Článek
1. Vypněte hlavní přívod vody a plynu a hlavní jistič
Při blížící se povodni je potřeba zavčas vypnout plyn, vodu a elektřinu a u spotřebičů, které jsou k těmto rozvodům připojeny, uzavřít příslušné přívody. Tak budete mít jistotu, že při tom všem nadělení nedojde ještě k úniku plynu či vody a zároveň že voda zateklá do elektrických rozvodů nezpůsobí zkrat.
2. Přestěhujte veškeré drahé spotřebiče
Povodeň obvykle zasáhne sklep a přízemí, proto pokud máte v těchto místech elektrické spotřebiče a je možné je vynést do patra, udělejte to. Pokud je nelze přenést celé, zkuste je alespoň umístit do výšky tak, aby byly části s motorem a topnými tělesy co možná nejvýše. Právě tyto části trpí při proniknutí vody nejvíce. Jde zejména o lednice, pračky, sušičky, sporáky apod.
Stejným způsobem naložte s veškerou elektronikou, jako jsou počítače, přehrávače, herní konzole a televize. Voda plná nečistot a bláta znamená takřka vždy jejich konec.
3. Nezapomeňte na důležité dokumenty a cennosti
Pokud v nižších patrech přechováváte nějaké cennosti či dokumenty, určitě neotálejte a co nejdříve je přeneste do vyššího podlaží. Umístění těchto věcí si dobře zapamatujte a vyčleňte si pro ně pokud možno jedno místo, abyste měli vše nejdůležitější pohromadě. K těmto důležitým věcem nezapomeňte přibalit léky, které členové rodiny berou pravidelně, a nabité powerbanky (je možné, že budou po nějaký čas jediným zdrojem energie pro nabití telefonu).
Jídlo ze sklepů odneste a do záplavové vody jen v holínkách a rukavicích, doporučuje odbornice
4. Kdo může, stěhuje i nábytek
Ač to může znít přehnaně, v případě hrozící povodně zkuste do vyšších podlaží odstěhovat i cennější nábytek a také postele či pohovky. Tento krok je samozřejmě limitovaný množstvím místa, které v horních podlažích máte, ale rozhodně se vyplatí. Každý zachráněný kus se počítá. Zejména lůžka v suchu se budou v případě kalamity hodit.
5. Rozmístěte pytle s pískem a čerpadla
Pokud máte doma po zkušenostech z minulých záplav čerpadla na vodu, pytle a písek, neváhejte a pusťte se do příprav. V závislosti na průběhu posledních povodní po domě připravte k nejrizikovějším místům už rovnou čerpadla na vodu. Dveřní a další stavební otvory zabezpečte pytli s pískem.
6. Mějte po ruce evakuační zavazadlo
Při přípravách na povodeň nepodceňte situaci a zabalte si včas evakuační zavazadlo. Nečekejte s jeho balením až na chvíli, kdy bude nutné opustit domov. V nastalém zmatku si nevzpomenete na všechno podstatné, co by vám pak mohlo chybět.
7. Poraďte se s pojišťovnou
Pokud máte sjednané pojištění, neváhejte a poraďte se s pracovníky pojišťovny o všem, co vám z hlediska ochrany majetku nebude jasné. Veškeré škody nezapomeňte dokumentovat, tedy fotit.