Hlavní obsah

Jak přesadit pokojové rostliny krok za krokem

Jaro je správnou dobou pro přesazování pokojových rostlin. Jak ale postupovat, aby si rostliny zachovaly svoji vitalitu a dobře prospívaly i v nové větší nádobě? Než se pustíte do práce, není na škodu si připomenout správný postup, jak na to.

Foto: Envato Elements

Kořenový bal můžete při přesazování trochu upravit, slouží k tomu spousta drobnějších druhů nářadí, například malé hrabičky. Vždy ovšem dávejte pozor, abyste nepoškodili zdravé kořeny.

Článek

Naposledy zalijte pokojové rostliny několik hodin před plánovanou dobou přesazení. Když rostlinu zalijete, měli byste počkat zhruba hodinu, než se půda dostatečně navlhčí. Poté se vám během přesazování bude snadněji odstraňovat kořenový bal. Když přesazujete sazenici, měli byste si to načasovat až na dobu, kdy vytvoří pár pravých listů. Skutečné listy jsou totiž odolnější než jemné první lístky.

Věnujte pozornost květináči

Vyberte květináč, který je o jednu velikost větší než ten starý, ve kterém jste rostlinu dosud pěstovali. Je lepší postupně zvětšovat velikost květináče podle toho, jak se rostlina rozrůstá, než ji hned od začátku vložit do obřího květináče. Zakryjte drenážní otvor v novém květináči kouskem síťky nebo kávovým filtrem.

Důležité je, aby se tudy půda nedostávala ven. Zároveň ale musíte zajistit, aby voda mohla stále tímto otvorem vytékat. Pokud nový květináč nemá drenážní otvor, nasypte do spodní části 2,5 - 5,1 cm silnou vrstvou drobného štěrku.

Foto: Envato Elements

Pokud nepřesazujete hyacint, kde se část cibule ponechává z estetických důvodů obnažená, kořenový bal rostliny zakryjte trochou zeminy.

Použijte kvalitní substrát

Naplňte nový květináč několika centimetry kvalitní zeminy. Použijte dostatečné množství. Nepoužívejte zeminu, kterou jste vyryli před domem, neboť může obsahovat zárodky hub, chorob či škodlivého hmyzu. Mnohem bezpečnější je sáhnout po kvalitním univerzálním substrátu, jehož zbytek můžete využít třeba i na záhonech na zahradě. Použít můžete například Berto, další dostupné univerzální substráty jsou také Agro CS, Mr. Garden, Prima Flora nebo Forestina. Samozřejmě existuje řada speciálních substrátů určených pro konkrétní druhy rostlin, takže můžete sáhnout i přímo po nich.

Obecně je dobré, má-li substrát velký podíl rašeliny a je vícesložkový a obohacený o živiny. Jeho úkolem je především zajistit startovací dávku živin pro rostliny na cca 4-6 týdnů. Samozřejmě se počítá s tím, že poté už budete rostlinu přihnojovat, nejlépe vícesložkovým minerálním hnojivem.

Substrát musí zaručovat dobré provzdušnění kořenového balu, zároveň dobře absorbovat vodu a živiny. Na druhé straně je nežádoucí, aby substrát obsahoval rizikové prvky, jako například zdraví nebezpečné cadmium. To platí zejména v případě, pokud v něm plánujete pěstovat zeleninu, ovoce nebo bylinky.

Foto: Envato Elements

Po vyjmutí květiny i s kořenovým balem čistými ostrými nůžkami odstraňte všechny uschlé, nebo dokonce hnijící kořeny.

S rostlinami manipulujte citlivě

Když vyjímáte rostlinu ze starého květináče, postupujte opatrně. Otočte květináč dnem vzhůru a lehce poklepejte jeho okrajem o stůl, aby se jeho obsah včetně kořenového balu rostliny lehce uvolnil. Zakryjte horní část květináče rukou, aby vám rostlina trčela mezi prsty, ale zároveň jste ji nepoškodili. Tak ji snadno vyjmete i se zachovalým kořenovým balem.

Nikdy netahejte při přesazování rostliny za stonky, poškodili byste je. Snažte se je ze starého květináče uvolnit lehce a popsaným způsobem. Pokud se to nedaří, poslední možností je rozbít květináč. Jestliže jde o malé sazeničky, můžete je z hlíny opatrně vydlabat lžící. Vždy je ale držte za listy.

Foto: Envato Elements

Do nového květináče přidejte k rostlině tolik hlíny, aby pod okrajem zbylo zhruba 2,5 cm volného prostoru.

Povrh kořenového balu lehce zakryjte zeminou

Z uvolněného kořenového balu ostrými, čistými nůžkami odstřihněte všechny mrtvé nebo shnilé kořeny. Vložte rostlinu s kořenovým balem do nového květináče a naplňte ho podle potřeby zeminou. Její tenkou vrstvou byste měli zakrýt také horní část kořenového balu. Zemina by měla být asi 2-2,5 cm pod okrajem květináče.

Pokud přesazujete sazenici, vypíchněte uprostřed květináče díru do půdy a sazenici do ní zasuňte. Poté okolní půdu uhrabejte.

Bez důkladné zálivky to nepůjde

Přesazenou rostlinu důkladně zalijte. Někdo s přihnojováním čeká, až se rostliny dobře ujmou, ale můžete už nyní do vody přidat kapku rozpustného hnojiva. Vždy ale volte správný druh pro danou rostlinu. Pomůže jí to rychleji se zotavit ze stresu, který jí přesazení samozřejmě způsobí.

Jakmile rostlinu zalijete, počkejte a nezalévejte ji hned znovu, dokud vrchní vrstva půdy nevyschne. Pokud přesazujete malé sazenice, udržujte půdu u nich naopak vlhkou, ale nedopusťte, aby byla podmáčená.

Má-li nový květináč drenážní otvor, zalévejte rostlinu, dokud z otvoru nevytéká voda. Jestliže jde o květináč bez drenážního otvoru, musíte množství vody odhadnout podle vlastního úsudku.

Foto: Envato Elements

Nezbytným závěrem přesazování květin je jejich zálivka. Tu můžete „ochutit“ kapkou hnojiva. Květinám pomůže vzpamatovat se ze šoku, který přesazováním utrpí.

Co dělat, když začne vadnout?

Během příštích dní dejte přesazenou rostlinu na světlo. Neměli byste ji ale umístit hned na plné slunce, protože byste jí tím způsobili šok. Musíte ji postupně otužovat. Během následujících 2 až 3 dnů jí proto postupně dopřejte stále větší množství světla. Udržujte ji v teple, ale ne v horku. Pokud rostlina začne vadnout, oroste ji vodou, zakryjte igelitem a dejte na chladné místo mimo přímé sluneční světlo. Tam ji ponechte 1-2 dny.

Kdy je čas na nový květináč?

Spousta lidí se ptá, v jakém okamžiku je třeba pokojové rostliny přesazovat. Jakmile se rostlina více rozroste, přesuňte ji do většího květináče. Kdy přesně to uděláte, závisí na tom, jak rychle rostlina roste; některé rostliny mají rychlejší tempo růstu než jiné.

Pomalu rostoucí rostliny obvykle stačí přesadit do nového květináče jednou za 2 až 3 roky, u rychle rostoucích to bude nutné udělat jednou ročně. Když kořeny vyčnívají z drenážního otvoru, je to jasná známka, že je čas na větší květináč.

Související témata:
Přesazování pokojových rostlin

Výběr článků

Načítám