si nejste jisti, jak odmrazování zkontrolovat, konzultujte to s odborným servisním technikem,“ doporučil Náprstek.
Před začátkem topné sezony rovněž zkontrolujte, zda máte nastaveny správné parametry čerpadla, aby efektivně topilo i při nízkých teplotách. Nastavte vhodné teploty pro vytápění v závislosti na jeho typu, tedy například pro radiátory nebo podlahové topení.
Nezapomeňte na odvzdušnění
Aby tepelné čerpadlo správně fungovalo, musí být celý systém řádně natlakovaný topnou vodou a odvzdušněn. Hodnota tlaku topné vody pro většinu rodinných domů vychází v rozmezí jednoho až 1,8 baru.
Důležité je také systém odvzdušnit. Jinak dochází k nesprávnému přenosu tepla a v některých případech se i zvyšuje hlučnost systému. Postupovat se má od nejnižších radiátorů po ty nejvýše položené. Vzduchové bubliny, které se v soustavě drží, omezují její účinnost, což často vede ke zvýšeným účtům za vytápění.
Je nejvyšší čas na servis tepelného čerpadla. Pravidelné kontroly se majitelům vyplatí
„Poměrně spolehlivým indikátorem, že je topení zavzdušněné, jsou zvuky, které z radiátoru během provozu vycházejí. Typicky se jedná o šplouchání, syčení či lupání, které má na svědomí právě nahromaděný vzduch nebo chladnější horní části radiátoru,“ upozornil Luboš Rydlo ze společnosti Korado. Řešení je podle něj jednoduché a zvládne jej každý.
„Radiátory doporučujeme odvzdušňovat ve chvíli, kdy je otopná soustava studená. Pomocí šroubováku či odvzdušňovacího klíče povolíte ventilek radiátoru. Pod ním již mějte nachystanou nádobu na zachycení vody, která z ventilu poteče ihned za vypuštěným vzduchem. Jakmile voda začne téct, ventil zavřete,“ uvedl.
Lidé mají ve zvyku mimo topnou sezonu nastavovat hlavice ventilů na minimum. Při jejich dlouhé nečinnosti se ale podle Rydla někdy stane, že dřík ventilu v této poloze zatuhne a při opětovném spuštění topení na podzim nepropouští ohřátou vodu. V důsledku toho pak radiátor nehřeje.
„Pokud k zatuhnutí skutečně došlo, zkuste hlavicí několikrát otočit tam a zpět mezi všemi polohami. Nepomůže-li to, sundejte hlavici ventilu a čímkoliv plochým trpělivě střídavě tlačte a uvolňujte dřík, po čase by zase měl začít klouzat. Když nezačne, je čas na výměnu ventilu,“ vysvětlil.
Zkontrolujte i tlak expanzní nádoby, ten by měl být o 0,3 až 0,5 baru nižší, než je v otopné soustavě. Tlak se měří pouze na odpojené a vypuštěné expanzní nádobě.
Pro správnou funkci tepelného čerpadla se doporučuje každoroční servisní prohlídka odborníkem. Technik může odhalit a vyřešit případné problémy, které by mohly v zimě snížit účinnost systému nebo způsobit výpadek.